Z čeho jsou LCD krystaly?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Z čeho jsou LCD krystaly?

#1 Příspěvek od mi-ro »

Dneska jsem likvidoval nějakou LCD telku, tak jsem si říkal než to vyhodím, udělám pitvu displaye. Plechová bílá vana, v ní roztečí cca 3 cm trubice průměru tak 3mm. Nad nimi asi čtyři vrstvy matných folií a matná plastová deska. Na tom všem Display s napařenými vert i hor.drivery. To mi nestačilo a z displaye jsem těžko strhnul polarizační folii. Zajímavá věc, netušíte k čemu by se taková polarizační folie dala využít? A nakone-sklo? displaye prasko a tak mě napadlo, jakého chemického složení jsou vlastně ty tekutý krystaly? není to jedovatý-toxický?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Někde jsem slyšel,že je :twisted: .
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Kdyby jsi byl fotograf, tak se neptáš, na co jsou polarizační filtry. Sám je odlepuju z každýho LCD displeje a používám je na tuning. Už za dob her Nu Pogodi a spol jsem věděl (čirou náhodou), že když ten jeden podivně šedej igelit dám obráceně, tak mám vše černý a vlk z košíkem se tam mrcasí v bílým..

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Alo joó, polarizák na foťáku mám, sluneční brýle Polaroid do auta taky-bezvadná věc, vidíš do všech aut která jedou proti tobě, bohužel v nich nevidím display mobilu a vysilačky. Myslel jsem k čemu by se ta folie dala využít. Napadlo mě dát to před halogenovou žárovku 12V 35W s reflektůrkem a měl bych stejnou biolampu, která se prodává za 12 000,- Kč :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od PotPalo »

Z polarizačnej fólie si urob okuliare. Potom z nejakého starého ale funkčného LCD tiež odlep tú fóliu, a máš to. Čo je na displeji uvidíš len ty s okuliarmi, ostatný uvidia svietiť len čistú plochu.

Uživatelský avatar
kasa
Příspěvky: 205
Registrován: 24 bře 2010, 01:00

#6 Příspěvek od kasa »

Látek, které vykazují vlastnosti LC jsou desetitisíce. Jsou to organické sloučeniny na bázi bifenylů a dioxinů, např. Methyl-oxy-benzyliden-butyl-anilin (MBBA) nebo Pentyl-cyano-biphenyl (5CB). I když to podle těch názvů moc nevypadá, jsou tekuté krystaly:
+ netoxické
+ nemutagenní
+ nekarcinogenní
+ nemají vliv na ve vodě žijící organismy
- při velkých koncentracích mohou způsobit korozi
- některé nejsou snadno biologicky rozložitelné

Jinak řečeno: Při zacházení s tekutými krystaly není třeba žádných zvláštních opatření. Kdo má zájem o samostudium, viz například http://web.archive.org/web/200712210802 ... 092002.pdf

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Díky kasa, o to šlo a nejen mě ale začíná éra, kdy LCD a to jak TV tak PC monitory bude obtížný odpad, kterého bude všude plno a tak se stane lehce dostupným materiálem pro každého. Snad by se dalo uvažovat o využití malých zářivek a měničů.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

mi-ro píše:kterého bude všude plno a tak se stane lehce dostupným materiálem pro každého
Aby ses nedivil, mám pocit že přichází doba jednosměrných kontejnerů pro tříděný odpad typu spotřební elektronika (červené), kam konzument vhodí odpad, který mu nic neříká, a kde je žádoucí aby ven nešlo snadno nic a nejlíp, kdyby to kutilovi s recyklátorsko-sběratelskými choutkami rovnou zlámalo ruku. Výrobci spotřebky budou mít určitě zájem na co nejdůkladnější anihilaci zboží, aby z toho nikdo netěžil a teď půjde o to, na čí stranu se postaví referenti pro odpadové hospodářství... myslím že už jsou zorientováni :roll:

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#9 Příspěvek od Carel »

Už se ty kontejnery zavádí .Ekologové s hygieniky obchází sběrné dvory,vypisují termíny kdy provozovatelé musí tyto kontejnéry mít.Takže už žádné přebírání hodících se věcí.Nedávno jsem SD navštívil a jen jsem 8O

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Nejlepší na těch červených kontejnerech je ta kravská velikost, z toho vhazovacího mechanizmu usuzuju na asi tak čtvrtinovou objemovou využitelnost. Asi to vyrábí firma nějakého kámoše toho, kdo o tom rozhoduje. :roll:

Ale přiznám se, že jsem uvnitř toho kontejneru nebyla, třeba je tam nějaký důmyslný přehazovací mechanizmus napájený z těch vhozenejch baterií. :D

Cituji: ...V Plzni jsou umístěny nejnovější verze kontejneru s otočným bubnem, který zamezuje případným krádežím.... :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Andrea píše:Nejlepší na těch červených kontejnerech je ta kravská velikost, z toho vhazovacího mechanizmu usuzuju na asi tak čtvrtinovou objemovou využitelnost. Asi to vyrábí firma nějakého kámoše toho, kdo o tom rozhoduje. :roll:
je ten červenej kontejner aspoň ekologicky free a cool?
Životní prostředí se musí chránit bez ohledu na oběti v lisovnách plastů :twisted:
V dalším levelu budou kontejnery na 3f přípojku 20 kW, budou obsahovat drtičku a leptací lázně a IP kameru na ty, co by si chtěli mezi sebou domlouvat odebrání vyhazované elektroniky ještě před vhozením do drtičky.
EUsoudruzi, podtrhovat prodej nového čínského zboží si nedáme!
Tady se zrovna rodí hezká technokratická totalita.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Stacilo by zalozit firmu a vykupovat tu elektroniku za nejaku symbolicku cenu.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Habesan »

Myslím, že až někdo přijde na to, jak se do těch červených kontejnerů leze, neměl by to hned zveřejňovat, aby je hned neupravili.
SZ bude stačit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Myslim, ze ako prvi na to pridu "spoluobcania", ktory budu rozbijat CRT TV a monitory a "recyklovat" z nich medene cievky.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“