Výkon odporu (topný kámen)

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

Výkon odporu (topný kámen)

#1 Příspěvek od anthAn »

Nejsem si moc jistej jak spočítam výkon odporu. Stavím si pro ještěra topný kámen z odporů. Výkon kamenu jsem zvolil 6W a chci v něm topit výkonovými odpory. Z výpočtu mi vyšlo nejlíp použít 4(ten počet jsem zvolil) odpory 2K2. Odpory budou v sérii a napájený ze zásuvky 230V.

U = 230V
n = 4 ... počet odporů
R= 2200ohm
Když počítam výkon odporu, tak takhle? P=((U/n)^2)/R
Takhle se ale dopočítam na P=1,5W na jednom odporu, což se mi zdá málo... ale zase n*P (4*1,5W) mi vychází na 6W, což je požadovaný výkon celý soustavy. Asi mam pravdu, ale při výpočtech mě mátlo tak nějak , že jedinný spotřebče jsou ty odpory.

A ještě jeden dotaz: když při vypočítaných 1,5W použiju třeba 10W odpory, tak budou mi dostatečně topit?

Díky a omluvám se, že otravuju s něčim jako je Ohmův zákon :-D
Naposledy upravil(a) anthAn dne 05 pro 2010, 22:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Radsej by som to priamo zo zasuvky nenapajal. Moze to zabit nielen toho jastera.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Jak píše Rnbw. Raději napájet přes oddělovací trafo. A topný výkon 6W není takový problém pro kdejaký malý transformátorek. Vhodný by byl například 230/24V 10VA a použít topné odpory buď paralelně 4ks 390R nebo sériově 4ks 22R. Při paralelním zapojení to má tu výhodu, že přepínačem se dá pak třeba odpojovat některé odpory a tím snížit výkon.

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

#4 Příspěvek od anthAn »

No zabezpečení mam vymyšlený celkem obstojně. Celou tu řadu odporů dam do jednoho kusu smršťovačky. To příjde strčit do skleněný skumavky, kde bude zbytek prostoru příjde vyplnit jemnym pískem (štukovej, kterej vysušim pořádně v troubě) a skumavku uzavřu buď silikonem nebo nějakym epoxidem. Ta skumavka už bude topný tělísko a pak vlastně příjde do onoho vlastního kamene - takže zalejt do betonu. Přívod do terárka povede panceřovou hadičkou (něco jako tady) pancíř bude samozřejmě připojená k ochtanýmu vodiči. Takže by to neměl ještěr ani překousat.


Ale pořád jste mi neodpověděli na moje dotazy k výpočtum :-D

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#5 Příspěvek od vladodyno »

Vyrobil som niekoľko vykurovacích kameňov. Vždy som použil originálne odporové drôty ponúkané na stránkach s potrebami pre terárium.

Zatiaľ žiadna sťažnosť nebola. :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

anthAn píše: ....Ale pořád jste mi neodpověděli na moje dotazy k výpočtum :-D
Výpočty výkonů a odporů máš správně. Odpor 8k8 bude mít výkon 6W při napětí 230V.

Výkon bude pořád stejný, když odpory složíš z dvouwatových odporů nebo třeba padesátiwatových. Ale jelikož mají jinou plochu, tak budou jednak zabírat jiný prostor a taky budou mít jinou povrchovou teplotu. Ty malé budou cosi jako bodový zdroj tepla, zatímco velké spíše plošný zdroj tepla - to jsem hodně zjednodušil.
Pokud se ti do šutru vejdou desetiwatové, tak by měly topit stejně, jako dvouwatové (v ustáleném stavu). Náběh teploty a chladnutí se budou asi poněkud lišit.

Mě zase zaujala ta smršťovačka. Nerozpeče se?

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#7 Příspěvek od alles »

hodnota 4x 2k2 v sérii je správná, rezistory musejí být dimenzovány na výkon o něco větší než těch 1,5W na kus.... dělají se v provedení 2, 5, 10W....
pro topné účely bych dal tak ten 5W, už má snad dostatečnou plochu na převod tepla
bužírce na odporech bych se vyhnul, protože je to dobrá tepelná izolace.. rezistory jsou vyrobené tak že jmenovitý výkon bez poškození vysálají do okolního vzduchu, zaizolovaným bez ofuku se jim to nemusí líbit
kombinace skla a betonu by měla být fajn, pokud se nerozbije..... napájení bezpečným napětím (do 24V )by bylo na místě

Uživatelský avatar
kassquit
Příspěvky: 169
Registrován: 25 dub 2008, 02:00

moja skusenost

#8 Příspěvek od kassquit »

Syn doniesol domov korytnačku/želvu a chcel po mne peniaze na nejake vyhrievacie teleso, tak som to radsej zbastlil sam. Kamen bol taky placaty plocha cca 10x20cm a na hrubku to malo asi 2cm. najprv som tam dal odpor 22k aby bol odber 2W, rovno na odpor slo 220V ziadne izolacie, len som to cele zapatlal silikonom. Kamen hrial ale zdalo sa mi to malo, tak som pridal este dasi odpor na ktorom bol odber cca 1W, ten som dal asi o 5cm dalej, zase som to hojne zasilikonoval. Takto s 3W odberom bol ten kamen bez akejkolvek regulacie pri trvalom napajani prijemne teply, a zveratko na nom travilo vela volneho casu. Kedze sa jednalo o suchozemsku korytnacku, jej terarium bolo suche a neobaval som sa o bezpecnost. Ak by v terariu malo byt nejake vlhke prostredie, odporucal by som ist cez trafo na nejake nizsie napatie. Kamen ale nebol teply cely, bola to len oblast v strede povedzme okruh 10cm, co mne pre korytnacku stacilo, ak by to niekto riesil pre nejakeho plaza, radsej by som dal asi viac odporov 1W na nejakom dlhsom useku. Tym ze bol silikon rovno na tych odporoch, dobre to prenasalo teplo do sutru. Celkove naklady takmer nulove, odpory zo zasoby, ale aj kupovane su halierova zalezistost, flexosnura tiez zo zasob z nejakeho vyradeneho zariadenia, silikon bol doma tiez a najst vhodny suter bola otazka jednej prechadzky v prirode:-)

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

#9 Příspěvek od anthAn »

No, já plánuju těch 6w pro kámen tak 15x15x4 (betonovej) a je to pro pouštního plaza, kterej v klidu snese 35°C, takže se nebojim, že bych ho usmažil a při nejhoršim bych to doplnim obvodem s termistorem a relé.
Terárko je suchý jak troud, takže vlhkosti se nebojim a pro ty suchý podmínky budu mít "předimenzovanou" izolaci.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Jindra2 »

Nevím, jaké zuby má tvůj ještěr, ale tu pancéřovou hadičku ti prokouše obyčejná myš. Tu smršťovací bužírku vynechej.
Jindra

Uživatelský avatar
anthAn
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 02:00

#11 Příspěvek od anthAn »

On nemá zuby žádný a stisk má takovej že to neni ani z aprahem bolestivosti, jen cítím takový silnější stisk, když se mi zahryzne do prstu :)

Uživatelský avatar
Vojta7
Příspěvky: 510
Registrován: 28 zář 2010, 02:00
Bydliště: Františkovy Lázně

#12 Příspěvek od Vojta7 »

A co to vlastně je za ještěra?

Odpovědět

Zpět na „Teorie“