Tesla VR20 a Tesla PR22 - přeladění a použití

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

Tesla VR20 a Tesla PR22 - přeladění a použití

#1 Příspěvek od Hafan »

Ahoj,
řeším problém. Dopředu říkám, že ve VF technice jsem laik a uživatel. V autě používáme vysílačky Tesla VR20 na štítku je napsáno 77,750MHz. Já potřebuju být i mimo auto a být stále "na drátě". V kamarádovo bordelu jsem našel PR22 kterou mi věnoval, ale ta je na frekvenci 74,200MHz. Jak složité a jak nákladné je přeladit PR22 na to abych ji mohl použít a jak dlouhou vydrží na baterii ? Případně poradíte nějakou jinou ruční radiostanici kterou bych mohl místo té PR22 používat (kde sehnat a kolik stojí).
Díky

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

Re: Tesla VR20 a Tesla PR22 - přeladění a použití

#2 Příspěvek od ok1hga »

nejdříve si prostuduj něco tady:
http://www.radiospektrum.cz/cze/f000g075m200kc.html

používáte nepovolený kmitočet !!!

přeladění není jednoduché, tato stanice má na každý kmitočet dva krystaly.
Jeden pro přijímač a jeden pro vysílač. Schánějí se dost špatně a jejich cena je poměrně vysoká. Vyrábějí se na zakázku a cena může být od cca 250,- do 500,- za jeden kus.
Náklady na přeladění PR22 budou asi 500,- až 1000,- za krystaly a asi 500,- za jejich výměnu uvnitř stanice a doladění.
Bohužel, ale neznám nikoho kdo by ti tuto práci a za tyto peníze provedl.

Dají se taky pořídit amatérské stanice které tento kmitočet umějí, ale jejich cena se pohybuje kolem 10000,- (YAESU VX-7 nebo VX-8 apod.)
http://www.elix-shop.cz/store/goodsdeta ... dsID=68351
rozšířením na tebou žádaný kmitočet ztratíš u nové stanice záruku

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od Hafan »

Díky za rady, za jakou cenu by to byl ochoten někdo udělat ? Jak složité je doladění po výměně krystalů ?

Nevím používáme tento kmitočet na základě povolení od telekomunikačního úřadu, takže si nemyslím, že by byl nepovolený.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

Re: Tesla VR20 a Tesla PR22 - přeladění a použití

#4 Příspěvek od ok1hga »

tady je schema, udělej si představu kolik je tam cívek
http://www.ok1hga.nagano.cz/schemata/TESLA/pr22sch.gif
není moc čitelné, ale pro představu stačí . . . . . .

kdyby se sehnala stanice s kmitočtem jen o pár kanálů vedle odpovídala by ta cena co jsem napsal,
ale ty máš stanici o 3 MHz vedle a to je hodně.
Je potřeba přeladit 10 rezonátorů pro RX a 7 pro TX.
Je potřeba vyndat jadýrka se závitem zalitým voskem a nepoškodit původní kostřičky. . . .
dej vědět jestli se ti někdo nabídl
Naposledy upravil(a) ok1hga dne 07 lis 2010, 23:41, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Hafan »

Díky za info,
Příblížil by si mi tu výměnu ? Je to o trpělivosti a zručnosti ? Jakým způsobem se vlastně upravují, výměnou cívek ? Četl jsem něco o výměnách krystalů při úpravách frekvencích na těchto kouscích. Přemýšlím o tom, že bych se o to pokusil, když to neklapne budu zase o něco chytřejší a když ano, bude spokojenost.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

ty jsi nečetl předchozí příspěvek ?
myslím že to tam je celkem jasně . . . . . . .

a navíc potřebuješ alespoň základní vybavení (VF milivoltmetr, GDO, čítač apod.) a spoustu znalostí . . . . . . .

Uživatelský avatar
popopepe
Příspěvky: 548
Registrován: 26 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od popopepe »

To Hafan:
Tohle má jeden problém, a to je přístrojové vybavení. Ona ta samotná výměna není tak složitá, a ten kmitočtový posun není tak veliký. Takže bude opravdu pouze stačit doladit ty rezonanční obvody. Ale... Jak chceš něco doladit, když nemáš na čem. Pokud nemáš přístup k nějakému VF vybavení, tak najdi někoho kdo to umí a má, jinak je to víceméně odsouzeno k nezdaru. Naladit tu vstupní pásmovou propust ještě možná nějak s pomocí té druhé radiostanice možná dokážeš (pokud budeš vědět jak), ale jak budeš ladit ten koncový stupeň na čistotu výstupního signálu, to nevím. A hlavně, jak ti to přijímá, je jenom tvůj problém, ale co za bordel ti poleze ven na vysílání, to už bude vadit ostatním, a pokuty od ČTU nejsou zrovna malé.
Takže - sehnat někoho kdo tomu rozumí, objednat krystaly, a nechat si to přeladit někým, kdo ví o čem mluví a má to no čem dělat.

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Hafan »

JJ, říkal jsem si, že to bude hlavně o měření a vybavení ... :/

Nikdo se nenašel ... je to škoda, ale dám jí dětem na hraní ... aspoň nějaký užitek z ní bude.

Díky za info

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“