časový odpojovač - couvací semafor

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Thomy
Příspěvky: 4
Registrován: 24 říj 2010, 02:00

časový odpojovač - couvací semafor

#1 Příspěvek od Thomy »

prosím o radu, vyrábim parkovací semafor pomocí 3 infrazávor. Naskytl se mi problém, že když bude dodávka stát u rampy třeba 2 dny, tak mi bude 2 dny svítit furt červená. Potřeboval by jsem tam eště přihodit nějaký "odpojovač" , který svělo cca po 3-5 vteřinách i přes stálý impuls od infrazávory vypne. Napadlo mě to vyřešit pomocí 2 relé a kondezátoru (viz. "schéma") kdy fotobuňka přivede napětí na relé1, to odpojí kondezátor od stálých 12V a rovnou připojí k relé2, které mi sepne relé ovládající žárovku po dobu, než se vybije kondenzátor.

Myslíte si, že to bude fungovat ? Budu rád za každou připomínku a návrh. Předem děkuju ! Thomy

P.S. předem se omlouvám za blbej dotaz (jsem batlíř začátečník:) a případně špatný téma
Přílohy
odpojovac.JPG
(13.63 KiB) Staženo 69 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

Kondenzátor cca 5...10mF bude slušne a spoľahlivo odpaľovať kontakt relé R1, ktorým sa tá kapacita bude nabíjať.
Dá sa tomu odpomôcť použitím 100x menším kondenzátorom, ktorý sa môže nabíjať aj cez rozumný odpor a druhé relé môže spínať prúdový zosilňovač (npn tranzistor -emitorový sledovač).
A dá sa to vyriešiť aj bez toho druhého relé

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

Mam jednoduchsie riesenie-co ten cuvaci zazrak pripojit na 12v vetvu ktora je spinana spinacou skrinkou? Vytiahnes kluc a finito. V pripade ze chces silou mocou bastlit,ignoruj moj navrh.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Ten semafor asi nevozí v aute :D

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#5 Příspěvek od keemo »

tak kazdy si to moze vysvetlit inak-semafor mozu byt aj tri farebne led na pristrojovej doske,aj takto sa da riesit parkovaci asistent... pokial sa ale jedna doslova o semafor (stlp) v tom pripade sa ospravedlnujem,ale zmiatlo ma tych 12V

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#6 Příspěvek od Hanizek »

Třeba takhle.

R1 - spínací kontakt
R2 - rospínací kontakt
Dobu prodlevy určuje časová konstanta RC.
Přílohy
DSC04316.JPG
(109.1 KiB) Staženo 79 x
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Hanizek píše:...Dobu prodlevy určuje časová konstanta RC.
Šalamounsky řečeno. Ten odpor R je paralelní spojení sériového odporu a odporu relátka samotného. Tak si schválně nějaké relé vyber a odpor a kapacitu spočítej. :wink:
Jinak mi to připadá jako hraní s relátky z dlouhé chvíle, když už lidi nevědí "roupama" co dělat. :wink:

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#8 Příspěvek od Hanizek »

To máš samozřejmě pravdu. Já to myslel tak, že tím může měnit to zpoždění.

Ale tam cokoliv počítat stejně nemá smysl - kolikrát relé na 12v spíná i při 6V. Chce to trošku laborovat a zkoušet a zkoušet, dokud člověk nedosáhne kýženého výsledku.
Síla bez rozumu se vlastní vahou hroutí (Horatius)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“