TSZ 75, porucha proudoveho omezovace

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

TSZ 75, porucha proudoveho omezovace

#1 Příspěvek od Mira80 »

Dokaze mi nekdo poradit, co muze byt pricinou chovani zdroje TSZ 75, kdyz po zapnuti i bez zateze zdroj B "vrni" a ve stejnem takto i rychle blika cervena kontrolka omezovace proudu (v taktu tak 7Hz), kdyz zkusim vystup zkratovat, tak se kontrolka rozsviti uplne, ale nezhasne kontrolka napetoveho omezeni, jak by mela v pripade spravne funkce. Schema zdroje je tu na foru, ale priznam se, ze moc moudry z nej nejsem :(

Diky

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Zolda »

nejčastější závada je vadný hlavní filtrační elyt (5G) za předregulací. Jsou tam dva, ty největší, pro každou půlku jeden, hned za těma deskama.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mira80 »

Zkusim ho koupit a vymenit, je to urcite neco mimo ty regulacni desky, protoze i pri prehozeni onech desek se to projevuje na stejnem kanalu. Jinak za usmernovacim mustkem jsem nameril stridavou slozku a jednotlive diody jsou vsechny OK cili opravdu nejspis ten kondenzator

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Zolda »

Zkus tam nejdřív něco připojit paralelně. On bude mít nulovou kapacitu, protože tam upadává uvnitř ten plusový vývod. Připoj tam nějakou G5, nebo 1G a hned budeš vidět na čem jsi.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mira80 »

Takovej bohuzel stejne doma nemam, jeste mam male suplikove zasoby, tak jsem rovnou koupil 10G/100V (ale teda jako 320 Kc za nej je peknej ranec). Vymenim ho tak jako tak, protoze je tam jeste takovej ten starej ruzovej, driv ci pozdeji dojde na ty elektrolyty vsechny.. Anebo to cele hodim do haje, necham akorat trafo, celni panel a vykonove tranzistory na zadnim celu a ty zasouvaci desky vyrobim nove s modernima soucastkama.

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Zolda »

Proto jsem psal, abys tam nejdřív něco zkušebně připojil :D . Originál je tam ale tuším 5G/50V, takže to by bylo asi levnější.

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Mira80 »

jojo, origo je 5G/50, nicmene GM vede akorat 4.7G a pak az 10G, tak tam rovnou hodim ten vetsi, ty tri stovky me nezabiji, podstatne je, kdyz to pomuze

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Mira80 »

Tak, diky vsem za podnetne rady, nakonec to byl filtr. Pricemz jsem si diky vlastni lehke nepozornosti stihl jeste prehodit desky a odpalit zdroj +15V. Tam to odnesly dva odpory, KF507 a MAA723. Nastesti www.bucek.name ma tehle archaickych polovodicu plne bedny

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mira80 »

Mam tu novy problem s tim zdrojem. Chtel jsem nim dobijet akumulator a bohuzel jsem ho pripojil opacne. V te chvili se rozsvitila kontrolka proudoveho omezeni a dotcena sekce zdroje uz zadne napeti nedavala. Oddelal jsem kryt a vymenil jednu prepalenou pojistku. Proudove omezeni zhaslo, ale na vystupu zdroje je pres 60 V, ackoliv je regulace stazena na minimum. Nejaky tip, co ocekavat ? Domnivam se, ze bude vadny tranzistor KD503
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Mira80 »

Takze nastesti se domnenka potvrdila a odnesl to pouze KD503.
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jjilek »

Právě opravuji jeden tenhle zdroj. Vyhrabal jsem v zásobách několik elytů TC937a 5000µF/50V. Jeden totálně vadný (uhnilý přívod bez kapacity), zbývající v toleranci +60 až +90%, ESR 60 - 90 mΩ.
Na opravovaném zdroji TSZ 75 oba elyty bez kapacity!

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mira80 »

Ty vykonove tranzistory uz me rozciluji.. Vcera jsem zdroj zapl, mel jsem proud nastaveny na 2A a nechtit jsem o sebe skrncl banankama, zajiskrilo se a vyletela pojistka. Tak jsem dal novou a na svorkach je zase 65 V..takze predpokladam, ze opet prorazeny koncovy tranzistor.
Poradite nekdo, cim odolnejsim to nahradit ? Podle info od meho otce by se v tomto pripade mohlo jednat o druhy pruraz a na ten KD503 pry docela trpely..
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

A to proudové omezení funguje správně ??

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Mira80 »

pred tim jeste fungovalo, ale uz se mi to stalo jednou, mel jsem na stole ocelovy kartac a bananky skrncly pres nej a tenkrat to odnesl take ten tranzistor..proste se prorazil....
Skoro uvazuji, zda se nevyplati nevyuzit skrin a transformator a nezhotovit dovnitr nejakou modernejsi konstrukci stabilizatoru se soudobymi soucastkami
Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Mira80 »

pripadne, zda by mi nekdo podle schematu dokazal trochu zbezne vysvetlit, jak ta regulovana cast zdroje funguje, abych mel predstavu, po cem jit,
protoze druhy zdroj zas funguje tak, ze pri regulaci vystupniho napeti se napeti meni, ale trvale sviti kontrolka proudoveho omezeni..potreboval bych to oboje dat dohromady
Klídek chlapi, to je nulák

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“