Ozvučení menší kapely do zkušebny, prosím poraďte..

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Ozvučení menší kapely do zkušebny, prosím poraďte..

#1 Příspěvek od miras269 »

cau, kamos založil menší kapelu ( zpěv,baskytara,el.kytara,bicí ) máme zkušebnu a já dostal za úkol je zvučit,zatím stíhám jen zpěv, víc by bedna nejspíš nepobrala,a hádalo by se to.Mám bednu Delicia koncernu Harmonika,předělanou na dvoukanál,krmím ji zesilovačem Unitra PW8010 a nějakej starej mix,nevím značku z hlavy.

Nicméně chtěl jsem se Vás optat,jestli by jste mi neporadili,čím ozvučit tuto kapelu ( pro zkušebnu, později pro miniaturní koncerty ) hodně levnejma bednama + zesilovač a mix.S naší kapelou sme hráli přes zesilovač Vermona 2x100W a bedny Tesla V6804 a byl to venkovní koncert pro cca 100 lidí a perfekt.Kdyby byli k mání takový bedny,byl by cajk.Kdyby jste měl někdo návrh na řešení,či případně něco na prodej,napiště mi prosím ;-) díky.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Otázka zní - co je pro Tebe levný? Reálně bych viděl rozpočet na takový aparát (secondhand) cca 20000Kč a to nebude žádná sláva... Jako samozřejmě seženeš aparátek i za bůra, ale počítej s tím, že to budeš víc opravovat, než hrát.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od honza637 »

Zdar,
možná někdo bude moji reakci považovat za nesmyslnou ale neodpustim si
pár poznámek - Chybí ti definice malýho koncertu, dál - bicí se zvučí alespoň na 4 cesty , kytary po lince nebo mikrofonu u komba a zpěvy mikrofnem. Bicí se dělají v základu mikrofon pro kopák , rytmičák , HiHat, Overheat. Později je lepší ještě osadit přechody.

Tzn. zpravidla 3 zpěvy, 2 kytary, 4 mikra bicí. Celkem 9 vstupů. Pak pro zpěvy je dobrý mít nějakej hall (dozvuk , ozvěnu nebo jak česky ) . Ten se navrací podle typu pultu na kliku (fader, vstup ... prostě vstupní linka na mixu).
Takže suma sumárum aspoň 10-11 vstupů potřebuješ pro důstojné nazvučení takové kapely.
Pak co se týká výkonové části aparátu pro bigbít je třeba dost velký výkon na basech. Pro klasický menší sál je vhodné mít aspoň 2kW i když je nepoužiješ naplno. Rezerva je fajn věc.

Suma sumárum - předešlá reakce mirase je zcela správná a základní aparát odhaduju aspoň na 80 000,- pokud nechceš vyhodit zcela peníze do luftu a to ještě řada věcí bude starší.

Raději se domluv s někým kdo vás nazvučí na rozumný peníz a má aparát. Prostě na kšeft. Do zkušebny stačí i nějaká tesla a dvě bedny 100W. Zbytek jako pult a mikrofony potřebuješ i do zkušebny. Zkus aukro.cz.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

K tomu není co dodat... :)

Snad jen to, že mikrofon(y) nad bicí soupravou se správně jmenují overhead (jako že jsou nad hlavou), s přehřátím (overheat) to nemá nic společného. :wink:

Použitelný aparát prostě není levný, i kdyby se zvučení kapely omezilo jen na zpěvy plus přizvučení nástrojů, které by jinak zanikly, je potřeba počítat alespoň s těmi 20kKč, pokud byste to s vlastním zvukem mysleli vážně, tak vás ani těch 80kKč, jak psal honza637 nezachrání...

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od honza637 »

Ok, t vyměníme za d a je to OK:) Holt ja byt dobra čech, neuměla anglicky 8O
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#6 Příspěvek od mmjuz »

Ať si kámoši koupí ke kytaře a base kloudné kombo, na zpěv rozumný mikrofon a nějakou aktivku, třeba od RCF, v nejhorším někde na bazaru třeba odposlech Laney CP12 z 90.let, ten postačí. Nevím, co bys chtěl asi ve zkušebně zvučit a pro koho? Zvukař má za ůkol udělat zvuk pro diváky. Samozřejmě u kapel světového formátu na velkých podiích bývá i další zvukař s pultem na jevišti, ale to se Tvých kámošů netýká. Pokud chceš zvučit koncerty, je jedno, jak velká je ta která kapela, i kdyby hoši měřili jen 150cm, nároky posluchačů budou pořád stejné. Než našetříš asi tak půl milionu, studuj teorii. Těch 80 klacků Tě budou stát tak akorát kabely.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

Taky si myslím. Ve zkušebně si muzikanti běžně vystačí s nástrojovkou, bicí jedou "na sucho" a k tomu s jednoduchá sestava zpěvu: mikrofony, odposlechový zesilovač a dvě bedny..
Naposledy upravil(a) Killroy dne 14 pro 2010, 10:37, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od honza637 »

Hele proč půl mega a rovnou podiovýho technika?
Pro nazvučení normální okresního bigbítu nemá smysl řešit takovýhle věci. Krom toho tím se tohle téma vůbec nezabývá.
Ve zkušebně se samozřejmě zvučí zpěvy , možná nějaká kytara. Bicí to většinou hrajou sami. To co se snažím vysvětlit je to, že ten samý aparát je možné použít jak při zkouškách tak při hraní. Ekonimicky je to výhodnější pokud chtějí vlastní aparát.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#9 Příspěvek od Killroy »

honza637 píše: To co se snažím vysvětlit je to, že ten samý aparát je možné použít jak při zkouškách tak při hraní.
Honzo, většinou to bývá tak, že je snaha se tomuto vyhnout. Ve zkušebně se postaví nějaký základní zpěv "z přebytků na které se jinak nehraje" a na kšeft se z toho berou sebou třeba jen mikrofony a nástrojovka. Zbytek zůstává stát a nemusí se balit. Samozřejmě je to hlavně o penězích jak už bylo napsáno výše.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#10 Příspěvek od mmjuz »

honza637 píše:Hele proč půl mega a rovnou podiovýho technika?
Pro nazvučení normální okresního bigbítu nemá smysl řešit takovýhle věci. Krom toho tím se tohle téma vůbec nezabývá.
Ve zkušebně se samozřejmě zvučí zpěvy , možná nějaká kytara. Bicí to většinou hrajou sami. To co se snažím vysvětlit je to, že ten samý aparát je možné použít jak při zkouškách tak při hraní. Ekonimicky je to výhodnější pokud chtějí vlastní aparát.
Tohle je samozřejmě kravina a nefungovalo to takto ani v 80. letech. Dále moje zkušenosti a dospělá pamněť nesahá.
I když evidentně v 60.letech třeba Beatles hráli bez PA ( ono neexistovalo ) i na stadionech, ovšem jestli máš na nákup těch podiových aparatur o stovkách wattů v lampovém provedení jako oni tehdy používali ( dělali jim to na zakázku u f. VOX ), tak prosím. Leč to by Ti ani těch půl milionu nestačilo.
Ještě jednou. Pro výše zmíněnou kapelu je jediná cesta. Kombo na kytaru, kombo na basu a jedna aktivka s mikrofonem pro zpěv, je-li pouze jeden pěvec, pokud jich bude krákorat více, nutný malý mixík a potřebný počet falických symbolů. Nic víc, nic míň. Funguje to, dělají to tak všichni.
Ozvučení koncertu je úplně jiná pohádka, Honzo.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od honza637 »

vidíš, já zas znám dvě kapely co v zkušebně používají stejný racky a zařízení jako pro hraní. Akorát v menší sestavě. Co ti na tom nedává smysl?
Sry za offtopic. Tohle se tu řešit nemá.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#12 Příspěvek od mmjuz »

Samozřejmě že kapela používá ve zkušebně stejnou nástrojovku jako na koncertě!! Dokonce i stejné nástroje! Ovšem funguje to tak, že kapela naloží do auta své nástroje a komba, dojede na místo konání koncertu, nebo festivalu a tam čeká nějaký zvukař, kterého ani nemusí znát a ten má své PA a stará se o zvuk pro diváky. Kapela si vytáhne svá ořezávátka, zvukař jim to patřičně nazvučí a pere to do obecenstva, je-li tam jaké. Trochu jiná situace je, když koncert nahrává třeba TV, ta má své zařízení někde bokem, většinou v uzpůsobeném autě a tam si to jejich zvukař míchá a zaznamenává sám. Na podiu je za tím účelem speciální párák s dvojitou sběrnicí, aby nemusely být před každým kombem dva mikrofony, dvě sady na bicí a pěvci nemuseli otevírat hubu na dva mikráky.
Jistě, plesové a tancovačkové bandy mrvící hity z rádia v okolí své Lhoty většinou mají i svého kemoše zvukaře, který jezdí s nimi a jehož aparát bývá svou kvalitou úměrný repertoáru podobných amatérů. Ovšem systém je pořád stejný. Na podiu je nástrojovka, která patří muzikantům a přes kterou i zkouší a PA, které patří zvukaři a za které si sám zodpovídá a platí si ho. Krom toho ještě má v arzenálu nějaké ty barevné bludičky, páč platit ještě osvětlovače s rampou světel by se hasičům, či myslivcům pořádajícím podobné dýchánky asi nechtělo. Klidně pak zvukař může dotyčné kapele půjčit do zkušebny nějaký ten odposlech a mikrofon. Ovšem nechodí na zkoušky s pultem a PA a nic tam nezvučí!! Dovedeš si představit ten opruz, když tam hoši patnáctkrát za sebou hrají první minutu ze Smoke on the Water, než se konečně sejdou? Co by tam ten zvukař asi tak celou dobu dělal? K čemu jinému asi je taková zkouška kapely?
Můžu Ti říct, že ani v divadle, pokud byla nějaká hra s kapelou, na zkoušku zvukař nechodil. Nachystal jsem na zkušebnu dvě aktivky na štendry, k tomu osmivstupého Tascama do kterého jsem napíchal potřebný počet mikrofonů, případně nějaký DI box ke klávesám a pod. a o více jsem se nestaral. Trochu jiná situace byla u muzikálů s orchestrem, kde se zkoušelo před hrou na jevišti s dirigentem a tam samozřejmě už zvukař musel být. Ale tohle Tě vůbec nemusí zajímat. Pokud se chceme k něčemu dobrat, vysyp tu z rukávu, co vlastně dotyčná kapela Tvého kemoša v tuto chvíli vlastní.

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od miras269 »

mmjuz:

diky za O.K. koment..;-) kapela nyní nevlastní nic :D až na jednu "parodii na kytarové kombo " rěkl bych made in china za 200,- a jedno kombo od behringra pro basu,bicí zatím není,ale bude.Já tam mám svojí Delicii ( typ nevím jen tak z hlavy ale má 4 koláče 31cm, myslim 11W na jeden ) mám ji zapojenou jako dvoukanál,takže dva koláče v levo levej kanál a v pravo taky tak... krmím to zesilovačem Unitra PW8010 při 2x20W a nějakej starej vyřazenej mix,zvučím jen zpěv,jenže mix je na odpis,a bedna myslím že bere jen dvě pásma,takže taky žádná krása,prostě mě by stačili dvě bedny( příklad: Tesla V6804, nějakej zesik na ně,nejakej pultík,prostě abych mohl jim nazvučit jen zatím jeden zpěv,možná pak i třeba podkreslit basu a elektriku,ale to nechme plavat... prostě něco za hooodně málo peněz,jak říkám s naší kapelou ze ZUŠ jsme měli tyto bedny a šel přes ně zpěv a luxus...vynechme zatím nějaké malé koncerty,soustřeďme se jen a jen na zkušebnu.Nevím kdo to tu ted psal,ale s tím bicím pravda,myslím,že když se baskytarista u kytary nebude svíjet,že bicí zvučit zatím nepotřebují...[/b]

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od honza637 »

mmjuz píše:Samozřejmě že kapela používá ve zkušebně stejnou nástrojovku jako na koncertě!! Dokonce i stejné nástroje! Ovšem funguje to tak, že kapela naloží do auta své nástroje a komba, dojede na místo konání koncertu, nebo festivalu a tam čeká nějaký zvukař, kterého ani nemusí znát a ten má své PA a stará se o zvuk pro diváky. Kapela si vytáhne svá ořezávátka, zvukař jim to patřičně nazvučí a pere to do obecenstva, je-li tam jaké. Trochu jiná situace je, když koncert nahrává třeba TV, ta má své zařízení někde bokem, většinou v uzpůsobeném autě a tam si to jejich zvukař míchá a zaznamenává sám. Na podiu je za tím účelem speciální párák s dvojitou sběrnicí, aby nemusely být před každým kombem dva mikrofony, dvě sady na bicí a pěvci nemuseli otevírat hubu na dva mikráky.
Jistě, plesové a tancovačkové bandy mrvící hity z rádia v okolí své Lhoty většinou mají i svého kemoše zvukaře, který jezdí s nimi a jehož aparát bývá svou kvalitou úměrný repertoáru podobných amatérů. Ovšem systém je pořád stejný. Na podiu je nástrojovka, která patří muzikantům a přes kterou i zkouší a PA, které patří zvukaři a za které si sám zodpovídá a platí si ho. Krom toho ještě má v arzenálu nějaké ty barevné bludičky, páč platit ještě osvětlovače s rampou světel by se hasičům, či myslivcům pořádajícím podobné dýchánky asi nechtělo. Klidně pak zvukař může dotyčné kapele půjčit do zkušebny nějaký ten odposlech a mikrofon. Ovšem nechodí na zkoušky s pultem a PA a nic tam nezvučí!! Dovedeš si představit ten opruz, když tam hoši patnáctkrát za sebou hrají první minutu ze Smoke on the Water, než se konečně sejdou? Co by tam ten zvukař asi tak celou dobu dělal? K čemu jinému asi je taková zkouška kapely?
Můžu Ti říct, že ani v divadle, pokud byla nějaká hra s kapelou, na zkoušku zvukař nechodil. Nachystal jsem na zkušebnu dvě aktivky na štendry, k tomu osmivstupého Tascama do kterého jsem napíchal potřebný počet mikrofonů, případně nějaký DI box ke klávesám a pod. a o více jsem se nestaral. Trochu jiná situace byla u muzikálů s orchestrem, kde se zkoušelo před hrou na jevišti s dirigentem a tam samozřejmě už zvukař musel být. Ale tohle Tě vůbec nemusí zajímat. Pokud se chceme k něčemu dobrat, vysyp tu z rukávu, co vlastně dotyčná kapela Tvého kemoša v tuto chvíli vlastní.
Jo to samozřejmě beru. Taky se od začátku bavím jen o aparátu který se používá jak na zkoušky tak na hraní. O zvukaři nepadlo ani slovo.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od honza637 »

miras269 píše:mmjuz:

diky za O.K. koment..;-) kapela nyní nevlastní nic :D až na jednu "parodii na kytarové kombo " rěkl bych made in china za 200,- a jedno kombo od behringra pro basu,bicí zatím není,ale bude.Já tam mám svojí Delicii ( typ nevím jen tak z hlavy ale má 4 koláče 31cm, myslim 11W na jeden ) mám ji zapojenou jako dvoukanál,takže dva koláče v levo levej kanál a v pravo taky tak... krmím to zesilovačem Unitra PW8010 při 2x20W a nějakej starej vyřazenej mix,zvučím jen zpěv,jenže mix je na odpis,a bedna myslím že bere jen dvě pásma,takže taky žádná krása,prostě mě by stačili dvě bedny( příklad: Tesla V6804, nějakej zesik na ně,nejakej pultík,prostě abych mohl jim nazvučit jen zatím jeden zpěv,možná pak i třeba podkreslit basu a elektriku,ale to nechme plavat... prostě něco za hooodně málo peněz,jak říkám s naší kapelou ze ZUŠ jsme měli tyto bedny a šel přes ně zpěv a luxus...vynechme zatím nějaké malé koncerty,soustřeďme se jen a jen na zkušebnu.Nevím kdo to tu ted psal,ale s tím bicím pravda,myslím,že když se baskytarista u kytary nebude svíjet,že bicí zvučit zatím nepotřebují...[/b]
hele proti Tesle nic nemam ale dneska existuje dost jiných a zajímavějších alternativ. Sice je to od něco dražší ale aktivka RCF ART310 (silnější ART312) ti udělá daleko víc práce než jakákoliv Tesla o které píšeš. Navíc má v sobě zesilovač. Stačí připojit signál, napájení a jedeš. po pultu se koukni třeba na ebayi nebo projdi aukro, leckdy se tam objeví celkem slušná nabídka.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“