Elektrikar za tri hodiny?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 234
Registrován: 13 led 2009, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Elektrikar za tri hodiny?

#1 Příspěvek od Mira80 »

Klídek chlapi, to je nulák

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

:prst: Tady v okolí byl případ "školení" na vyhl. 50 §6 - kdokoliv na počkání za 1500 Kč. Vyškolených asi bylo dost protože školitel dostal 2 roky posezení.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

O něčem podobném jsem slyšel myslím včera, ke známému do práce nastoupil nějaký podobný expert, taky po rekvalifikaci, ale na svářeče (dostal papíry na svařování v CO2), samozřejmě v praxi totálně pohořel, zvládne tak ještě nějak svařit dva nosníky k sobě, ale zbytek už spíš zmrví :roll: - má se jednat o generální opravy autobusů a trolejbusů, tak trochu bezpečnosti je potřeba a asi brzo poletí - bůhví kolik je teď takových případů :roll:

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od hakamusai »

Oficiálně trvá rekvalifikace na elektrikáře -silnoproud 1,5 roku.Na konci člověk může získat výuční list a nůže se hned přihlásit na zkoušku z vyhlášky 50 paragraf 5.Pro paragraf 8 s elektro vzděláním vyučen,potřebuje člověk praxi 6let (do 1000 V) a nad 1000V 7 roků.Pro paragraf 6 je potřebná praxe 1 rok(do 1000 V) ,nad 1000V 2 roky.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Byl bych zvědav, co se ten rekvalifikovaný za 1,5 roku školení ( a to jistě ne každodenního) naučí - možná tak sekat majzlem do zdi a namíchat sádru. Jednou jsem byl na konkurzu, byli tam většinou staří praktici a zkoušející říkal že by většina nesložila ani ten §6.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Správně Hakamusai, tak se to dělalo a snad ještě dělá v některých integrovaných školách - brácha dělal seřizovače na CNC strojích. Časem, jak ubývalo lidí, mu stále častěji nezbylo, než vstupovat i do silové elektrické výzbroje. Protože jsme mnohou instalaci dělali spolu, navíc taky bastlí, nebyl to pro něj problém, ale firma neměla kvalifikovaného seřizovače elektro a nové vedení zvětřilo průšvih.
Tak mu umožnili udělat si výuční list v oboru elektromechanik, to trvalo od pololetí jednoho školního roku do konce školního roku následujícího.
Ale to bylo před 18 lety. Dnes má šestku i obě osmičky a určitě nemusí mít strach, že by o papíry přišel jen proto, že je někde koupil.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

nj když jsem kvůli živnosti dělal osmičku tak se mi zkoušející vysmívali , co jsem to za elektrikáře a je fakt, že jse v praxi nemusel nikdy řešit většinu silno proudařských zařízení. Jedinné kde se s ní setkávám, je primární strana zdrojů . Tak jsem, tiše záviděl starým praktikům kteří sypali rozměry a věci co denně dělali a já často netušil, že existují.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#8 Příspěvek od Cust »

Achab píše:Byl bych zvědav, co se ten rekvalifikovaný za 1,5 roku školení ( a to jistě ne každodenního) naučí - možná tak sekat majzlem do zdi a namíchat sádru. Jednou jsem byl na konkurzu, byli tam většinou staří praktici a zkoušející říkal že by většina nesložila ani ten §6.
No, taky bych s tou šestkou měl problém... :-)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Abych ty praktiky obhájil, musím říct že většina byla přespolních a nahrnuli se k testu po dopoledni stráveném v restaurantu. :beer: :drink: . Ti nejlepší byli většinou z údržby.

Uživatelský avatar
makino
Příspěvky: 254
Registrován: 20 dub 2008, 02:00

#10 Příspěvek od makino »

Zdravím, nevie niekto ako je to na Slovensku? Robím domáce inštalácie ale nemám papiere ani elektro vzdelanie, zatiaľ keď boli po mne revízie bolo všetko OK, snažím sa dodržať všetko dodržateľné ale radšej by som si vzdelanie potvrdil aj nejakým papierom. Teória nie je až taký problém ale kde si napr. môžem spraviť prax?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

V prvom rade si musíš dorobiť vzdelanie v odbore elektro, najjednoduchšie formou rekvalifikačného kurzu. (sám som to tak kedysi urobil). Potom dostaneš výučný list v odbore elektro. Následne musíš mať prax na ten ktorý § vyhlášky, ktorý je treba na to, čo chceš vykonávať.
Ten výučný list potrebuješ, bez neho si vedľa. Kedysi mohla byť aj výnimka po preskúšaní znalostí odbornou komisiou (aj to som absolvoval), ale okolo roku 94 aj túto možnosť zrušili...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“