Zapojeni kompresoru NECCHI

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Wattus
Příspěvky: 11
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

Zapojeni kompresoru NECCHI

#1 Příspěvek od Wattus »

Zdravim, nevim zda uz to tu nekde neni popsane, ale nenasel jsem to zde, mel bych dotaz zda je mozne zapojit motor kompresoru lednice jak je zakreslene na obrazku, misto rozbehoveho rele je tam nejspis THERMISTOR, ale byl v plastu a ten se z nejakeho duvodu roztekl. Pomocne vinuti ma 6.2 Ohmu a hlavni 7.8 Ohmu, to se me taky prave nejak moc nezda, dekuji za jakekoliv informace.
Přílohy
motor lednice 1.JPG
(95.71 KiB) Staženo 231 x
motor lednice.JPG
(157.99 KiB) Staženo 162 x

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#2 Příspěvek od PeteBurns »

Je tam pozistor, nie termistor, ten má opačnú závislosť odporu od teploty, a podľa tej schémy to určite fungovať nebude, nemôže rozbehové relé snímať prúd cez obe vinutia, nikdy by nevyplo...nie je jednoduchšie zohnať funkčný pozistor, ako sa serkať s tým relátkom? Hlavne ak sú staršie a lepia sa kontakty, tak sa nesmie poserkať tepelná ochrana, ale už som videl viac kompresorov so zhorenými vinutiami rozbehovej fázy...ja by som tam dal nový pozistor a je to...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

To relátko má vinutí ze silného drátu u jde přes ně celý proud - jen tehdy přitáhne , po roztočení spadne proud a jho odpadne . Nyní se dává pozistor . Hlavní vinutí je vždy to s menším odporem a pokud budeš u věci , tak při startu přimáčkneš tlačítko na rozběhové vinutí . U kompresoru na kolo to mám tak , že mám dvoukontaktní startovací tlačítko . Pustí proud přímo do pomocného vinutí a do stykače . Ten pak drží samodržným kontaktem na a pak jen stoptlačítko .

Uživatelský avatar
Wattus
Příspěvky: 11
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Wattus »

Dekuji za info, chtel jsem vyzkouset jestli by sla chladnicka opravit, ale nejspis bude ten motor v haji, sehnal jsem jiny pozistor a motor se rozjede, ale po par vterinach ho odpoji ochrana. V chladicim systemu lednice je slyset dosti hlasite siceni a huceni jakobby varila voda. Nema jeste nekdo nejaky napad co s tim? Kompresor na foukani uz mam :), chladare volat nebudu nechce se me do toho nic investovat, pokud to nepujde pojede do sberneho dvora :). Bylo by ji skoda je v paradnim stavu ma najeto tak 2 roky a asi 3 roky uz stoji na pude.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#5 Příspěvek od PeteBurns »

Tak to je divné, skúsil by som určite vymeniť pre istotu tú tepelnú ochranu, či nevypína moc skoro...ale s tými odpormi vinutí sa mi marí, že nie vždy to musí byť tak ako spomína BOBOBO, skús ich medzi sebou prehodiť, či náhodou nemáš rozbehové vinutie napriamo a hlavné cez pozistor...pretože ak sa ti motor rozbehne, tak je v poriadku, nie je dôvod, prečo by mala tepelná ochrana vypínať, ak už motor beží, väčšina porúch je bud zhoreté vinutie, alebo prerazené na kostru, tvoj motor vyzerá byť v poriadku...šumieť môže odparujúce sa chladivo, neviem čo inšie by to mohlo byť, ale je to známka toho, že kompresor vytvorí dostatočný tlak na skvapalnenie chladiva a umožní tak jeho odparovanie a teda chladenie vo výparníku...pošpekuluj a daj vedieť, či si na niečo neprišiel :wink:

Uživatelský avatar
Wattus
Příspěvky: 11
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Wattus »

Tak jsem nad tim laboroval pul dne, vymenil jsem ochranu udelalo to to same, zkusil jsem prehodit to rozbehove vinuti ale motor jen vrcel a vubec se nerozjel. Nevim co jineho s tim po domacku resit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Škoda energie , takže záviťák nebo mechpřidření . Když nejde na první - SD .

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#8 Příspěvek od PeteBurns »

Tak to bude zaujímavá chyba v kompresore 8O Inak nemusíš hned chodiť na SD, pri troche šťastia, ak natrafíš na chladiara, čo má trochu voľného času, tak ti prehodí kompresor za iný, použitý ale dobrý, majú ich väčšinou celé kopy, a za pár korún máš chladničku funkčnú :wink: Kompresor môže byť zadara a chladiva je tam iba trochu, zaplatíš prakticky iba prácu, výmena kompresoru a naplnenie chladiva je otázkou možno 15 minút, ja som dal päť stoviek do vrecka a chladnička opäť ako nová :D

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#9 Příspěvek od doktor365 »

nechci nic říkat,ale rozběhové vynutí má vetši odpor než hlavní,tak že to máš obráceně

Uživatelský avatar
Wattus
Příspěvky: 11
Registrován: 15 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Wattus »

když to zapojím obráceně nejede to vůbec. CHladničku opět odnesu na půdu a třeba někdy narazím na levného chlaďaře, nebo z ni udělam skříň na nepořádek :)

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#11 Příspěvek od doktor365 »

myslím to tak přehoď P za H na konektorech MK,podle toho jak to máš namalované (myslím hodnoty cívek) tak na P musí jít stále proud při zapnutí termostatu a na H jenom když sepne start relé

Odpovědět

Zpět na „Poradna“