Fenomeny u bilych LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od WLAB »

A ten proud by pak tekl kudy...
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#17 Příspěvek od monterjirka »

Už jste viděli zelenou diodu svítit červeně?
Není to nic složitého, stačí špatně se podívatna barvy proužků a dát tam odpor 10x menší! Ovšem životnost je v desítkách vteřin!
Je otázkou, jaetli je to běžné, ale u východoněmeckých (nějaká VQ...) jsem pokus dokázal i zopakovat pro "nevěřící"...

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#18 Příspěvek od Zaky »

Ahoj,
jednak bych se také radši vyvaroval PWM a pofiltroval to, potom také mám informaci od kooperanta zabývajícího se profi osazováním DPS o častém odumírání bílých led v panelech s velkým množstvím těchto led. Poté co zavedli značné zpřísnění antistatických opatření, tak se prý spolehlivost velmi zvýšila. Nevím, co na tom může být pravdy, ale třeba se rána statikou může neprojevit hned, ale až časem při provozu.
Michal

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od AmarokCZ »

WLAB: to PWM máš vyřešené jak? (V tom článku na který jsem odkazoval se píše o napěťových špičkách, ty by u PWM byli možné).
WLAB píše:A ten proud by pak tekl kudy...
To chceš říct, že proud teče a LED nesvítí???? :?:

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#20 Příspěvek od WLAB »

Amarok: Ano. Nespadl jsem vcera z Marsu, abych se divil, ze dioda nesviti, kdyz tam netece proud..... Ukazoval mi to kolega, dve bile ledky seriove zapojene zprvu vse ok, pak se stavalo ze jedna obcas nesvitila a druha fungovala normalne a na te, co nesvitila byly celkem normalni napetove pomery, takze ani zadny docasny zkrat.... A uz jsem videl i auta, kde blikala nebo nesvitila bila LED v originalnich dennich svetlech, takze je to spis obecny problem.

PWM je generovana ATmegou, ale softwarove, protoze uz asi nezbylo dost PWM kanalu. Coz je diky dementnimu jednourovnovemu prerusovacimu systemu giganticky problem. Protoze nelze delat soucasne nizke i vysoke urovne PWM jednou metodou. Napr. pri pozadavku generovat kratky puls se narazi na problem, ze tento je prodlouzen o dobu nez se zacne zpracovavat preruseni od casovace vlivem provadeni jinych preruseni, coz zpusobi poblikavani..... Takze male jasy se musi resit generovanim neprerusitelnych jehel konstantni delky a menit jejich opakovaci cas (coz uz ani vlastne neni PWM) a pak nekde uprostred (na odmocnine z rozsahu hodnot) prepnout modulacni metodu.

A proc tohle cele pisu: Vyse uvede ma za nasledek v jednom rezimu nizkou frekvenci PWM a v druhem existenci kratkych pulsu. Pokud se vybere civka, ktera by alespon trosku filtrovala tu PWM, tak se na jejich ztratach ztrati ty jehly a vznikne nespojitost v ovladani jasu.

Tudiz je to zapojeno tak, ze mega ridi maly fet, ktery spina civku seriove s odporem a LEDkama, plus dioda paralelne k sestave L+D. A L je takova velmi decentni zaoblujici proudove hrany.
de omnibus dubitandum est

Uživatelský avatar
WLAB
Příspěvky: 867
Registrován: 13 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#21 Příspěvek od WLAB »

monterjirka: to uz "zkusil" asi kazdy. A je pravda, ze VQE23 ci 24 si v tomto smeru nechaly libit opravdu hodne.
de omnibus dubitandum est

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od AmarokCZ »

WLAB: to ty LEDky jsou nějaké opravdu extra nekvalitní, mě když nesvítily, tak buď zkrat nebo "nekonečný odpor". To zapojení PWM se mi moc nelíbí, já bych dal diodu paralelně k LED i k tlumivce zvlášť (nebo bych tlumivku vyhodil úplně a nahradil ji třeba RC článkem).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“