Oprava monitora z TV Merkur

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

Oprava monitora z TV Merkur

#1 Příspěvek od destilator »

zravim vsetkych, vedel by mi niekto poradit s opravou PC monitora z televizora Merkur? volakedy to k 8bitovym PC vyrabali Slusovice. ked pripojim video signal, tak na monitore sa objaví zvysly cierny pas. ked to chcem doladit trimrom, tak zacne skakat bud na jednu alebo druhu stranu a neda sa to nastavit tak, aby na monitore ten pas nebol. vyletoval som zopar kondikov odporov a diod okolo VN trafa a setky boli oukej. tak som ich dal nasopat a ta ciara je tam stale. vymenil som aj modul "S" ale zavada je stale.
ten monitor ma iba dva na stojato zasunute moduly, modul "S" a modul "V" inac je to to iste a vyzera to ako vykuchaný TV merkur. schemu z monitora nemam, ale schema TV merkur je aj tu.
https://picasaweb.google.com/destilator1/1132011#
myslim ze by to malo byt dost podobne.
dakujem za rady.
Přílohy
cierny zvisly pas.JPG
(60.31 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#2 Příspěvek od vladom »

Tento týždeň som tento monitor prerábal, musíš posunúť horizontálne synchronizačné impulzy asi o 30 mikrosekund. úprava je popísaná v AR A6/1993 strana 14 článok Adaptace televizoru na monitor. Neviem či sa dá upravit modul S, ale starý modul s A250D mi nechcel dobre synchronizovať, nový modul s A255D ide bez úprav dobre (samozrejme s pridaným 74121). Na modulu V som vymenil C1 z 150nF na 100 nF aby nemusel byť potenciometer vertikálnej synchronizácie nadoraz. V textu je chyba, horizontálne impulzy idú na kolík 2 dosky S (nie 3) Upravoval som aj šírku obrazu zkratovaním tlmiviek Tl3 a Tl4 a vymenil som kondenzátor 3M9 za 2M2. Všetko je vysvetlené v tom článku.

Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od destilator »

dakujem, idem kuknut. noneviem ci sa mi to podari tak ako pises. nie som az taky opravar.
ja som myslel ze tam daco odyslo. lebo je to original monitor s video vstupom. a nikto sa v tom nevrrtal.
tak dík. idem kuk.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#4 Příspěvek od vladom »

Bez úprav mi to fungovalo na Didaktiku Gama, ale na PC sa to musí upraviť. Tá synchronizácia nesedí. A nieje je to VGA ale CGA. Bývaš blízko, tak sa zastav u mňa. Bližšie po SZ.

Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od destilator »

oukej, mozem sa zastavit, ale asi som sa zle vyjadril. tento monitor chcem pouzivat k 8bitovemu pocitacu. a nie k sucasnym pc.
kukol som to co si poslal ten kontakt na AR, tam je popisane prerobenie televizora na monitor.
ale toto je origos monitor.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#6 Příspěvek od vladom »

Mám originálnu schému, ale v podstate sa nelíši od Merkura. Ja tam mám na základnej doske len dva moduly S a V. V originálnom zapojení TNS Slušovice, bol vstup sinálu video+Vsync+Hsync spoločne jedným vodičom cez modul P. Ten teraz nepoužívam, obrazový signál ide cez rezistor 560 ohm na obrazový zosilňovač, Vsyn ide do modulu V na pin 3, plošný spoj mezi modulom V a S je prerušený medzi pinom 3 V a 2 S a na pin 2 S ide Hsync oneskorený cez IO 74121. Je to monitor PMD 60.1. Prezraď k čomu to pripájaš - aký je to 8 bit konkrétne prípadne aký má obrazový IO - MC6845? Aký má monitor vstup - na televízny koaxiál alebo 9 pin D-Sub konektor?

Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od destilator »

pripajm to k 8bit. pc sharp mz800. ale teraz ked to nefunguje, tak tam na skusku pustam videosignal z fotoaparatu. ten obrazok co je tam taky rozdeleny tou ciarou, to je pohlad na nas dvor. :D

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#8 Příspěvek od vladom »

Keby si čítal ten článok, tak by si sa dozvedel, že počítač má synchronizačný impulz v strede riadku a televízor na konci. Ten monitor má jasne synchronizáciu v strede riadku preto máš začiatok obrazu v strede. Preto som ti radil ten obvod 74121 ale stále neviem ako je to prepojené - Sharp nepoznám. Je to koaxiálom alebo viacžilovým káblom? Fotoaparát má asi televízny signál, takže nakoniec bude monitor vporiadku, len si ho nepripojil tam kde treba - na počítač.
Naposledy upravil(a) vladom dne 11 bře 2011, 21:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od destilator »

je to prepojene takym tenkym koaxialnym kablikom, na konci ktoreho je cinc konektor.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#10 Příspěvek od vladom »

Takže nakoniec sa žiadna závada nekoná. Jednoducho fotoaparát má inú synchronizáciu ako to k čomu tento monitor patrí. Skúšal si opravovať niečo čo opravu nepotrebuje. Keby si to pripojil na ten Sharp, tak si to nemusel ani otvárať. :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

K Sharpu, Didaktiku, Atari, Sordu, PéeMDéčku a... a vůbec - k těm počítadlům se připojovala vždy normální televize, ta žádný zpožďovací obvod v řádkové synchronizaci nemá.
Televizní synchronizační impuls je asi 4us před viditelnou částí řádku (uprostřed řádku by ho přece nebylo kam dát, rušil by v obraze).
Jiné časování synchronizace je možné jen v případě, že se synchronizační impuls nepřenáší v obrazovém signálu, ale je vedený samostatným vodičem.
Takže nutno upravit na normální televizní režim.

Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od destilator »

nooo myslis? to by bolo dobre. :) ale ked som tam pripojil sharp predtym ako som sa v tom zacal vrrtat, tak to skakalo a nedalo sa zastavit. no a tak som sa v tom zacal hrabat a aby som mal kvalitny zdroj signalu tak som pouzil fotoaparat. bol som sa poradit u jedneho znameho "opravara" ale ani on nevedel. ale dal mi modul "S" z TV merkur, no a ten robi to iste. dnes to cele poskladam a zajtra nastartujem sharpa a odskusam to na nom a dam vediet.
zatial dik.

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#13 Příspěvek od vladom »

Hille já měl originál verzi PMD60.1 a tu má asi destilator. Tam jsou synchronizace společné s videosignálem a je tam modul P který v Merkuru není. Ale měl jsem i verzi kde byl 9 pinový konektor a synchronizace samostatně. Ale potřeboval jsem monitor do starých CNC strojů kde je CGA anebo MDA video (obvod MC6845) a tam jsem potřeboval to zpoždení. Z prvního příspěvku mi nebylo jasné na co to napojil, protože já měl stejný obraz bez 74121. Ale myslím si, že když to napojí na Sharp, tak to nemusel ani otvírat. Ale že to zkouší foťákem jsem se dozvěděl později.

Uživatelský avatar
destilator
Příspěvky: 156
Registrován: 16 lis 2010, 01:00
Bydliště: Bojnice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od destilator »

tak som to v rychlosti poskladal a nastartoval toho sharpa 8bit pc. a robi to to iste. az mas chvilu tak to hodim na youtube a kukni to tam co to stvara.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Vždyť ti říkám, že Sharp potřeboval normálního Merkura, tento má úpravu, aby chodil s něčím jiným. Zapoj to podle televize a budeš mít po starosti.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“