Technologický postup laminování

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Technologický postup laminování

#1 Příspěvek od forbidden »

Potřeboval bych poradit s postupem při laminování. Mám válec cca 80 mm průměr a 700 mm na délku. Potřebuji ho olaminovat tak cca 2-3 mm silnou vrstvou. Ještě nikdy jsem to nedělal, znám to pouze teoreticky (kdysi jsme v modelářským kroužku vyráběli kastle na RC modely). Jaký mi doporučíte postup? Rád bych udělal celej válec naráz, ale bojím se stékání pryskyřice. Mám celej válec nejdřív zabalit do tkaniny a pak to na ní napatlat, nebo udělat dvě vrstvy? Pryskyřice by měla být nejspíš Lamit 109 už proto, že je na válci už použitá.
Díky moc za rady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Skrze tkaninu neprotlačíš základní vstvu . Tu musíš nanést nejdříve stěrkou . Neumím si tu práci představit bez pomalého stálého otáčení válce . Pokud máš podmínku bez jediné bublinky , přenech to hned profikům .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

první vrstvu bych nanesl pryskyřicí zahuštěnou "bílými sazemi", pak navíjel do šroubovice proužek tkaniny a prosycoval pryskyřicí, to celé opakovat až do žádané tloušťky stěny.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#4 Příspěvek od stasek »

Já svýho času laminoval překližkový lodě a dělal jsem to naopak. Jenže jsem laminoval pomocí epoxy 1200. Natáhl jsem tkaninu, našponoval, natuženej epoxid jsem rozředil acetonem tak, aby šel nanášet štětcem a už se jelo. Díky tomu rozředění došlo k perfektnímu prosycení tkaniny až na dřevo, což se dalo kontrolovat vizuálně (změnila se barva ).Aceton se rychle vypařil a jelikož vrstva byla přiměřená konzistenci, tak to nestékalo. Podotýkám, že vrstva tkaniny byla jen jedna. Po vytvrzení jsem to zopakoval. Pak se brousilo a nakonec tmelilo. Tmelilo se epoxidovou barvou základní smíchanou s práškovou bělobou zinkovou. Nanášení stěrkou, nakonec zase broušení a pak stříkání. Výsledek dokonalej.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od forbidden »

Díky za rady, asi budu muset vymyslet nějakou točnu. Bez ní to asi tak jako tak nepůjde. Nemám na to nijak velký nároky, nejspíš to nebudu ani tmelit a brousit. Tak to asi vyzkouším sám. Mimochodem, co jsou to bílý saze?

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od eljaro »

bílé saze znamenaly asi mletou bavlnu popřípadě amorfní křemík ale ten se špatně zhání viz směrnice EU , jinak označuje se to též jako tixotropní plnidlo

Uživatelský avatar
doledo
Příspěvky: 59
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#7 Příspěvek od doledo »

Přečti si tohle snad ti to pomůže :
http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... ak-laminat

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

Je možné, aby samovolnì (bez tužidla) ztvrdla, cca pøed 5-ti lety otevøená a jednou použitá pryskyøice z laminovací soupravy? Dnes jsem plechovku s pryskyøicí po této dobì otevøel a na víku zevnitø byly uplnì ztvrdlé nìjaké bílé krystaly a zbytek v plechovce také skoro ztuhlý.
Je to po takové dobì normální, nebo se do plechovky musela nìjak pøi prvním použití dostat tøeba kapka tužidla?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Většina těch monomerů samovolně polymerizuje, to čemu se říká "katalyzátor" nebo "tužidlo" je vlastně jen katalytický urychlovač polymerace... Takže po 5 letech uložení by asi byla tvrdá jako štolverk i nikdy neotevřená plechovice.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

Díky za vysvìtlení, to jsem netušil. Vycházel jsem z toho, že napø u epoxidových dvousložkových lepidel, z nichž nìkterá mám cca 15 let (možná i více) se mi nic takového nikdy nestalo. Stejnì tak epoxy1200 - na pixle je datum 1997 a je krásnì øídká.
To se ta laminovací pryskyøice od epoxidových tak liší? Používá se tam jiné tužidlo tak asi jo. V èem je tedy nìjaký zásadní rozdíl? Podle mì by mìlo jít laminovat i s epoxy1200 nebo je v tom nìjaký zásadní problém, kromì doby tuhnutí?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#11 Příspěvek od jandu »

O aký priemer ide?
Používali sme skelnú punčochu. Tá sa natiahla na valec - jej priemer sa po natiahnutí zmenší - a napatlalo sa epoxidom 1200.
Ale na nete nájdeš nielen sklenú punčochu, ale aj návod na použitie dámskej punčochy.

sklené punčochy

link-y
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

sr71 píše:Díky za vysvětlení, to jsem netušil. Vycházel jsem z toho, že např u epoxidových dvousložkových lepidel, z nichž některá mám cca 15 let (možná i více) se mi nic takového nikdy nestalo. Stejně tak epoxy1200 - na pixle je datum 1997 a je krásně řídká.
To se ta laminovací pryskyřice od epoxidových tak liší? Používá se tam jiné tužidlo tak asi jo. V čem je tedy nějaký zásadní rozdíl? Podle mě by mělo jít laminovat i s epoxy1200 nebo je v tom nějaký zásadní problém, kromě doby tuhnutí?
Rozdiel je v tom ze teraz musis kupitt novu tak ze vyrobca zarobi....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Hodně záleží na teplotě uskladnění . No a epoxidová barva vydrží desetiletí , ale tužidlo ztvrdne po pár letech vždy . To , že píšeš laminovací souprava nevypovídá o druhu pryskyřice , která je přibalena . Může to být i polyester . S jeho dlouhodobějším uložením zkušenosti nemám .

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#14 Příspěvek od sr71 »

ano, ta laminovací souprava je na bázi polyesteru

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Olaminovat valcovou trubku neni zase tak jednoduchy, problem je sundat vyrobek z ty trubky :!: Ale jde to za pomoci tyhle finty. Trubku plast, zelezo a podobne, hlavne nevsaklivej material, musis nekolikrat navoskovat nejakym voskem aby vznikla co nejtlustsi vrstva alespon 0,5 mm. Drive se pouzivala Pulipasta na lino ci parkety a nebo Karnaubskej vosk. Na to se potom natre PVA separator, kterej na vosku vytvori neco jako igelitovej potah a pak uz se muze laminovat. Jenze PVA asi v malym nesezenes. Dal by se pouzit treba igelit po dylce ho prelepit izolepou a tim nahradit PVA. Pokud bys laminoval epoxydem, tak PVA neni teoreticky nutny. Ale s polyesterem je problem, rozpousti separacni vosk. Rozhodne nelaminuj s Epoxy 1200 ale zajdi do modelarsky prodejny a dej si tam poradit. Epoxy 1200 je lepidlo, laminat z neho je dost gumovej, na laminovani jsou laminacni epoxydy. Jsou na rozdil od Epoxy 1200 jak voda, takze se snadno prosycuje tkanina. Pevnost je nesrovnatelna s Epoxy 1200.
Takze po zatvrdnuti cca 24 hodin to das do trouby a ten separacni vosk se rozehreje a laminatovou trubku z ty vnitrni trubky bez problemu stahnes.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“