ZÁCHRANA DAT NA HDD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

ZÁCHRANA DAT NA HDD

#1 Příspěvek od lantros7 »

Na jaře sem koupil do pc nový hdd 250gb,a najednou z ničeho nic se nenačetl.
Šel sem s hdd i dokladem o platbě do prodejny,a tam mi řekly že pošlou hdd na reklamačku,a oni mi pošlou novej.
Jenže,já mám na disku spousta fotografií a videí,a ty bych chtěl zachránit.
Základní deska na hdd je ko,a prodejce mi poradil,sehnat hdd naprosto shodný na netu,jelikož tento typ už neprodává.
Jenže na netu tento typ disku ne ane najít.
Podrobně sem si prohlédl zákl.desku na hdd,a zjistil sem proraženou SMD diodu,na které je napsán typ,který taky nemůžu najít,tudíž ani nevím jakou bych mohl eventuelně použít náhradu.
Pokud můžete,poraďte.
Díky.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#2 Příspěvek od keemo »

No ked sem nenapises ani aky je to hadr,co je to za doidu,kde sa nachadza,pripadne detailnejsie foto,tak sa odpovede nedockas... :P Vestecke gule nefunguju... :lol:

Este ma napada-skusit firmu na zachranu dat ale tam sa ceny pohybuju vo vysokych cifrach a malokto si to moze dovolit...A v pripade chyby na hadr-prkne neviem ci by si s tym poradili,ake metody pouzivaju a pod...

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Nejčastěji bývá proražený transil. Bez něj dokáže disk také běžet, ale jen do té doby než se prorazí něco dražšího.
Možná, že teď máš HDD s poměrně snadno odstranitelnou závadou, ale pokud se ji pokusíš odstranit nevhodným pájedlem tak ho dorazíš.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ak je to ten ochranny transil na napajani, tak odporucam pred dalsim zapinanim PC vymenit zdroj.

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#5 Příspěvek od lantros7 »

HDD Western Digital 250GB sata/8M8Cache WD2500AAJS-00B4A0

HDD se vůbec nerozběhne.
HDD je v záruce,takže kdybych sehnal aspoň tu desku,abych mohl stáhnout data,a vyreklamovat.
Je to ale dost těžký,sehnat ji.
Stačilo by mi si ji jen půjčit.
Součástka je značena hrotem tužky,nad ní značka diody.
Na součástce nad sebou tyto znaky:AE,97A a pod tím ještě písmeno M.
Přílohy
DSC08613.JPG
(77.67 KiB) Staženo 143 x
DSC08612.JPG
(84.58 KiB) Staženo 106 x

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PvvS »

Tu soucastku klidne odpajej. A hned pote vymen ochranny R67 . Tedy SMT propojku 0R 1206 5% . Ta je taky spalena a proto se disk neroztoci. Ale zkousel bych to na jinym zdroju a bez pripojeni k MB. Mel by mozna najet.

Uživatelský avatar
txx
Příspěvky: 255
Registrován: 31 bře 2008, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od txx »

ten zdroj vyměn jak ti dobře radí rnbw (mněl sem něco podobného
vyměnil sem jen proraženou ochranou zenerku a za měsíc mě zdroj poslat do křemíkového nebe 4 HD )

a stím zaměňováním desek stejného typu to není zase tak jednoduché taky sem zháněl ale nenašel sem desku která by dokázala dostat data ven

Uživatelský avatar
lantros7
Příspěvky: 452
Registrován: 22 lis 2010, 01:00

#8 Příspěvek od lantros7 »

Díky.
Je to dost divné,jelikož sem měl v pc 80gb hdd,a poté si přikoupil tento větší,který se mi po víc než půl roce odporoučel,a 80gb hdd si spokojeně jede dál bez sebemenšího náznaku závady.
Ta dioda se dá něčím nahradit?
Ten 0R je KO,to sem poznal na jeho zakalených koncích do fialova,a vůbec nečitelném nápisu.
Přílohy
DSC08615.JPG
(71.72 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
pepe363
Příspěvky: 171
Registrován: 30 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od pepe363 »

zdravím, pokud všechny pokusy selžou, je ještě šance sehnat ten samý disk, a vyměnit plotny...ale pozor na čistotu...

Mám také problémy s HDD, na data se dostanu, ale jakmile začnu kopírovat ven, nebo cokoli načítat, hlavičky praští do krajní polohy, plotny se vypnou..pak se hned zapnout, a hlavičky zase chviličku pracují..cca. 1s... pak se celý proces opakuje. PC samozřejmě vyhodí chybu kopírování. Mám na něm také cenná data a nechci o ně přijít.

Napájením to není, zkoušel jsem to i s diskem na svým vlastním zdroji. jde o WD 250GB.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PvvS »

Do vymeny ploten bych se nepoustel. Uz nikdy se netrefi pozice. To radsi sehnat elektroniku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mě se nezdá, že by ta dioda byla zapojená jako ochranný/přepěťový prvek.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Mourek »

Myslím že ta dioda je ochranná, po odpájení a výměně R67 by to mělo jet. už jsem podobnou závadu několikrát viděl. Pokud tam není ten odpor nejde PC zapnout, zdroj vyhodí ten zkrat. Jinak výměna desky je proveditelná, ale musí to být stejný typ disku a stejný firmware.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#13 Příspěvek od MaTTo »

Pri WD ta vymena PCB az tak zlozita nieje nakolko staci tam rovnaka HW verzia v tomto pripade AAJS, PCB neobsahuje firmware !!
Neviem kde kdo prisiel na informaciu ze sa take disky uz nepredavaju ale to ze ich nema tvoj predajca neznamena ze uz sa to nepredava .
Ak su ti data cenne tak kup toto : http://www.alza.sk/pevny-disk-western-d ... d72789.htm , prehod PCB a uvidis co bude(tieto praktiky nikdy niesu 100%tne nakolko sa moc nepocita s takym niecim zbey sa prehadzovali PCB na diskoch atd. ale tak mne to pri notebookovych fungovalo v pohode), ak bol PCB jediny problem disku tak bude slapat, FW nieje podstatny .
lantros7 píše:Jenže na netu tento typ disku ne a ne najít.
Nabuduce skus www.google.com
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Burajko
Příspěvky: 1803
Registrován: 21 srp 2009, 02:00

#14 Příspěvek od Burajko »

PvvS píše:Do vymeny ploten bych se nepoustel. Uz nikdy se netrefi pozice. To radsi sehnat elektroniku.
Ani z novou elektronikou to nieje iste :wink: Uz som to tu niekde pisal...
Už druhý krát strihám a furt je to krátke

Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Mira80 »

mam vyborne zkusenosti s timto panem
http://www.lamaexpert.cz/
vzdycky si se vsim poradil
Klídek chlapi, to je nulák

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“