OVP CTV146, obrazovka pouze naplno svítí červeně - VYŘEŠENO

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

OVP CTV146, obrazovka pouze naplno svítí červeně - VYŘEŠENO

#1 Příspěvek od css »

Moc prosím zkušenější (v televizích se absolutně neorientuji, snad kromě nf zesilovače :) ) o pomoc s diagnostikou závady.

Mám cca 3 roky starou CRT OVP CTV146, mám tu někde i schéma, mohu zaslat, závada se projevuje tak, že obrazovka pouze naplno svítí červeně, nic víc. TV byla velmi málo používaná a tak mi to neleze do hlavy, navíc občas na pár minut naskočí a pak zase zdechne, takže tipuju, že to nebude nic vážného, spíš nějaký elyt nebo studeňák. Tak kdyby někdo poradil, kde začít...
Prozatím jsem proměřil všechny napájecí zdroje, na které multimetr do 1000V stačí, a všechny se jeví OK.
Na případné dotazy, proč "v dnešní době" zachraňuji čistě analogovou CRT telku odpovídám - mám ji jako monitor k 8-bitu, kde obraz z CRT vypadá daleko líp než z LCD.

Díky chlapy...
Naposledy upravil(a) css dne 13 led 2011, 21:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
talent
Příspěvky: 345
Registrován: 09 pro 2010, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od talent »

bude to asi tranzistor v na obrazovej doske v červenom zosilnovači KF 469
tam môžeš dať.

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#3 Příspěvek od css »

Dík za typ, přikládám schéma obrazovkové desky, je tam jen jediný tranzistor VT01 STPSA42, myslíš ten? Jinak RGB signály z hlavní desky jdou přes budiče TDA6107, tak mě napadlo, jestli to nemůže dělat on?
Přílohy
ctv146.png
(69.74 KiB) Staženo 196 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#4 Příspěvek od fredis »

talent píše:bude to asi tranzistor v na obrazovej doske v červenom zosilnovači KF 469
tam môžeš dať.
Asi myslíš ten tranzistor převlečený za IO?! :cry: Nebo ten uvnitř?! Máš fakt talent!!!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

css píše:Jinak RGB signály z hlavní desky jdou pøes budièe TDA6107, tak mì napadlo, jestli to nemùže dìlat on?
Moze.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#6 Příspěvek od Maskot »

Zacni od konce,vyluc obrazovku a pak pokracuj dal.Jako prvni bych prehodil vyvody ke katodam a uvidis jak je to pokud obrazovka vada zustane pokud ne misto cervene Ti bude svitit jina.Pak pokracuj na vstup toho IO obdobne.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Patice?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jojsat
Příspěvky: 1
Registrován: 13 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od jojsat »

ja som mal podobný problém a bola to naozaj pätica,zvyknu prerušovať...

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#9 Příspěvek od css »

Jojsat, Kokun: Panove, smekam pred vami! :D Meli jste 100% pravdu, stacilo sejmout a znovu nasadit patici na obrazovku. Patice ma bohuzel hodne hluboko zapustene kontakty a ty drzi snad jen na spickach - na 1mm kontaktu obrazovky.

Timto je problem vyresen a ukoncuji toto tema a diky :wink:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#10 Příspěvek od kokun »

U OVP-ček častý případ.
Ještě nejsi "mistr světa" - obávám se, že se ti to vrátí ("nevyhmátnul" jsi ten pravý problém) - :nevim:

Když ti svítila pouze červená, tak nemohlo dojít k přerušení, ale naopak ke zkratnutí pin "R" na GND 8O
Problém s paticí bývá jinde: semo-tamo zkratují občas některé piny na "kroužek" (okolo všech pinů), tvořící (uzeměné!) jiskřiště - je povysunutý nahoru (tj. špatně smontovaný sokl - výr. vada :cry: ). Stačí rozebrat, jiskřiště "zatlačit" dolů (zvětší se vzdálenost!) a je po problému.
Jiní hned mění patici - stačí chvilka práce a je "zachráněna" :roll:
Když jsem to měl prvně, málem jsem měnil obrazovku 8O :cry:

Tím, že jsi ji sundal z hrdla, jsi s ní pouze "pohýbal", zkrat na nějakou (krátkou) dobu odstranil - ale bude to zpátky (jako v mém prvním případě) :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
css
Příspěvky: 352
Registrován: 05 led 2011, 01:00
Bydliště: Karlovy Vary

#11 Příspěvek od css »

OK uvidíme, jestli se to vrátí, udělám co píšeš. Teď už je ale telka smontovaná na svým místě a znovu se mi do ní nechce :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

css, když už dalekosáhle překopáváš osmibitovej hw, nebylo by lepší řešení udělat rgb dekodér z ULA a poslat to rovnou do VGA monitoru? Ta PAL trasa dá barevnýmu rozlišení hezky na prdel.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#13 Příspěvek od PeteBurns »

Lenže monitor má oveľa ostrejší obraz než TV, tá kockatá grafika potom bude podobne hnusná ako na LCD :) To je práveže veľká výhoda klasickej telky, že má obraz jednu veľkú machuľu a na nej tá slabá grafika vyzerá ešte celkom k svetu :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Obraz na LCD TV je hnusny preto, ze nie je zobrazeny v nativnom rozliseni, ale je softwarovo roztiahnuty. Na kvalitnom CRT TV alebo video monitore je obraz z Didaktiku (napr.) velmi pekny.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

já myslím, že ta "slabá grafika" byla záměr (jestli se bavíme o hrách) a programátoři se nijak nesnažili ji rozmydlit mizerným převodem na mizerný TV. Dokonce si myslím, že profi programátoři Specter TV jako monitor vůbec nepoužívali, to by brzo přišli o zrak.
Osobně mi vůbec nevadí, když je modrá čára na černém pozadí modrá a ne světle šedá s vlajícím modrým chvostem 5mm od jasu.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“