Deck Dual C 839 RC

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#16 Příspěvek od bourvil »

Podivam se na ten prepinac - pokud zkusim udelat zaznam tak aby na kazete byl alespon trochu znatelny - tedy pustim zdroj nahravky na co nejvetsi vykon a vypnu limiter- tehdy je pres puvodni zaznam mozne slyset fragmenty noveho zaznam. V prubehu tohoto zaznamu zkousim menit volby na prepinaci typu pasek. Nijak to ale v zaznamu neni slyset. Jak jinak vyzkouset funkci oscilatoru me nenapada.

Pokud se ale nesepne onen prepinac nahravani/prehravani (ktery jinak spinam rucne misto elektromagnetu oznacen S1) tak musi byt problem jeste nekde jinde jelikoz se nesepne a i kdyz ovladaci panel indikuje nahravani ve skutecnosti jednotka normalne prehrava. Teprve kdyz rucne prepnu tento prepinac tak je pote mozne v puvodni nahravce slyset fragmenty nahravky nove jak jsem jiz popisoval (tedy po prepnuti magnetak nahrava ale nemaze takze neni skoro slyset nova nahravka - leda ze se tam pusti hodne hlasite).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Jak zjistit funkci oscilátoru? Co vidíš na osciloskopu, když ho připojíš vstupem na výstupy k mazací hlavě?
Nebo pro hrubou orientaci: dostane při zapnutí záznamu oscilátor kladné napájecí napětí? Když totiž nic není na S5, oscilátor se nerozkmitá.
Bez běžícího oscilátoru, přesněji bez toho, aby byl záznamový proud podložený vf předmagnetizačním proudem (ten musí být pro pásky typu I asi 8x-9x větší než proud záznamový), skutečně nic nenahraješ. Jen ty špičky.
Magneťák musí především mazat starou nahrávku.
Dokud nemaže, nemá smysl se pokoušet o záznam.
Rozkmitej mazací oscilátor - z mazací hlavy se totiž bere energie pro záskání předmagnetizačního proudu.

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#18 Příspěvek od bourvil »

Diky moc za odpovedi. Mel jsem asi na zacatek uvest, ze v elektrotechnice jsem vlastne velky neznalec. Rovnez vybaveni mam veskere zadne a tak musim toto dohanet casto zbytecnou az mozna i nebezpecnou metodou pokus omyl. Je mi rovnez jasne, ze i sebelepe popsany problem se na dalku obtizne opravuje. Veskere informace v tomto vlaknu mi ale pomohly pochopit funkci jednotlivych casti magnetaku a snad i do budoucna to bude dobra zkusenost jelikoz znalost si clovek nejlepe zapamatuje teprve az kdyz ji prakticky potrebuje.

Takze jsem si poradne precetl v manualu popis funkce pristroje behem nahravani. Chod cele motorove casti je rizen mikroprocesorovou jednotkou ktera do dalsich casti pristroje vysila impulsy - tyto pomoci jednodussich IC na deskach plosnych spoju nasledne vypinaji mute, prepinaji chod motoru a tak dale - mimo jine ovladaji i elektomagnety prepinajici spinace stop a chodu v rezimu nahravani /prehravani (REC/PLAY).

Dva vystupy z centralni jednotky ovladaji zaraz sepnuti elektromagnetu pro prepinac REC/PLAY pro zmenu zdroje zaznamu a zaroven uvedou v chod RF generator/oscilator pro premazani stavajiciho zaznamu. Jelikoz v soucasne dobe obe funkce nefunguji tak si myslim, ze zavada musi byt prave v teto jednotce. Je to ale uz dost slozita vec v niz krome par kondenzatoru a odporu uz je jen 8 vice ci mene slozitych integrovanych obvodu. Hned prvni pred vystupem je obvod DS88L12N (Hex TTL-MOS Inverter). Na obvodu jsou celkem dva identicke. lezaty vpravo je ten jimz by mely prochazet signaly pro sepnuti magnetu. Druhym (pod velkym svabem priblizne uprostred) prochazeji signaly pro ovladani dvou fungujicich elektromagnetu pro zmenu stop. Pred kazdym z techto IO jsou rovneuz identicke 4,7 Kohm odporove pasky (9 odporu v 1 pouzdre - anglicky resistor network).
Ma smysl zkusit vymenit nejprve ty odporove pasky a potom i ty IO? Chyba samozrejme muze byt jinde. pokud by byl zmineny IO vadny da se nekde poridit a nebo existuje nahrada?
Datasheet je k dispozici zde: http://www.datasheetarchive.com/DS8812N-datasheet.html

Prikladam foto tohoto modulu.
Obrázek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

Nemusí být nutně všechny polovodiče, na jejichž výstupu něco chybí nebo přebývá, vadné. Tady jsi bez měření v háji.
Procesorová jednotka si musí otestovat všechny podmínky, aby povolila mazání a tedy i záznam.
Funguje kontakt blokování záznamu, který "čte" vylamovací jazýček kazety? Dostane se jeho stav až k procesoru?

Ony totiž Dualy byly většinou mimořádně domakané stroje a dokázaly leccos přežít, většinu problémů dělaly mechanické díly - tlačítka, přepínače a pérové svazky.

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#20 Příspěvek od bourvil »

Jazycky funguji tak jak maji. Pokud vlozim kazetu s vylomenymi jazycky a zkusim spustit nahravani tak se spusi jen prehravani. Pokud vlozim kazetu bez vylomenych jazycku tak se rozsviti kontrolky u obou tlacitek ale jednotka funguje tak jak jsem jiz popisoval - tedy "pouze" prehrava a jestli se dostane az ke kontrolni jenotce nevim - v ceste stoji IO CD 4114n ktery ma mimojine na starosti rezim prehravani (jednosmerne, tam a zpet a cyklene porad dokolecka) a jelikz tohle vsechno funguje tak muze byt chyba asi dal na ceste k jednotce.

Konecne jsem pochopil tabulku v manualu v niz je uvedeno co se pri jednotlivych funkcich pristroje na jednotlivych kontaktech mezi ridici jednotkou a zbytkem pristroje deje. Netusim ale co vsechno jsou jednotlive impulsy - jsou zde data aktiv high a low co to ma byt? a jak se to lisi od normalniho high a low impulsu (coz je budto 12v jako high a 0v jako low - tedy polopaticky zapnuto/vypnuto)? High puls je take jasny - je to popsano ve spodni casti stranky. Jak tyto stavy na jednotlivych pinech zmerit? proti pinu 5 (0V)?

Nechapu ale co jsou ty data high/low aktiv - tyka se to jen pinu 1,2,3 a 8

Tabulku prikladam
Obrázek

Take prikladam schema motorove desky:
http://img585.imageshack.us/img585/5790 ... trnka1.jpg

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#21 Příspěvek od Hill »

Aktiv znamená, že v tomto stavu vybaví funkci. Jestliže je tam Aktiv high, znamená to, že příslušnou funkci aktivuje napětím +12V, jestliže je tam aktiv low, pak funkci zapne při nulovém napětí.

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#22 Příspěvek od bourvil »

a jaky je v tom pripade rozdil mezi data high-aktiv (sipka nahoru) a high +12V (cerny bod)? pripada mi to jako to same ale jinak zaznacene. Je v tom rozdil ve smeru (vysila (data aktiv) a prijima (high +12V)? Napada me, ze vstupy 1 az 3 a 7,8 jsou prijem signalu, ktery jednotka vyhodnoti a pote vystupy s vyssimi cisly a jim prirazenou funkci vysle signal ke konkretnimu kroku (spusteni motoru, sepnuti spinaca apod...

Je mozne, ze by IO sestavajici z 8 podlejdnotek (obvod cmos 4014) byly funkcni napr jen 4 a zbytek nesel a nebo klekne obvod kompletne?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#23 Příspěvek od frantajetel11 »

4014 je 8 stupňový posuvný registr - takže ty "podlejednotky" určitě nejsou samostatný...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

V manuálu se o stránku dřív, druhý odstavec, píše:
Povely:
Všechny z panelu ovládané funkce a všechna místní tlačítka jsou aktivní v nule (rozuměj - tlačítka nebo jiný spínač spojí vstup se zemí), kontakty "blokování záznamu vpřed" a "blokování záznamu vzad" jsou aktivní v jedničce (při vložené kazetě jsou kontakty rozpojené). Povely se zapisují do dvou za sebou zapojených osmibitových posuvných registrů IC4503 a IC4504. Tato data jsou vedena přes konektor L3 do procesoru. Přes konektor L2 posílá procesor taktovací hodiny do posuvného registru a přepínací signál "paralelní/sériové" ovládání.
Jako data pro sériový vstup (11) posuvného registru IC4504 slouží signál "motor běží/neběží". Pulsující napětí na emitoru T4518 se vyhodnotí obvodem s tranzistory T4524 a T4525 a výstupem je statický logický signál, kde LOW znamená "motor běží" a HIGH znamená "motor se netočí".
Sepnutý kontakt čidla vložené kazety znamená, že kazeta je vložená do mechaniky....
Koukám, že někdo ten manuál psal tak, aby ho ještě přijatelně zvládl přložit do angličtiny a francouzštiny, navíc stále část manuálu chybí.
A teď mi došlo, že šipka nahoru znamená náběžnou hranu impulsu a šipka dolů sestupnou. Čili by zapojení mělo reagovat na změnu.

Ale zatím se mi jeví, že už všechno aspoň nějak chodí, tedy je málo pravděpodobné, že by byla chyba v logice. Jen nekmitá mazací oscilátor při záznamu. Jdi po jeho napájení a zjisti, proč nenajíždí. Ta vada musí být buď v něm nebo cestou napájení k němu.

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#25 Příspěvek od bourvil »

Tak opet se po delsi dobe ozyvam ohledne tohoto kazetoveho decku. V lednu jsem dal opravu k "ledu" a az teprve nedavno jsem se zase zacal hrabat v tomhle stroji. Povedlo se mi ziskat identicky pristroj a na rozdil od tohoto je plne funkcni. Logicky me napadlo vymenit desky plosnych spoju abych zjistil v kterem je vada a blize lokalizovat problemove misto. Prvni co jsem vymenil byly ridici jednotky a uz tato vymena odhalila, ze nefungujici nahravani (mazani stareho zaznamu i prepnuti prepinace play/rec) ma na svedomi prave tato jednotka. Respektive: pokud dam vadnou jednotku do noveho fungujiciho pristroje tak tento se chova jako stary pristroj - nefunkcni mazani a neprepnuti prepinace play/rec. Pokud dam fungujici jednotku do stareho pristroje tak pri nahravani se prepne prepinac rec/play ale mazani zaznamu porad nefunguje. Nutno ale podotknout, ze mazu naprazno bez pripojeneho signalu ze zdroje nahravani. Predpokladam ale, ze mazani by melo fungovat i naprazdno. Tim je dokazano, ze ve starem pristroji musi byt vyda jeste nekde a to ve spojitosti s mazanim.

Takze s toho vychazi, ze je cela masina asi nenavratne v haji jelikoz schema teto jednotky i dily v ni obsazene uz nebude snadne dat zpet dohromady/nahradit. Jelikoz obsahuje i programovatelne obvody tak to uz bude jiste prace pro odbornika a ne bastlire jako ja. Rad bych se zeptal zda mate nekdo zkusenosti s vymenou programovatelnych integrovanych obvodu? a existuje nejaka moznost prepsat dobry modul do toho spatneho (tey ony obvody samozrejme)?

Za odpovedi opet velmi dekuji.

Uživatelský avatar
bourvil
Příspěvky: 93
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#26 Příspěvek od bourvil »

Tak opět po nějaké době jsem oprášil tento deck, Řídící jednotku se mi nakonec povedlo zprovoznit opět výměnou jednoho IO, takže jediná a opravdu poslední věc, co stále nefunguje je mazání starého záznamu. jelikož už jsem vybaven alespoň základní měřící technikou, jsem snad schopen konečně prověřit funkci oscilátoru.

Pro začátek bych prosil, jaké jsou obvyklé hodnoty mazacího a předmagnetizačního proudu přímo po výstupu s oscilátoru?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“