Tesla Dajana, porovnávací obvod

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#76 Příspěvek od OK2STO »

Na vyhledání závady je nejlepší nějaký sledovač signálu, přes oddělovací kondenzátor si poslechnu na g1 PCL86 zda je tam signál, případně na potenciometru a tak hledám až k místu kde se signál ztrácí. Nutno dodat, že televizor je nutné napájet přes oddělovací trafo neboť kostra TV je pod napětím, nebo pro znalé si napóluji sít. zástrčku tak abych měl na kostře TV nulák, jinak může dojít k úrazu. To si může dovolit zkušený opravář a majitel vyhlášky 50 sb.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#77 Příspěvek od Oberleutnant »

Během renovace Dajany se mi stalo, že jsem musel 2x měnit elektronku PL504, první byla vadná zřejmě z výroby, byla nepoužitá a po zapnutí začalo postupně klesat napájecí napětí A od 315V až do 9V, takže v té elektronce PL504 byl zřejmě zkrat.Druhá elektronka PL504 fungovala jen 10 min po zapnutí, poté jevila známky opotřebení, obraz byl postupně tmavší.Třetí elektronka PL504 byla konečně funkční a zatím drží.To samé se mi stalo i s elektronkou PCF82, dal jsem tam nepoužitou a přitom byla také vadná zřejmě už z výroby, nefungoval správně porovnávací obvod, po výměně za PCF802 bylo po problémech.Elektronky jsem tam měl všechny teslácké.Jak je možné, že některé byly už z výroby vadné?Stalo se vám to také nebo mohly odejít postupným stárnutím?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#78 Příspěvek od kokun »

Tak to ještě časem dojdeš k dalším "nevysvětlitelným" jevům - co se týká elektronek. Stejný typ, jen jiný výrobce a neznamená to, že jsou úplně totožné 8O :cry:
Jen namátkou, co si vzpomenu:
Tvp MIMOSA - nešlo VN, až když už jsem měl vyměněnu i prim. cívku na VN-trafu, tak jsem přišel na to, že PY88 jsou rozdílné. V naší TESLE byly (tuším piny 8 a 9) spojeny uvnitř lampy, kdežto u nějaké dovozové to bylo jen na jednom pinu. Stačilo se přes sklo podívat a ten rozdíl byl vidět na první pohled - jen na to přijít. No a v té telce byl samozřejmě (podle zákona schválnosti) zapojen ten druhý - tím pádem to napětí končilo "v luftě". Přitom stačilo propojit ty piny 8 a 9 na soklu a mohli tam chodit "libovolné" lampy (lépe řečeno od libovolného výrobce) - ale takto snad měli uvažovat konstruktéři té telky ve fabrice a propojení udělat ve výrobě - a ne, aby na to muselo přicházet hafo servisáků až při opravách 8O :cry:
A já to v té době dělal též jen "coby hobby", tak k nějakým servisním pokynům (pokud vůbec nějaké byly od výrobce servisům poskytovány) jsem se nedostal :cry:
Další příklad (přesně opačný) - ORAVA134.
A už ani nevím, která elka to byla, ale ta zase zkratovala (přes vnitřní propojení pinů) kterési napětí na GND - přitom zase stačilo (na DPS) ten pin na patici, odizolovat od kostry (odškrabal jsem ho do kroužku). V elce TESLA to propojení nebylo - v té dovozové bylo a problém byl na světě :roll:
A takových "zážitků" bych našel - jen si je všechny povzpomínat :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#79 Příspěvek od BIPOLAR »

To rozdílné zapojení PY88, měly elektronky dederonky RFT :wink: .
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#80 Příspěvek od Oberleutnant »

elektronky PL504 jsem tam pokaždé osadil teslácké, takže nevím, proč ta první způsobovala zkrat, možná byla vyrobena někde v pobočném závodě než ty ostatní a proto mohla mít i jiné zapojení, pro které ta Dajana možná nebyla upravená, ale zato mi normálně funguje jak s elektronkou PY88 od Tesly tak i od RFT a u patice PY88 nejsou viditelné žádné úpravy.S elektronkou PCF82 by měla normálně fungovat, protože i na zadním deklu zevnitř na schématu rozmístění elektronek je uveden typ PCF82 a ne PCF802 a mě to naopak funguje s tou PCF802.Nevím, jestli jsou elektronky PCF82 a PCF802 totožné

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#81 Příspěvek od kokun »

TESLA PL500 a 504 na trhu (v té době) převažovaly - jeden čas se taky objevovaly (BIPOLAR si to určitě pamatuje líp) tuším POLAM.
Teslácké musely být shodné, ať se dělaly kdekoliv - tech. podmínky pro výrobu platily jak v Rožnově, tak i v Petřvaldě!
PCF82 a 802 asi úplně totožné nebudou (proč by se označovaly jinak), ale rozhodně jsou zaměnitelné (ostatně, tak jako PCL85 a 805-ky) - jejich rozdíly určitě v nějakém katalogu najdeš. Ty PCx80x byly asi o něco výkonnější - :nevim:
Ale já se o elky přestal zajímat prakticky už před 30-ti lety (když skončila TV elektronková éra) - přesto bych jich ještě našel někde kvanta (jak nových, tak ještě více použitých) :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#82 Příspěvek od sambiliong »

BIPOLAR píše:To rozdílné zapojení PY88, měly elektronky dederonky RFT :wink: .
A ten rozdíl byl v jednom ze servisních manuálů pro tv Tesla zmiňován.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#83 Příspěvek od BIPOLAR »

JJ Kokune - hlavně si pamatuji ty polské šmejdy PCL85, kde se potom místo triody v té elektronce, nabastlil tranzistor KF504.
Servisák jsem nikdy nebyl, jen zakázanej radioamatér od jisté doby - ale ještě dost pamatuji :D :wink: .
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#84 Příspěvek od Oberleutnant »

Jak na tom byly s kvalitou polské elektronky POLAM PL504 a PY88?Ty byly také mizerné kvality jako PCL805?
Elektronky PY88 RFT mi normálně fungují třeba tady u Dajany i bez úprav patice, stejně jako PY88 Tesla i přesto, že RFT měly rozdílné zapojení

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#85 Příspěvek od Burajko »

Vsetky POLAM stali za...
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#86 Příspěvek od BOBOBO »

Ony ty PY i Teslácký stály za .. Panovalo takové rčení , prskne si PYčko , odejde PLko . Však to byly vlastně nejvýkonnější aktivní prvky , které se v běžných domácnostech vyskytovaly . Jinak bych předpokládal , že máš katalog elektronek ji 100x prolistovaný , když se v tom vrtáš . Tenkrát jsem si to bez této knížečky A6 nemohl představit . Nějak jsem si v běžném provozu nevšiml rozdílu 85ky a 805ky . Obě stály za prd a obě se nedaly běžně koupit .

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#87 Příspěvek od Oberleutnant »

ty teslácké PY88 byly také poruchové podobně jako POLAM?PY88 RFT byly spolehlivější než teslácké?

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#88 Příspěvek od Oberleutnant »

přikládám foto poškozené zadní stěny u Dajany u elektronky PCL805, někdo ji vyříznul zřejmě proto, že mu neustále odcházela ta elektronka PCL805 a byl líný pokaždé demontovat zadní stěnu, tak si to takto zjednodušil.Vypadá to hrozně, u elektronkových televizorů to vidím poprvé
Přílohy
Tesla Dajana 9.jpg
(292.67 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#89 Příspěvek od Oberleutnant »

na zadním deklu zevnitř je schéma rozmístění elektronek viz foto a u obrazovky E14 je uvedeno: 590 QQ44 u typu 4218U, což je Blankyt a pak je tam ještě uvedeno: A59 12W/2 u typu 4219U, což je Dajana, ale u Dajany nemám ani jeden z těchto typů obrazovek, mám tam 592 QQ44.Tento typ se používal jako náhrada za typ 590 QQ44 při výměně?Nepodařilo se jim ve výrobě náhodou prohodit ty typy televizorů 4218U a 4219U?Podle mě to má být obráceně - u typu 4218U Blankyt by měla být obrazovka A59 12W/2 a u typu 4219U Dajana typ 590 QQ44.Jak to vlastně má být?
Přílohy
Tesla Dajana 10.jpg
(290.15 KiB) Staženo 54 x

Uživatelský avatar
Oberleutnant
Příspěvky: 414
Registrován: 07 dub 2007, 02:00

#90 Příspěvek od Oberleutnant »

ta obrazovka s označením A59 12W/2 byla ještě neantiimplozní nebo už antiimplozní?

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“