Poradíte mi s výběrem ventilátoru?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kemoskem
Příspěvky: 134
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

Poradíte mi s výběrem ventilátoru?

#1 Příspěvek od kemoskem »

Jedná se o panelákovou koupelnu.
Ventilátor bude umístěn 180cm nad sprchovou vanou.
Jedná se tedy o zonu 1.
Původně tam byl umístěn ventilátor na 230V, třída ochrany 1, krytí neznáme.
Jistě znáte panelákové koupelny.
Nyní potřebuji osadit ventilátor nový.
Potřebuji ventilátor na 12 V s automatickým odsáváním při zvýšení vlhkosti.
Nic ale nemohu najít, poradíte mi?

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
kemoskem
Příspěvky: 134
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

#3 Příspěvek od kemoskem »

Tak tento ventilátor použít nemohu,jelikož je axiální,já potřebuju radiální.
Tedy aby tlak byl vyšší jak 50Pa.

Jak to lidi řeší v panelákových koupelnách? To není možný. Beztak tam dávají ventilátory na 230V s krytím IPx4 a s dvojitou izolací. Jinak to nevidím. I když by tam být neměl...

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Zkus ty stránky prohledat celé a třeba něco objevíš 8O .V paneláku je to opravdu problém.Je tam většinou centrální odsávání a když tam dáš svůj ventilátor tak to nemusí taky fungovat :?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Při rekonstrukci kuchyně je to podobné: digestoř buď nechat původní (to se málokomu chce) nebo si ji nechat vyrobit na zakázku (dtto) nebo koupit novou a ventilátor(y) z ní vyhodit (ani to se nechce, když už tam jsou) případně použít relé či optotriak k současnému nastartování centrálního ventilátoru na střeše současně s chodem ventilátoru v digestoři. To jediné se osvědčilo, ovšem omezení spočívá v použitém časovém spínači centrálního odsávání: musí jít za chodu znovu nastartovat. To každý neumí.
A pak najednou začnou chodit dopisy nájemníků s textem (doufám, že si ho pamatuji správně, jinak sem dám sken):
Soused ..... mi pouští do bytu karcinogenní zplodiny ze spáleného jídla a vlhkost digestoří.... ...nelze se zbavit vlhkých stěn, stropu a plísní... a ještě další podobné perly.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »

A pak je to třeba úplně jinak, že Hille?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Už když jsem se do panelu nastěhoval , byly oba průduchy ucpány . Jinak ale opravdu to můžeš cpát k sousedovi .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

V novsich panelakoch uz centralne odsavanie nie je, ale su ventilatory v kazdom byte.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Vrky, správně, tato citace je z případu, který oba známe, kvůli němu dostal po čenichu přednosta stavebního úřadu a přijela i komise od ombudsmana, aby zjistila, že se projela zbytečně, že chyba je na straně stěžovatele a vedoucí stavebního úřadu se dokonce dočkal omluvy... Ale ta formulace je unikátní, takovou každý nevymyslí, proto jsem ji použil.
To ale neznamená, že se něco podobného nevyskytne i jinde, jen ta stížnost nebude tak květnatá a věty rozvité. V paneláku k přetlačení zplodin a par dochází poměrně často, protože s rekonstrukcí jader a výměnou kuchyní přibývá ventilátorů vestavěných v digestořích a centrální odsávání mnohde nefunguje. A vlhkost a plísně mají radost ze života, kterou živí utěsněné byty plastovými okny a tepelné mosty v panelech...
Naposledy upravil(a) Hill dne 23 bře 2011, 06:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

Máme v domě centrání odsávání a zrovna tak mám přídavné ventilátory v kuchyni, koupelně už 3 roky, na záchodě dokonce už 15 let a zatím nikdo "něma problema". V každé přípojce na společné odvětrávání by měla být zpětná klapka. Před čím bych varoval je použití větráku se samozavírací irisovou clonou. Přichází se tak o centrální odvětrávání a musel jsem to vyblokovat.
rnbw píše:V novsich panelakoch uz centralne odsavanie nie je, ale su ventilatory v kazdom byte.
Ten náš je kolaudován v roce 1991, to snad ani novější už není a máme centrální odsávání dvojí na každém bytě. Komínovým efektem je v odsávání neustále průvan, i když není centrál zapnut - větráky se stále trochu točí, takže plísně atd. neznáme.

Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od img_rbk »

Ja mam s ventilatorom iny problem:
Nainstaloval som digestor nad sporak s vyustenim vyfuku uz do nepouzivaneho komina v rodinnom dome. Pri fukani vetra pocut nepravidelne neprijemne klepkanie spatnych klapiek, ktore sa volne otvaraju pri spusteni vetraka a zatvaraju vlastnou hmotnostou.
Viac hlav viac napadov na riesenie. Ako by Ste riesili tuto necnost digestora Gorenje DK 6335 E

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od workhard »

Mě to taky vadilo, tak jsem tu klapku vyndal a na fasádu jsem dal lamelovou mřížku. Klape stejně, asi nezbyde než si na to zvyknout :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#13 Příspěvek od helios »

Niekedy pomáha na dosadacie plochy dať tenkú silikónovú gumu alebo bužírku. Klopanie sa tým dosť stíši.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kemoskem
Příspěvky: 134
Registrován: 16 lis 2009, 01:00

#14 Příspěvek od kemoskem »

Jak se instaluje potrubní ventilátor? To se musí vyvrtat v Alu trubce díra pro kabel? A nebude tak tou dírou unikat odsávaný vzduch ven tou dírou?

Dívám se že tyto ventilátory jsou bez zpětné klapky že?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Přidám dotaz na zkušenosti s levnějšími ventilátory Kanlux, Dospel Styl a Dospel Rico, vyplatí se to koupit?
Potřebuju axiální typ do koupelny Ø100-120 s časovačem a zpětnou klapkou, pokud možno za přiměřenou cenu.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“