Potlacenie spätnej väzby

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

Potlacenie spätnej väzby

#1 Příspěvek od jokyjoky »

Zdravim. Na ozvucenie kostola pouzivame dlhe roky elektronkovy zosilnovac AZK 360 "music 130".Su k nemu pripojene 4 mikrofony. Pokial sa pouziva len jeden je mozne nastavit dostacujuce zosilnenie pokial su ostatne stiahnute.Pri nastaveni vsetkych 4 mikrof. na potrebnu hlasitost sa ozve spätna väzba.
Bolo by mozne rozpojit vystup z predzosilnovaca od koncaku a medzi ne zapojit napr.:Behringer Feedback Destroyer SHARK DSP110 ? Nechcel by som menit zosilnovac AZK 360 za nejaky mixpult a koncak , preto sa pytam na takuto moznost. Dík: :?
Přílohy
scan0039.jpg
(81.99 KiB) Staženo 112 x

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Ano, Tvoje úvaha je správná. Eliminátor Shark od Behri ale nepracuje úplně ideálně, resp. s ním nemám ani já a ani kolegové z branže dobé zkušenosti. Pokud by jsi použil podobné zařízení od renomovaných výrobců, efek bude lepší. Jinak bych rád věděl, co používáš za mikrofony. Tady bude asi největší problém a jejich výběrem se dá hodně (nejvíce) zlepšít. Všeobecně jsou nejvíce odolné proti zpětné vazbě mikrofony se superkardioidní snímací charakteristikou. To jsou takové, které snímají pouze z předu v úzkém "kuželu". Do nich se ale musí zpívat pouze zpředu!! Mikrofony všesměrové-se snímací kulovou charakteristikou, se nedají na zp. vazbu uhlídat.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od Philip_Fry »

Přesně tak, rozhodující je použití kvalitních mikrofonů a jejich správné umístění ve vztahu k reproduktorům. Co se týká zařízení na potlačení zpětné vazby, tak bych raději než nějakou automatickou mašinku, nota bene od Behringeru, uvažoval o zakoupení jednokanálového grafického ekvalizéru a vazbu bych eliminoval ručně.
Nevýhodou levných automatických feedback destroyerů je zejména to, že jsou postupem času schopné zcela zbytečně stáhnout všechny frekvence a výsledek je takový, že jednak je výsledný zvuk příšerný a jednak je nutné zvýšit zesílení celého řetězce, protože destroyer defakto zafungoval jako útlumový článek v celém akustickém pásmu.
Kdybyste však za každou cenu hledali automatickou mašinku, tak bych spíš doporučil dbx AFS224, který mám v praxi vyzkoušený a funguje vcelku dobře.

Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od jokyjoky »

Dik za odpovede. Nainštalované su mikrofóny AMD 410N, staré teslacke. Fungujú dobre a aj so zvukom som spokojný. Je dosť obtiažne použiť mikr. so superkardioidnou charakteristikou ,do jedného z nich sa hovorí aj s 50cm vzdialenosti. Mašinka ktoru ste mi odporučil je pridraha (určite kvalitná ) Skôr asi skusim ten eqalizer.Dal by sa použiť napr.:ART Pro Audio EQ-351 ? Neviem či by som si vedel sám poradit pri nastavovaní . Viete dať nejaký "jednoduchý" návod?(napr.:všetky bežce na stred a skúšať sťahovať po jednom tie s približnou frekvenciou väzby?) Este raz dik. Bol by som ten Behringer Feedback Destroyer SHARK DSP110 určite kúpil. V predajni hudobných nástrojov mi ho odporučili ako uplne postačujúci.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Tak jednoduše to v tom zesilovači nemusí fungovat, je zastaralý, ta úroveň v tom bodě neodpovídá standartu, navíc interní zemní smyčky...
Dále - Feedback Destroyer od Bachanauši je dílo Satanovo, má vestavěn šum svistu a neznám nikoho, kdö by byl s jeho "funkcí" spokojen. Nebylo by načase to vybavení aspoň trochu zmodernizovat ?

Uživatelský avatar
jokyjoky
Příspěvky: 25
Registrován: 24 led 2010, 01:00

#6 Příspěvek od jokyjoky »

Ahoj. Tak tohoto sa tiež dosť bojím "navíc interní zemní smyčky... (asi myslíš brum ktorý by mohol nastať) "Máš pravdu. Je to predsa len staručký, ale dlhé roky spolahlivo makajúci stroj, ktorý je takpovediac moja srdcovka . Počas 25 ročného fungovania (predtým sa používal v kapele ku basgitare) som ho opravoval LEN 4x ! No spárovať ho s najmodernejšou mašinou je asi predsa len nezmysel. Asi bude predsa len vhodnejšie po čase nejaká modernizácia ako si spomenul...... Dík. :?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Není to tak dávno, co jsem z jednoho kostela poslal do šrotu sestavu 1x Music130 + 2x Mono 130. Kromě totální koroze totiž nedaleko postavený vysílač docela pěkně cvičil s celou sestavou. Jelikož peněz nemají, teď tam běhá nějaký malý mix s 9 pásmovým eq a 3 tranzistorové moduly AUJ.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“