Měření vnitřního odporu měřidla

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

Měření vnitřního odporu měřidla

#1 Příspěvek od JanikPetr »

Potřebuji změřit vnitřní odpor neznámého panelového měřidla.Je mi jasné
že se tento vnitřní odpor nedá měřit běžným ohmetrem.Někdy hodně
dávno jsem někde viděl návod na nepřímé měření a pokud mě paměť
neklame,tak princip byl následující.Kontolované měřidlo připojíme v sérii
s proměnným rezistorem na výstup stab.napájecího zdroje.Změnou napě
tí a proměnného rezistoru se nastaví plná výchylka kontrolovaného měřid
la.Pak se ke kontrolovanému měřidlu připojí paraelně proměnný rezistor
(cca 5k) a jeho změnou se nastaví poloviční výchylka měřidla.Hodnota
paraelně připojeného proměnného rezistoru je pak shodná s velikostí
vnitřního odporu kontrolovaného měřidla.
Je moje úvaha správná?

Uživatelský avatar
zemanekt
Příspěvky: 105
Registrován: 01 pro 2010, 01:00
Bydliště: Teplice

#2 Příspěvek od zemanekt »

změní se proud protékající celým obvodem,při určitých hodnotách to může poskytnout přibližný výsledek, při jiných zas uplně špatný....
ale se stabilizovaným zdrojem proudu nebo ampérmetrem to už by byla jiná věc nebo lze postupovat dle bodu1 tudíž nastavit plnou výchylku ne bo poloviční a na uzel prvního trimru a měřáku připojit jezdec druhého trimru tento druhý trimr pak připojit na zdroj napětí a vybalancovat stejnou výchylku jako v prvním případě. poměr odporů úseků drah druhého trimru pak bude stejný, jako poměr odporů prvního trimru a měřáku a pak je to trojčlenka....

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od sambiliong »

U jednoho z článků Zdeňka Šoupala v AR nebo Radiovém konstruktéru byla metoda měření toho odporu popsána. Tuším měřič tranzistorů v červeném AR někdy z roku 84?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

A proč nemůžeš odpor prostě vypočítat z proudu a napětí?
Já to tak dělám. Odpor mě ani tak nezajímá, jako spíš proud a napětí při maximální výchylce.
Ke oběma metodám potřebuješ zdroj napětí(nebo proudu) , nějaké měřidlo a proměnný odpor.
Já potřebuju ampérmetr a voltmetr (a ještě kalkulačku), ty potřebuješ jen ohmetr. Vzhledem k tomu, že je to dneska většinou všechno v jednom univ. měřáku, tak nevidím důvod pro nějaké kompenzační metody.

O nějakou superpřesnost asi nemá smysl usilovat, protože např. vinutí měřidla je (asi) z mědi a ta má velký teplotní součinitel odporu. Taky přesnost čtení stupnice má své limity a např. není úplně jedno, jestli se k rysce blížíš shora nebo sdola.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Stačí jeden zdroj, v sérii presný odpor a voltmeter.
Zdojom sa nastaví výchylka 70-100%. Voltmetrom sa pomeria napätie na známom odpore a na meráku.
Vhodný odpor je ten ak namerané napätia sa líšia tak o +-50%. Pri väčšom pomere sa zvyšuje chyba merania. Ako píše PavelFF je to aj tak jedno.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

Tá metoda, na ktorú sa Janik pýta, je nasledujúca:
neznáme meradlo sa zapojí do série s potenciometrom na napätie a nastaví sa plná /100 percentná/ výchylka. Potom sa paralelne k meradlu pripojí premenlivý odpor /odporová dekáda/ a jeho zmenou sa nastaví polovičná /50 percentná/ výchylka. Odpor meradla sa potom rovná hodnote premenlivého odporu.
Ale lepší postup je ten, ktorý popisuje PavelFF.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

JanikPetr píše:......Je mi jasné, že se tento vnitřní odpor nedá měřit běžným ohmetrem....
Mně to úplně jasné není, ohmmetr přece dělá to, co jiné metody. Připojí zdroj napětí přes odpor a měří úbytek napětí. Takže pokud má neznámé měřidlo konstantní odpor, použil bych ohmmetr bez obav. A měřením na dvou rozsazích se o té linearitě odporu přesvědčím.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Asi jde o obavu, že u některých citlivějších měřidel by to s ručkou pěkně mrsklo na doraz.

Ale já mám takový neurčitý pocit, že ten článek byl dokonce tak mazaný, že metoda určila odpor měřidla aniž by měřidlem tekl vůbec nějaký proud(?). Nevím, jestli jsem se zas nestal soustem pro Andreu a neřekl velkou blbost. Šlo myslím o nějaké vyvážení můstku nebo tak něco. Měřidlo nebylo vůbec zatíženo... je to možné?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

Měřidlo bude těžko zatíženo, měřidlo je zátěž, nepleteš si to s měřením normálových napěťových článků?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Bernard »

Jakákoliv metoda může poslat ručku za roh, když se při práci nemyslí. :wink:
A když se ručka opře o doraz, tak se nechvěje a měřená veličina je méně zarušená. Mluvíme jen o měření vnitřního odporu, tak co.
O měření odporu bez proudu nevím, odpor bez proudu je zároveň bez napětí a 0/0 je výsledek neurčitý. Ale kdo ví, jsem sice děda, ale zdaleka ne vševěda.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od piitr »

Bernard píše:O měření odporu bez proudu nevím, odpor bez proudu je zároveň bez napětí a 0/0 je výsledek neurčitý. Ale kdo ví, jsem sice děda, ale zdaleka ne vševěda.
Já mám taky takové pochybnosti. Jsem zvědav, co z toho vyleze. Což nějaký fígl člověk rád okouká, ale tady mi to přijde nepravděpodobné.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od OK2STO »

Pokud máš přístup ke starším číslům AR, tak tady máš seznam , kde je to řešeno, jak změřit vnitřní odpor měřidla :
AR 2/1957 - str.47
AR 5/1961 - str. 127
AR 10/1963 - str. 292
AR 7/1965 str.20
Radioamatér Elektronik 4/1947 str.90
a Radiový konstruktér číslo 8/1956

Jarda 8-)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od mtajovsky »

Tady se zase řeší objev Ameriky :D

Jednoduše zapojím do série zdroj napětí, odpor R vybraný tak, aby byla výchylka někde u maxima (z důvodu přesnosti) a vlastní přístroj.

Napětí zdroje znám - Ub
Proud obvodem taky - pomocným ampérmetrem si dopředu zjistím citlivost přístroje a proud odečtu přímo z něj.

Takže napětí na přístroji:

Up = Ub - I . R

no a odpor přístroje

Rp = Up/I

Nebo taky:

celkový odpor obvodu je

Rc = Ub/I

a

Rp = Rc - R

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#14 Příspěvek od jandu »

RK
Přílohy
RK - 1975 - 02.pdf
(52.08 KiB) Staženo 210 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
JanikPetr
Příspěvky: 102
Registrován: 18 říj 2007, 02:00
Bydliště: Opava

#15 Příspěvek od JanikPetr »

jandu píše:RK
Mockrát díky "jandu" tak to je přesně ono co jsem si matně po letech
pamatoval a postup nastínil ve svém dotazu.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“