Leningrad 6 ukazuje stále polojasno a jasněji

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Leningrad 6 ukazuje stále polojasno a jasněji

#1 Příspěvek od Hill »

Tak jsem po asi 10 letech chtěl něco poměřit pomocí CdS expozimetru Leningrad 6 (šlo o ztrátu jasu při použití televizní obrazovky jako projekční, s objektivem známé světelnosti). Vrazil jsem do něj článek G13 (celkem přesná náhrada ruské RC53) - a naměřil jsem hausnumera, která bych spíše očekával u expozimetru se selenovým článkem.
Vycházelo to líp, než tvrdí zákony optiky, ale pak jsem přišel na to, že od určité úrovně osvětlení dolů ručka expozimetru neklesne, přesněji ukazuje jen v rozsahu od půlky stupnice do plné výchylky. Po odpojení baterie klesla na nulu (viz foto).
Skutečně: fotoodpor v kovovém pouzdře s čelním okénkem má bez ohledu na dobu zatemnění maximální odpor 26k. Dnes odpoledne (jasno, slunečno) mu klesl odpor pod kalotou na 1k05. To je příliš malý poměr odporů - ve tmě by měl naměřený odpor limitovat k nekonečnu.
S takovou vadou fotoodporu jsem se ještě nesetkal. Byl celá léta v originálním pouzdře, uzavřený v černé tašce, bez baterie. Navíc je fotoodpor hermeticky uzavřený, čili klimatické podmínky pro dlouhověkost naprosto ideální.
Máte někdo nějakou podobnou zkušenost, případně víte, kam pro náhradu tohoto fotoodporu?
Přílohy
expozimetr_L6.jpg
To je ten expozimetr, r.v. tuším 1983. Posledních 15 let jsem ho nepotřeboval.
(63.55 KiB) Staženo 227 x

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

Přístroj neznám, nicméně v Leningradě jsem byl. Zrovna tam měli bílou noc, tak mě napadlo, jestli to právě kvůli tomu neměli nějak překalibrované... :-)

EDIT: našle jsem fotku z Leningradu - bílá noc - foceno v noci 23:25...
Přílohy
bílá noc.jpg
(131.13 KiB) Staženo 223 x
Naposledy upravil(a) Cust dne 01 lis 2010, 12:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Ne, Pavle, tohle je jednoduše časovaný kurvítko s velmi dlouhým poločasem rozpadu, zabudovaný komančema do expozimetru ještě v době tuhý normalizace a vlády Jeho Gorilovitosti Leonida Iljiče...
Bohužel, CCCP fotoodpory tohle dělaly, měl jsem naprosto stejnej expozimetr od tchána - a s naprosto shodnou závadou. Fotoodpor přestal fotoodporovat a bylo vymalováno. Bohužel Meopťácký expozimetry se selenovým fotočlánkem bývají v podobným stavu - a nová profesionální technika je finančně někde úplně jinde...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Dnešní expozimetry pro profíky už se nespokojí ani s "obyčejným" SBC čidlem (Silicon Blue Cell). Dnes už tam musí být nějaká ISL od Intersilu s rozhraním I2C, procesor a digitální displej.
K fotoaparátům, na nichž jde nastavit čas závěrky stále ještě po násobcích dvou a clonová čísla po odmocnině ze dvou a mezipolohu interpolovat...

Pořád čekám, kdy se procesor objeví v rukojeti zednické lžíce k jejímu vyvážení, aby zbytečně nenamáhala zápěstí při nahazování, ve sněhovém hrablu pro řízení úhlu podebrání, aby sníh šlo odklízet po odložení jinak nezbytných francouzských holí...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Asi to zapouzdření nebylo tak hermetické nebo ty tenké vrstvy časem degradujou. Jo, odflákli to, stačí dvacet let a už to nefunguje.
http://www.sun-tech.biz/CdS_sensor_photocontrols.html tady se zaručujou na 12 let...

zkus tam vrazit třeba tohle jako náhradu a poladit trimrama do rozsahu.
http://www.ges.cz/-ldr-07-10-ges05101428.html

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Díky, ale asi to dopadne jinak - vhodnou optiku s odnímatelnou kalotou k Intersilu shání Histes, takže, jestli projeví zájem, věnuji mu ten kousek na rozebrání. A bude to.

Katalog z Blatné mám (konečně - jsem s jejich techniky už delší dobu v kontaktu, ať už šlo o nápravu nabídky zapalovacích kabelů na litrové tříválce Suzuki, nebo o fotoodpory, které vidí až do UV oblasti), ale bohužel v nabídce není náš fotoodpor v hermetickém pouzdře o vnějším průměru 5mm s průměrem aktivní plochy 2,8mm. Takový v expozimetru je, ale už na něm netrvám.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“