Jak pracuje akumulator v notebooku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DINAMO
Příspěvky: 20
Registrován: 02 srp 2010, 02:00

Jak pracuje akumulator v notebooku

#1 Příspěvek od DINAMO »

Dobry vecer,

zajimalo by me jak notebook naklada s plne nabitou baterkou pokud je vetsinu casu provozu napajen pres napajeci adapter?

Mam Acer Aspire 5742G a v manualu jsem se docetl, ze pokud notebook vetsinu casu je napajen ze site, taj je vhodne akumulator vyndat.

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#2 Příspěvek od MaTTo »

Notebook ked je na AC a batt je nabita tak ju nevyuziva lenze vzhladom k samovolnemu vybijaniu akumulatora sa tento pri poklese na 96% znova zacne nabijat a tymto sa znizuje jeho kapacita ked sa to praktikuje dlhodobo, potom su casto pripade ze aj ked clovek behom dvoch rokov pouzil bateriu mozno 30 krat tak baterka je uz mrtva alebo ma len minimalnu kapacitu a to prave z toho ako sa stale dookola dobijala 96%-100% , je naozaj lepsie baterku vybrat, to aby sa bateria nabijala az pri poklese dajmetomu na 70% sa da nastavit na thinkpadoch od lenova ale acer a pod. lacne znacky nehrozi takze ak ju netreba tak ju vybrat, dalsi problem je ze teplo z notebooku sa prenasa aj na bateriu co taktiez neprospieva jej funkcnosti z dlhodobeho hladiska .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#3 Příspěvek od vladodyno »

Vybrať baterku a pripraviť sa o výhodu záložného napájania pri výpadku prúdu. 8O

Uživatelský avatar
MaTTo
Příspěvky: 528
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Slovakia

#4 Příspěvek od MaTTo »

Ja byvam v meste takze vec ako vypadok prudu je jedine planovany a v casoch kedy su ludia v skole, praci a pod., a navyse kratkodoby takze baterku v notebooku vlozenu nemam a za posledne 4 roky som nemal nikdy neplanovany vypadok prudu takze pohoda .
Doing service for those who do .
Notes : ThinkPad T420 + ThinkPad X220 .
We make the tools, you make them do .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

když jsem měl Fujitsu-Siemens, tak mi baterie odešla tak, že vydržela 10 minut. Je tu i vlákno o tom. U svého současného notebooku jednou za dva týdny odpojím napáječ a nechávám běžet z baterie až zahlásí, že již mám připojit zdroj..

Uživatelský avatar
vladodyno
Příspěvky: 704
Registrován: 25 úno 2010, 01:00
Bydliště: Moravský sv. Ján, Slovensko

#6 Příspěvek od vladodyno »

Posledný neplánovaný výpadok nastal u mňa po zapnutí stolnej lampy s úsporkou. Úsporka išla do večných lovíšť a istič s toho skolaboval :-)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od rezis »

Myslím že v životnosti dnešních baterií je to celkem jedno.
Měl jsem původní v IBM a držela skoro 4 roky. Teď mám ndruhou, zacházím s ní stejně a po roce a půl je víc k hovnu než ta původní. Takže bych to neřešil....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#8 Příspěvek od czatlantis »

Jedno to není a vybíjet aku zbytečně je taky blbost. Problém tady tohoto rychlýho odumření pokud se baterka nepoužívá je z důvodu, že liion baterky nemají vůbec rády, když se drží na vysokým napětí (kolem těch 4,2V).

Problémem je, že některý notebooky nabíjejí baterky (ne)šetrněji - konkrétně že ukončí nabíjení až při mnohem nižší proudu, než jinej notebook.
Takže notebook A nabíjí baterku, drží ji na 4,2V a ukončí nabíjení, když proud klesne pod 100mA. Baterka po hodině uležení samovolně klesne na 4,12V a je celkem v pohodě.

Notebook B nabíjí baterku taky na 4,2V, ale ukončí nabíjení při poklesu proudu až kolem 30mA. Takže baterka po hodině uležení má 4,18V. A to jí dlouhodobě neprospívá.

Popsal jsem zkušenosti z praxe, oba notebooky mám, a ikdyž se v Ačku používala baterka skoro pořád a Bčko jen leželo na stole, tak v Bčku ta baterka odešla za čtvrtinovou dobu.

Dokonce se doporučuje pro delší životnost nabíjení liionek jen na 4,1V s tím, že kapacita je o něco menší, ale životnost prý i značně vyšší...jenže to v notebooku nikoho nezajímá, protože z hlediska výrobce je potřeba každá sekunda, kterou si může napsat do výdrže

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od AmarokCZ »

Moje zkušenosti jsou ve prospěch teorie, kterou popisuje rezis.
Ségra má dva NTB, jeden starý IBM 600E, baterie původní (tzn. kolem 10let), vnitřní odpor celkem dobrý a výdrž něco přes hodinu.
Druhý NTB má IBM T60 v něm je baterka stejná jako u mého IBM R60e, pouze u mého jsou články (sračky) od SANYO a u jejího jsou kvalitní PANASONIC, obě baterky mají stejný počet cyklů a zhruba stejné stáří, ale ta moje je už na vyhození.
czatlantis: to co popisuješ ohledně napětí po ukončení nabíjení je přežitek, u nových Li-ION není 4.2V (klidně trvalé udržování) problém. U svého IBM R60e mám nabíjení odjakživa nastavené tak, aby se nabíjení ukončilo na 4.05V a výsledek je, že je po třech letech akumulátor v (_!_). Ségra nabíjí stále na 100% (cca 4.15V plně nabitá a "odpočatá" baterie) a díky kvalitním PANASONICům je kapacita její baterie stále 96% původní (moje má jen 40%).
Takže nemá smysl řešit kraviny u baterií s nekvalitními články, jediný vliv by mohla mít špatná poloha baterie a tudíž její větší ohřev.

Uživatelský avatar
derick
Příspěvky: 297
Registrován: 03 dub 2010, 02:00

#10 Příspěvek od derick »

Osobne to mam poriesene tak,ze mam este jednu bateriu s vydrzou cca 10-15min a tu mam vlozenu stale.Ked niekam vyrazam,nahodim novu bateriu,ktoru skladujem a drzim na cca 75% kapacity.Co sa tyka lion naozaj nemaju rady zostavat dlho nabite na 100%.Clanky sa nabijanim a vybijanim mechanicky zvacsuju a zmensuju,tj odporucana kapacita na skladovanie je 35,alebo 75%,pripadne nieco v tomto intervale.
Co sa tyka novych lion baterii u novych laptopov,je to vsetko shit,ktory sa obcas dozije zaruky.Je jasne ze v laptope za 500e nebude bateria z kvalitnych clankov za cca 130-150e.Vsetko sa plni najlacnejsimi clankami a potom to aj tak vyzera.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Aj pri starsich IBM som videl (original) baterie, ktore boli po 2 rokoch totalne mrtve...

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od AmarokCZ »

rnbw: pokud to byly SANYO sračky jak ty moje, tak se není čemu divit :twisted:

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#13 Příspěvek od czatlantis »

[quote="AmarokCZ"
czatlantis: to co popisuješ ohledně napětí po ukončení nabíjení je přežitek,...[/quote]

z čeho vycházíš? možná to nemá až tak extra efekt, ale něco na tom pravdy musí být. Proč se teda doporučuje skladovat liionky na 40-60%kapacity? proč všechny nový liionky jsou nabitý na těch 40-60%. Kdybych nepotřeboval každou korunu, tak udělám nějakej dlouhodobej test s jednou liionkou stabilizovanou na 4,2V a druhou na 4,1 a po roce změřím kapacitu :lol:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od AmarokCZ »

czatlantis: vycházím z toho, že já jsem měl nabíjení nastaveno na max. 4.05V, ségra na plno (skoro 4.2V) a moje baterka je v (_!_), kdežto její baterka s články PANOSONIC je naprosto OK. Toto není vyjímka, na netu se v diskuzích tohle (PANASONIC vs. SANYO) řeší často.
Další moje východisko je to, že ze starého Alcatelu jsem dal Li-IONku (článek SONY) do svítilny (LED 1W), nabíjím cca dvakrát do měsíce napětím 4.2V (na tomto napětí ji nechávám minimálně 10hodin aby byla nabitá úplně naplno) a i přes její datum výroby (2001) měla před půl rokem kapacitu 92% a vnitřní odpor 0.54Ohm.
czatlantis píše:Proč se teda doporučuje skladovat liionky na 40-60%kapacity? proč všechny nový liionky jsou nabitý na těch 40-60%.
Nic takovýho jsem nepsal, psal jsem jen, že moje má už jen 40% původní kapacity i přes to, že ji nikdy nenabíjím naplno (kromě pravidelného každoročního resetu, kdy baterku naplno nabiju a následně úplně vybiju).

Dlouhodobý test ani zkoušet nemusíš, to jsem se rozhodl před 3 roky udělat já se svým NTB a dopadlo to tak, že to nic neovlivnilo (stejný NTB kupoval o měsíc později známý a je na tom podobně jako já a to nabíjí naplno). Pokud bych ji nabíjel naplno, tak by možná vydržela ještě méně, ale i tak je to špatný výsledek.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#15 Příspěvek od czatlantis »

Těch 40% jsem myslel jako že se doporučuje obecně. I v návodu k notebooku mám napsaný, že když nebudu baterku dlouho používat, tak ji mám uložit na suchém chladném místě a zpola nabitou.

Rozdíl mezi článkama ti nikdo samo nebere, ale právě že při nabíjení na 4,2 a pořádně by to dopadlo ještě o něco hůř..

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“