Zesilovač a účastnická zásuvka

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

Zesilovač a účastnická zásuvka

#1 Příspěvek od Victronix »

Ahoj,

Mám po bytě účastnické anténní zásuvky:
http://shop.emos.cz/zbozi/2501000300-uc ... ka-eu-3303

Koupil jsem anténu:
http://shop.emos.cz/zbozi/2703101000-si ... esilovacem

Jako správný elektrotechnik (který ale bohužel nerozumí VF technice), jsem zásuvku rozdělal. Je v ní nějaká elektronika, jejíž složitost mě překvapila.

Napájecí zdroj zesilovače antény je asi hloupost zapojovat těsně před televizi. Mám tedy zdroj zesilovače zapojit před účastnickou zásuvku?

Myslím, že to tak asi bude. Ale pro jistotu se radši zeptám.

Edit: Omlouvám se - asi to mělo být v sekci pro amatéry.

Přesunuto. Pokračuje se zde, děkuji. Killroy

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

V té zásuvce to je jen výhybka, která odděluje rádio od TV (dolní / horní propust s frekvencí kolem 120MHz), u té antény si ale vůbec nejsem jistý, jak si bude ten 26dB zesilovač schopen poradit s digitálem - mnohdy je lepší zesilovače vyhazovat a "jet" pouze na holou anténu. Záleží na odolnosti zesilovače proti zahlcení vstupu silným nežádoucím signálem nebo proti křížové modulaci.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jelikož je to R/TV/SAT, tak bude trošku složitější. Pokud ji nepoužiješ i pro satelit, klidně nacpi napájení do toho F-ka pro satelit, je to stejnosměrně vázaný a u antény si to výhybkou odděl (pokud není zes v anténě)

Zes patří samozřejmě k anténě - pokud je ovšem nutný. Zisk 26dB a navíc z tranzistorů je tenkej led a ten v té anténě ještě tenčí....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#4 Příspěvek od Victronix »

...jsem trošku natvrdlej.. Mám zesilovač v anténě.
Je tedy jedno jestli to budu napájet za nebo před zásuvkou.
V případě, že budu mít satelit - napájení dám k anténě, pak slučovač (anténa - satelit), koaxiálem cca 10 metrů dolů, pak rozbočovač na účastnické zásuvky s tím, že v jedné budu mít píchnutý satelitní přijímač?
Ale jaký typ slučovače a rozbočovače, když satelitní LNB potřebuje napájení?
Myslím, že jsem se zamotal do složitějšího problému než jsem čekal.


Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.
Hill

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pokud budeš používat satelit, musíš použít rozbočovač/slučovač TV/SAT s tím, že napájení je průchozí jen do satelit. konvertoru. Vzhledem k tomu, že konvertor je napájený 14/18V, lze toto napájení teoreticky použít i pro anténní zesilovač. V praxi se to ale nedělá. Žádný další adaptér pro napájení zesilovače "zespodu" použít nemůžeš, musíš ho dát nahoru před TV/SAT slučovač.

Pokud satelit nepoužiješ, můžeš napájet anténní zesilovač přes výstup pro satelit, nemusíš dobastlovat další odbočku před anténní zásuvku. Přes výstup pro TV ti stejnosměrné napájení neproleze.

Nejjednodušší řešení bude ten zes vyhodit úplně a místo něj dát symetrizační člen.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#6 Příspěvek od Victronix »

Nevím co je symetrizační člen, ale nedochází mi, k čemu se vlastně antény se zesilovači vůbec prodávají, když všichni radíte - vyhodit. Vždyť když mám slabý signál - potřebuji ho zesílit - ne?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Máš všechny signály slabý ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#8 Příspěvek od Victronix »

Dělám instalaci v novostavbě. V pondělí jsme se nastěhovali. V tomto místě je obecně slabý signál. Popravdě jsem to ještě nezkoušel. V místě mého bydliště (cca 200m od novostavby) je signál takový, že jsme radši dali satelit skylink, protože na anténu bez zesilovače to nebylo k ničemu - slabý signál.
Jinak díky za rady.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Největší průšvih těch zesů v anténách je to, že v sobě nemají žádný vstupní filtr. Kdyby tam byla aspoň UHF horní propust, chovalo by se to daleko líp. Takhle to přebudí třeba internet v bývalým pásmu NMT a celej příjem jde do háje.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#10 Příspěvek od Victronix »

Dá se doma ta propust, bez osciloskopu, vyrobit?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dá, ale to neznamená, že budeš mít vyhráno. DVB-T signál ničím jiným než spektrálním analyzátorem či s odřenýma ušima selektivním mikrovoltmetrem nezměříš. To bohužel je základ.

Můj ověřenej zes je tenhle - máš tam i tu dolní propust, ovšem ten MAR má výrazně lepší parametry (hlavně linearitu) než ty zesilovače v anténách.

http://www.hq-elektronic.eu/uhfzes.html
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 08 pro 2010, 16:01, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#12 Příspěvek od Victronix »

Díky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Victronix píše:...nedochází mi, k čemu se vlastně antény se zesilovači vůbec prodávají, když všichni radíte - vyhodit. Vždyť když mám slabý signál - potřebuji ho zesílit - ne?
Ono je to trochu jinak: prodávají se antény se zesilovači a antény se zesilovači. Vzájemné rozdíly mezi nimi mohou být dost značné, ale mají jedno společné - všechny jsou více či méně choulostivé na úroveň signálu na vstupu zesilovače (a patřičně zvýšenou na jeho výstupu) - nemají se rády s jakýmkoli silným signálem, který anténa přijme, a to bez ohledu na to, zda je tento signál televizní nebo jiný. Takovým signálem přebuzený zesilovač je přímo skvělým "modulátorem" - rušivý signál, který by televizi jinak nezajímal, se přimíchá ke každému signálu, který zesilovačem prochází, a na něm "posazený" už tunerem projde.
U analogového příjmu se dá skousnout i jistá míra křížové modulace, která se projeví tak, že nejsilnější přijímaný signál (a nemusí to být televizní!) je vidět jako druhý obraz na všech ostatních přijímaných programech, nejvíc je vidět v okamžiku zatemnění. V mnoha případech na to lidi koukali a brali to jako daň za to, že mají tři čtyři programy a moc to nezrní.
Jenže u DVB-T stejná křížová modulace způsobí kolísavou (pendlující v rozsahu od nuly do 90%) nebo trvale nízkou kvalitu příjmu (kostičkování), případně se obraz i zvuk zasekává, ačkoli ukazatel intenzity signálu ukazuje "plnou".
V takovém případě to chce vybrat zesilovač s menším ziskem případně zesilovač vynechat a místo něj dát jen ten symetrizační člen a spokojit se s úrovní třeba na 60%, zato beze ztrát paketů (t.j. kvalita blížící se ke 100%).
Zesílení lze i rozdělit - místo zesilovače 20dB přímo připojeného k dipólu antény použít v anténě zesilovač se ziskem například jen 8dB (nebo žádný zesilovač) a dalších 12dB získat linkovým zesilovačem zařazeným až těsně před první rozbočovač, kde už je signál z anténního zesilovače snížený útlumem kabelu a připojení. Navíc toto řešení umožní před ten druhý zesilovač zařadit zádrže silných rušivých signálů.

Shrnuto a podtrženo - každý širokopásmový zesilovač přímo na svorkách antény je potenciálním zdrojem potíží (zvlášť ty s velkým ziskem) a jeho použití lze akceptovat jen na základě znalostí podmínek v místě příjmu (nejlépe proměřením celého spektra signálů přicházejících na anténu) a struktury sítě STA, tedy úrovňové rozvahy. Nebo metodou pokus-omyl, což s sebou nese ale riziko, že po změně počasí nebo až v zimě někdo nechá před domem ohřívat motor auta, bude digitální příjem nepoužitelný a sousedi tě sežerou.

Nejlepší zesilovač je dobrá a dobře umístěná anténa.
Na druhé místo bych zařadil sadu selektivních zesilovačů úzce laděných každý na vlastní multiplex, s vyrovnáním na stejné úrovně, a sloučených do rozvodu.
O třetí místo se dělí zesilovače zpracovávající skupinu vzájemně blízkých kanálů a zesilovače s pásmovými propustmi a zádržemi nežádoucích signálů na vstupu.
TAK OSTROU SELEKTIVITU NELZE VYTVOŘIT MEZI SVORKAMI ANTÉNY A ZESILOVAČE HNED V ANTÉNNÍ KRABICI - lze si s ní ale pohrát na půdě před zesilovačem, který napájí rozvod.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud už zesilovač máš v anténě , tak ho tam nechej a je jedno , jestli pošleš napájení , které strčíš přímo pomocí F konektoru účastnické zásuvky , nebo kdekoliv šmikneš kabel cestou k anténě a vložíš napájecí výhybku . Píši i v jiném vlákně reálné zkušenosti . Nemusel jsem ani doma ani u kámošů zatím nikdy s "rozvody" laborovat . Strašení s nemožností provozu starých rozvodů beru ze svého pohledu jen jako marketingový tah . Tím se zabývej , až budeš bez signálu s jinak funkční antenní soustavou .

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“