Náhrada tranzistoru - regulátor nabíjení

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#16 Příspěvek od Atlan »

Ta D4 by mala byt opacne otocena.... ZAbezpeči nabudenie alternatora.

Ono keby si mal k dispozicii regulovany zdroj 2-3A dalo by sa preskusať. NA DF a D- žiarovku 12V 21W a na D- A D+ pripojit reg zdroj do 13.8 V by sa mala rozsvedcovať žiarovka a potom po prekroceni 13,8-14V hned zhasnuť.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od Aqarel »

vpravo je původni T (TO92) s rozmistěním pinů E B C a vlevo je BC327, který jsem přípajel včera s piny C B E.

A zapojení regulátoru, kde vývod 51 odpovídá B+:
Obrázek
Přílohy
DSCF1769.JPG
(214.24 KiB) Staženo 55 x
Naposledy upravil(a) Aqarel dne 10 dub 2011, 15:16, celkem upraveno 2 x.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#18 Příspěvek od procesor »

E a C pri oboch PNP v schéme máš prehodené. A podľa toho, čo popisuješ ako to funguje budú tak aj zapojené. Čo je E a čo C sa dá zistiť z datasheet-u, alebo meraním h21e.
edit: vidím (teraz) foto a je jasne že schéma by nemala mať všetky kolektory pripojené na D+

Na T1 nevidno popis, ale sa mi zdá, že by mal byť skôr NPN
edit 2:---toto odvolávam. Asi bude iba naopak E-C. S NPN by to nefungovalo :oops:
Naposledy upravil(a) procesor dne 10 dub 2011, 15:23, celkem upraveno 3 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#19 Příspěvek od Andrea »

E a C se dá zjistit i normálním dioda-testem, přechod BE má větší prahové napětí než BC.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Aqarel »

Rozložení pinů E a C jsem rozeznal podle h21e měřeného multimetrem. Buď má h21e 10 nebo h21e 400. Při h21e = 400 a T je ploskou ke me tak rozlozeni pinu je E B C.

Spoj mezi D₊ a 61 má neměřitelně malý odpor, takže mi to spíš přijde jako propojka, ikdyž mi nedává moc smyslu v tomto místě.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Aqarel »

to Atlan: žárovka pohasne při 11.8 V a pak se zase rozsvítí a jenom se zvětšuje jas

EDIT: zkusil jsem otočit T1, T2, jak většina doporučovala a žárovka zhasne při cca 10 V a zůstane zhaslá.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#22 Příspěvek od procesor »

Takto mi to vychádza funkčné...
Přílohy
REG.jpg
(51.88 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Aqarel »

Nemyslím se, že první bude NPN, takto se napětí pro buzení alt. na svorce DF objeví až po překročení napětí 13.8 V (zkusil jsem zapojit) . Potom je špatně zapojení B+ s diodou. Svorka B+ slouží pro nabíjení baterie a z toho bodu kde to máš připojené není možné získat dostatečný výkon pro nabíjení.

Rekapitulace:
Jak jsem psal výše otočil jsem T1, T2 na vaše doporučení, nejlépe se tam hodila zenerova dioda 9.1 V. V motorce na osciloskopu jsem změřil, že maximální nabíjecí napětí je cca 14 V (nemám tak výkonný zdroj abych to mohl přesněji odměřit na stole, ale přeměřím to v pátek v práci). Baterka už nezačne bublat jak to bylo předtím v důsledku velkého nabíjecího napětí. Nic se na desce nepřehřívalo, což považuji též za dobré znamení :).

Jakmile budu mít k dispozici sedlo, tak zkusím zajet a uvidí se jak moc dobře je baterka nabíjena.

Děkuji za trpělivost se mnou a za vaši pomoc
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Ale to není totožné s tím, co je na fotografii. A dále by měl Xp upřesnit, jest-li T1 a T2 měly shodné označení či nikoliv. Na původním schematu jsou shodné. :wink:

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Aqarel »

Ano T1, T2 byly původně schodné, než jsem T1 vyměnil za BC327, protože původní T měl podezřele malé h21e (90) oproti T2 (s 440). Na obrázku byl vlevo BC327 a vpravo původní, jak jsem to již psal.

Aktuální schéma tedy je:
Přílohy
reg.png
(5.89 KiB) Staženo 44 x
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

Našel jsem jednu (zřejmě starší) variantu tohoto regulátoru. Z ní je schema čitelnější.
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od Aqarel »

díky za schéma, vypadáto cca stejně, jak původní schéma až na ty dvě zenerky.

Edit: Zkusil jsem to zapojit, jak to na tom schématu a nefunguje to - napětí na DF se zvětšuje s roustoucím napětím na D+. Při otočených T1, T2, jak jsem uvedl v posledním schématu, tak se obvod chová korektně.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

Pro úplnost jsem překleslil i to "maďarské" zapojení. Jeví se zcela ekvivalentní a není důvod, aby nepracovalo.
Lidský faktor je "sviňa". :wink:
Přílohy
regulátor alternátoru MZ.png
(74.09 KiB) Staženo 69 x
Naposledy upravil(a) masar dne 10 dub 2011, 22:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Aqarel »

jo s tim schematem co jsi teď postnul souhlasím a funguje, ale u toho předešlého ručně kresleného bych řekl, že E a C jsou prohozeny. Podle datasheetu ma BC213 na pinech 1 - E 2 - B 3 - C. Mě alespoň přišlo, že ty T jsou orientované tak, že pin jedna maj vlevo.
Šílený web šíleného člověka, jak mi kdosi řekl: The Imaginary World - imaginaryworld.xf.cz

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#30 Příspěvek od procesor »

Na tej ručne kreslenej je to v poriadku: E je vpravo pri pohľade na text tranzistorov. tak isto je to aj s BC327.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“