Jak najít vadný tranzistor v zesilovači?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

Jak najít vadný tranzistor v zesilovači?

#1 Příspěvek od Standoss »

Dobrý den, tady se jistě najdou odbornící kteří mi poradí. Na aukru jsem koupil udajně funkcni zesilovač. Bohužel mi i bez zateze nejde (sviti kontrolka protec) a na autohifi foru mi bylo bezpecne receno, že by to mel dělat koncový stupeň zesilovače, tj. Tranzistor! Ted k věci, v zesilovači jich je 6 dvojic. Jak doma zjistim ktere jsou KO? Pomoci multimetru(ohmetru) jsem si orientacne zkousel merit jejich odpor mezi Bazi/emitor a Bazi/kolektor. Vsechny maji nejaky odpor (orientacne stejny) Jen jedna dvojce ma zhruba NULOVY odpor, to znamena ze tahle dvojce je "proslehnuta" a tudiž vadna ? Děkuji za odpověď...

Název vlákna upraven. Označit vadný tranzistor lze spoustou způsobů, ty ho ale potřebuješ NAJÍT. ZdenekHQ.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Pokud neznáš zapojení, je třeba trandy měřit odpojené jinak ti tam budou pasívní součásti zanášet chybu. V podstatě máš pravdu v tom, že trandy, který mají mezi elektrodama nulový odpor jsou KO. Polovodiče se neměří ohmmetrem ale diodovým testerem. Jenže tam toho bude KO daleko víc. Jestli se omezíš jenom na výměnu koncových trandů, nejspíš ti odejdou znova a dávat radu na komletní opravu zesilovače je nesmysl.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

To pravděpodobně je. Pokud na odchodu nestihla vzít ještě něco s sebou.

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#4 Příspěvek od Standoss »

Tak v zesilovaci je jeste mrtvej kondik, je vyteklej a ma nulovou kapacitu. Jinak to jsem si myslel ze pasivni soucasti budou hazet chybu, ale orientacne vsechny hazej nejaky odpor. Jen ten jeden pár nic nebo neco malo v jednotkach ohmu... Tak me zajima jestli se da takhle rict ze pravdepodobne prave tyto dva budou v haji ? A jinak nevim co by vic melo bejt kaput? Ten jeden kondik sice je hotovej,ale ostatni vypadaj vizualne dobre! Jinak do opravy to davat nebudu, dal jsem dost abych to od toho de*ila koupil a ted mu ten zesik prohodim maximalne oknem kdyz to neopravim sam :(

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Standoss píše: Jinak to jsem si myslel ze pasivni soucasti budou hazet chybu, ale orientacne vsechny hazej nejaky odpor.
Já se obávám, že s touto myšlenkou daleko nedojdeš, možná tak ještě na štiku či kapra se s tím dá zajít a nahodit.

Vrať to prodávajícímu, že Tě podvedl + napiš mail na Aukro.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jinak tranzistory se měří diodovým testem na multimetru, průraz jde zjistit i (mili)ohmmetrem, ale musíš vědět, co měříš.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#7 Příspěvek od Standoss »

No ja tu jsem pro radu, jak se pokusit si poradit... Udajne to má bejt chyba Tranzistoru a zbyva jen zjistit jakeho! Nejsem tu proto abych nekam chodil, ve vsi slusnosti :) Pokud je jedina moznost je vyndat a promerit samotne, tak to udelam... Jinak prodejce na e.maily nereaguje, na aukro napisu, dam negativni koment ale to je vse co zmuzu, pochybuju ze penize uvidim i kdyz jde "jen" o 900kč...

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#8 Příspěvek od Standoss »

Takze je mam vyndat a promerit diodovym testem ? Ten na tom multimetru asi mam, je tu ikonka diody :D Jen nevim jak to tim otestuju... Jinak prominte, jsem hold laik co ma snahu si nejak poradit :-)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

Pokud seš laik, tak to dej opravit někomu, kdo tomu rozumí, jinak uděláš vác škody než užitku. Tady se bez alespoň základních znalostí chování elektronických prvků a obvodů a bez schematu skutečně poradit nedá.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když do toho zasáhneš, tak už Ti nikdo reklamaci neuzná.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#11 Příspěvek od Standoss »

Uplnej laik nejsem, neco nebastlím poprvy... Ted jen zkratka nevim kterej tranzistor je kaput :( Opravdu si to nepředstavuju jako hurvínek válku, vím že je to vec slozita a vím kde mam problem>Tranzistor, ktery ale nevim.. Clovek si nemuze pamatovat vše :)

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#12 Příspěvek od DELONG »

Ešte si nenapísal o aký tranzistor sa jedná :roll:
Básničku aj otčenáš sa naučíš za hodinu ale základy elektroniky za pár minút isto nie :wink: ak by si ich vedel tak sa tu takto nepýtaš :D
Radia ti dobre daj to pozrieť niekomu kto sa v tom vyzná alebo si priprav hasičák ak to chytne :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Standoss píše:ted mu ten zesik prohodim maximalne oknem kdyz to neopravim sam :(
To je upřímné selské řešení a možná i nejracionálnější a výchovné. Možná to bylo nejlepší udělat ještě před opravou.

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#14 Příspěvek od Standoss »

Je to X let starej zesik bez zaruky (mel bejt plne funkcni)

Uživatelský avatar
Standoss
Příspěvky: 11
Registrován: 04 bře 2011, 01:00

#15 Příspěvek od Standoss »

DELONG píše:Ešte si nenapísal o aký tranzistor sa jedná :roll:
Básničku aj otčenáš sa naučíš za hodinu ale základy elektroniky za pár minút isto nie :wink:
Zaklady elektroniky mam jinak bych do toho nesel a nestoural se v tom. Jinak je to 6 dvojic tranzistoru KB817(Y350) a KD1047(Y408)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“