Tester VN traf

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

Tester VN traf

#1 Příspěvek od zvaty »

Zdravím.
postavil si někdo tester vn traf pracujícího na principu měření útlumu ve vinutí trafa (podle schématu zde v downloadu). Má někdo nějaké zkušenosti se správným vyhodnocením tímto testerem?
Také mám velký problém s oživením testeru.....součástky jsem při stavbě měřil, vše zkoušel, ale stále je tester nefunkční.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Tester na který se nemůžeš na 100% spolehnout je víš na co. Za třicet let praxe jsem ho nepotřeboval.
Je jiný spolehlivý způsob jak zjistit, jestli je vadné VN trafo a to pomocný zdroj cca 120V s nastavitelným proudovým omezením a zdroj budicích impulzů.
Jen jestli to má dnes ještě cenu pořizovat.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#3 Příspěvek od tornado6 »

Mám ho doma presne podla tej schemy a funguje vcelku dobre nemôžem sa sťažovať, čo ti na nom nefunguje?

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

jezevec píše:..jen jestli to má dnes ještě cenu pořizovat.
Tester určitě ne, ale to udělátko rozhodně ano. Jeho využití je mnohem širší. :tanzer:

Killroy

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#5 Příspěvek od zvaty »

Nebudu tomu tedy říkat tester, ale udělátko.
Jak tomu mám ale rozumět....k čemu jinému to udělátko ještě můžu použít?

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#6 Příspěvek od zvaty »

Ještě k otázce co mu je???.......prostě je úplně mrtvý, možná něco stále přehlížím. Myslel jsem si, že je třeba špatné zapojení, teď ale vidím, že vám funguje. Tak budu kontrolovat dál.
Jen se zeptám: Jaky kondiky jste přesně použili?

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

zvaty píše:Nebudu tomu tedy říkat tester, ale udělátko. Jak tomu mám ale rozumět....k čemu jinému to udělátko ještě můžu použít?
Špatně jsem se vyjádřil. Tester co je na uploadu neznám, nikdy jsem ho nestavěl a jak dobře funguje nevím. Měl jsem na mysli to co zde popisuje jezevec: pomocný zdroj cca 120V s nastavitelným proudovým omezením a zdroj budicích impulzů..

Killroy

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#8 Příspěvek od tornado6 »

Ja som práve myslel to " udelátko" mne funguje dá sa povedať na prvé zapnutie a kondíky som použil aké som práve našiel v šupliku to znamená tie male svitky čo sa používaju v usporkách a je tam jeden elit nič zložité su tam dokopy dva IO a 4 diody tak by to nemal byť problem pomerať trebárs multimetrom a ked nepomôže tak oscilom či ti to kmitá.
:wink:
Přílohy
Snímka0062.jpg
(244.56 KiB) Staženo 120 x
Snímka0061.jpg
(241.15 KiB) Staženo 150 x

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

Re: Tester VN traf

#9 Příspěvek od TomasX »

zvaty píše:... Má někdo nějaké zkušenosti se správným vyhodnocením tímto testerem?...
Vadné trafo to vyhodnotí správně, ale 100Hz trafa to moc neumí a zkraty vinutí na kostru taky ne. Pokud je mezizávitový zkrat tak 100% úspěšnost.
Víceméně záleží na "kalibraci" a praktickém odhadu rosvícení jednotlivých ledek.
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#10 Příspěvek od zvaty »

Pokud zkratnu vstupní svorky testeru, tak se mi nerozsvítí žádná LED, pokud mám svorky rozpojeny-svítí všechny LED.
Ale když připojím sekundární vinutí zaletovaného FBT na zem, tak mi stále svítí všechny LEDky. Je to normální stav?

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#11 Příspěvek od tornado6 »

ak máš ten tester ako som odfotil tak máš niečo vadné lebo pri rozpojených svorkách má svietit len jedna tá spodná červená ledka a až pri meraní sa rozsvecuju ostatné ledky podla toho ako velmi rezonuje daná cievka na jadre. :wink:

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#12 Příspěvek od zvaty »

Mam přesně ten stejnej. Zkusím vyměnit ten CMOS

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

Tady se nabízí tester VN-traf HR-DIEMEN.
Podotýkám - není to moje aukce.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Tester od HR mam v práci,. funguje to dobře, umí to mezizávity i vadný VN diody. A neni to nebezpečný. Neleze z trafa 30kV ale mnohem méně. ale stačí to na funkci VN diod. Akorát to neumí ostřící napětí. A testery jsou různý pro 32kHz a pro 16kHz.

Uživatelský avatar
ok1dpw
Příspěvky: 6
Registrován: 13 úno 2006, 01:00

#15 Příspěvek od ok1dpw »

Tester jako takový jsem nestavěl, ale schema mě zaujalo a improvizoval jsem to zapojením R8, R9, D2 a C3 (podstatná funkční část testeru, zbytek je generátor a vyhodnocení). Pustil jsem tam impulzy z externího generátoru a ty vlnky sledoval na osciloskopu. Fungovalo to.
Pro ty 100 Hz trafa by asi chtělo změnit C3, který to ladí do rezonance.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“