Talisman 306U-7

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

Talisman 306U-7

#1 Příspěvek od MartinOV »

Zdravím.
Sháním zapojení a nákresy k Talismanu 306U-79. Ta malá devítka je napsaná jako dolní index k té sedmičce. Nevím, co to znamená, podle různých zdrojů se domnívám, že jde o exportní verzi. Schéma a plánky chassis dostupné na internetu vůbec neodpovídají skutečnosti, přístroj je zapojen úplně jinak.
Na KV a DV rozsazích je to většinou úplně němé, na SV to hraje někde v horní části (od 1000kHz/360m) - podle napůl smyté stupnice, která (předpokládám) vůbec neodpovídá realitě. Většinou jdou slyšet stanice mluvící německy, polsky a rusky (ukrajinsky), ale Prahu na 639kHz ze Svinova to ne a ne chytit...
Takže předtím, než to totálně rozšteluju, bych chtěl aspoň vidět to pravé schéma. :)
Díky předem...

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Schema snad najdeš na http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000019
A co se týká té 7 tak je to:vlnové rozsahy 16-46m,46-136m,187-572m-ladící stupnice bez názvů vysílečů.
9:napájení ze stejnosměrné a střídavé sítě s napětím 150 a 220V
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#3 Příspěvek od yakl »

Padding kondenzátor?

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#4 Příspěvek od MartinOV »

Kovar: Tam jsem byl a odkaz na návod pro konkrétní Talisman nefunguje. :( Už jsem psal adminovi...
Ale díky za upřesnění vlnových rozsahů.

Yakl: Nejprve je nutné ten kondenzátor v té změti součástek najít a pak jej teprve můžu vyměňovat. :)

edit: Tak rychlou reakci admina jsem vůbec nečekal, už ten návod mám, tak hurá na tisk, studování a porovnávání s realitou.

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#5 Příspěvek od kovar »

Vše je v knize od KOTKA ČS rozhlasové a televizní přijímače IaII 1946 až 1964.Je tam i celý postup slaďování.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

preklepnite si aj medzifrekvenciu, ja som mal take radio na stole, kde som musel povymienat vsetky sludove kondenzatory, lebo boli tak zoxidovane polepy, ze nemali kapacitu. Prejavovalo sa to tak, ze radio bolo "hluche" a rozladene.
Ten padding treba tiez skontrolovat, vtedy je posunuta stupnica a cast rozsahu chyba.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#7 Příspěvek od MartinOV »

Tak tohle rádio se projevuje docela hlasitě, na těch krátkovlnných rozsazích jdou chytit i docela vzdálené stanice s bezvadným přednesem. Jen ty střední vlny jsou momentálně hluché. Vyměním ten padding (500pF, ve schématu 490pF - fakt "super" hodnoty) a pak budu štelovat dál.
Vzhledem k tomu, že nemám pomocný vysílač, naladím to tak nějak "od oka", aby známý vysílač byl na známé poloze na stupnici a to stačí. Stejně většinou nic jiného než vysílač Svinov nechytám a díky absenci DV rozsahu si Radiožurnál z Uherského Hradiště nenaladím.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

Pading kondenzátor musí být přesný jinak nesladíš souběh,proto ty divné hodnoty.Základem pro sladění je mít sladěné mezifrekvence,tím musíš začít.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#9 Příspěvek od MartinOV »

To je sice fajn, že musím začít mezifrekvencemi, ale pokud bych ten vysílač měl, případně nějaké (relativně) jednoduché schéma na internetu našel, už bych to udělal. Jenže ať gůglím jak gůglím, žádný pomocný vysílač jsem z gůgla ještě nevysypal. Asi gůglím špatně nebo jsou schémata dobře utajená.
Existuje nějaká možnost, jak se bez toho vysílače obejít? Neznáte nějaké schéma jednoduchého vysílače, alespoň pro střední vlny?
K tomu všemu mám na jedné straně smyté vyvažovací znaménko, podle kterého můžu dle slaďovacího předpisu přístroj naladit. Vůbec ta stupnice je celá neúplná. Jsem rád, že tam zůstalo aspoň typové označení.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Máš čítač? S tím jdou mezifrekvence sladit docela dobře. Potřebuješ k tomu ještě dostatečně silný místní středovlnný vysílač o známé frekvenci a musíš znát mf kmitočet rádia.
Čítač vhodným způsobem připojíš na oscilátor rádia. Rádio přepneš na střední vlny a pak jej naladíš tak, aby frekvence oscilátoru byla součtem mezifrekvenčního kmitočtu (k nalezení v Kottkovi) a kmitočtu vysílače. Pak už jen ladíš mezifrekvence na co nejhlasitější přednes toho vysílače, postupuje se od poslední k první.
Mně se tak podařilo bez problému oživit několik rádií. Stavebnice čítače se dá koupit za pár stovek a narozdíl od pomocného vysílače tam není potřeba nic slaďovat.

Uživatelský avatar
MartinOV
Příspěvky: 112
Registrován: 01 dub 2010, 02:00

#11 Příspěvek od MartinOV »

Lukas-Peca: Paráda! Čítač sice nemám, ale možná vím o někom kdo by ho měl, takže to by něměl být problém. MF kmitočet je 452kHz, takže jen musím najít to místo, kam ten čítač připojit a vymyslet jak jej připojit (přičemž Talisman bude samozřejmě napájen přes odělovací trafo a bude mít uzemněné chassis).

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Galvanicky to není nutné propojovat. Někdy stačí připojit na vstup čítače kus drátu a přiblížit jej k rádiu ke vstupním obvodům, čítač si pak kmitočet zachytí z luftu. Pokud by to nestačilo, osvědčilo se mi např. omotat izolovaný drát kolem zatěžovacího rezistoru v anodě oscilátoru.
Já používám polskou stavebnici Jabel k plné spokojenosti.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Ale pokud se těmto věcem chceš věnovat , postav si alespoň tohle . Je to korunová záležitost a za totáče , když jsem generálkoval lampáče na poslech FE , jsem stále využíval .
Přílohy
VFO AM.JPG
(90.81 KiB) Staženo 71 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“