Usměrňovač k trafo svářečce

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
johnymnemonic
Příspěvky: 10
Registrován: 20 črc 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Usměrňovač k trafo svářečce

#1 Příspěvek od johnymnemonic »

Dobry den , chci si koupit trafo svarecku a shanim k ni schema usmernovace, popis zapojeni, (tlumivku) data.. ktere diody mam pouzic atd.. poradte mi nekdo nikde jsem nic konkretniho nenasel

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od zbek »

Proč si nekoupíš trafo svářečku už s usměrnovačem , nebo rovnou invertor?
zbek

85.160.85.45

#3 Příspěvek od 85.160.85.45 »

zbek píše:Proè si nekoupíš trafo sváøeèku už s usmìrnovaèem , nebo rovnou invertor?
na to abych jednou nebo 2x za rok neco svaril se mi nechce kupovat invertor ktery nejlevnejsi stoji 5500 od evy. jelikoz jsem navstivil jeden obchdo kde meli svarecku za 1200 ale trafo bez usmernovace, na rutilky. ale urcite reseni by se snad dalo najit abych se dostal na polovinu ceny invertoru. co stoji nejlevnejsi svarecka na SS proud?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

myslim ze toto ti nevyjde
1. potrebujes dodat ztraty na tlumivce
2. pokud tlumivka akumuluje potrebujes dodat ze zdroje skoro dvojnasovbek proudu
3. tlumivka bude velka jako to tve trafo
4. basicke elekrody potrebuji vetsi proud

Z toho vyplyva ze nedosahnes ani dostatecneho proudu pro 2,5mm elektrodu ani zapalne napeti ( tyto svarecky maji problem zapalit oblouk rutilkou)
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#5 Příspěvek od Kocur »

Souhlasím s rezisem,koupil jsem EINHELa a musel jsem mu přemotat sekundár,díky jejich bezpečnýmu napětí 45-49V byl problém zapálit oblouk s jinak bezproblémovou rutilkou 2mm,po přidání usměrnovače se plusky už vůbec nechytaly.Zvýšil jsem napětí asi na 65V a bezproblémů funguje,ale pouze do 2,5mm elektrody,což mi stačí.
Jinak usměrnovač je velký a těžký jako ta svářečka.
Na občasný svařování 2× za rok se dá svařit i s trafem samotným.

Uživatelský avatar
ottis
Příspěvky: 5
Registrován: 07 srp 2008, 02:00
Bydliště: Podhorská 83, Jablonec nad Nisou

#6 Příspěvek od ottis »

Mezi vámi odborníky jsem pouhý amatér, proto jsem usměrňovač ke svářečce řešil primitivním můstkovým zapojením 4 diod na 150 A (v Aukru za pár korun), které jsem pro jistotu opatřil chladiči asi 5 x 10 cm (ze staré hliníkové lopaty). Celá montáž se vešla do malého plastového kufříku původně na nářadí. Možná, že toto řešení odporuje pravidlům i teorii, ale mně se osvědčilo výborně. Transformátorová svářečka má parametry 50, 70 a 80A, napětí naprázdno je cca 50 V. I se zařazeným usměrňovačem spolehlivě zapaluje elktrody 2,5 mm a práce je ve srovnání se střídavým proudem výrazně pohodlnější a výsledek kvalitnější.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od stasek »

ottis: a to tam nemáš tlumivku? To je k nevíře :roll:

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#8 Příspěvek od DolfiG »

Čosi o tom píšu tuná: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? ... 2007080201

Usmernený prúd bez "filtrácie" síce tečie jedným smerom, ale oblúk zháša ...

Uživatelský avatar
ottis
Příspěvky: 5
Registrován: 07 srp 2008, 02:00
Bydliště: Podhorská 83, Jablonec nad Nisou

#9 Příspěvek od ottis »

stasek píše:ottis: a to tam nemáš tlumivku? To je k nevíře :roll:
Jsem zřejmě živoucí potvrzení známé myšlenky A. Einsteina: "Odborník vždycky ví, proč něco nejde. Musí přijít laik, který neví, že to nejde, a udělá to."

Opravdu nemám důvod předstírat něco, co by nebyla pravda. Ostatně - stejně neumím pochopit, proč by neměl hořet oblouk pomocí pulsního napětí, když to dokáže v případě střídavého proudu.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#10 Příspěvek od Radix »

Jestli sváříš rutilovými elektrodami, tak je to jedno.
Jestli sváříš basickými elektrodami, tak kvalita svaru je tak na úrovni rutilových elektrod. Tedy ten usměrňovač je úplně zbytečný.

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#11 Příspěvek od DolfiG »

Nie som odborník na zváranie. No ak by Vaše riešenie bolo dostatočné, tak potom nechápem všetkých výrobcov zváracej techniky, že sa s..ú s tak komplikovanými zariadeniami ...

Ale Vážne. Oblúk určite dokáže horieť aj pri pulznom prúde. A možno má aj lepšie vlastnosti, (unášanie materiálu), ako striedavý prúd. Ešte raz podotýkam, nezváram. Já som ten príspevok chápal len ako nasmerovanie ...

A otázka na záver. Čo Vám bráni, na základe poznatkov iných, to dobastliť aspoň do toho "medzištádia" s kondíkom a malou tlmivkou ...? (Určite to nebude horšie, ako teraz).

Uživatelský avatar
ottis
Příspěvky: 5
Registrován: 07 srp 2008, 02:00
Bydliště: Podhorská 83, Jablonec nad Nisou

#12 Příspěvek od ottis »

Radix píše:Jestli sváříš rutilovými elektrodami, tak je to jedno.
Jestli sváříš basickými elektrodami, tak kvalita svaru je tak na úrovni rutilových elektrod. Tedy ten usměrňovač je úplně zbytečný.
Díky bastlírně jsem pochopil, že jsem k problému přistoupil opravdu naivně. Je pravda, že dosud svářím rutilovými elektrodami (přece je nevyhodím, že), ale nemohu tak úplně souhlasit, že to je jedno. Oblouk se snáze zapaluje a lépe "drží". Domnívám se, že i "housenka" je vzhlednější. Usměrněný tok materiálu přece musí být někde vidět.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od pajosek2 »

Jestli můžu tak přispět,tak obyčejné sváry svařuju rutilkama a pokud chci pevnostní,tak beru basickou. Navíc basickou se dá svařuvat svislý svár kde rutilka teče. Usměrňovač mám se 4ma diodama v můstku a tlumivkou. Jak by se to chovalo bez tlumivky nevím.

Důležité je vědět jaké napětí má ta Tvoje svářečka naprázdno,protože na zapálení oblouku se používá mezi 50ti až 70sáti volty. Na té tlumivce budeš mít úbytek jak tady už bylo psáno.Pokud se dostaneš do toho limitu, co jsem Ti napsal,budeš OK. Pravda je,že velikost tlumivky je někdy neúnosná.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“