Fisher CA-540

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

Fisher CA-540

#1 Příspěvek od Hanger »

Zdravím,
donesl jsem si ze SB pěknou sestavu od Fishera, CD, deck i tuner po menších úpravách fungují, ale se zesíkem to bude horší. Zesík je Fisher CA-540. Po zapnutí svítí kontrolka Standby a ostatní komponenty věže jsou napájeny (16V). Na čelním panelu však nesvítí nic, kromě kontrolky Standby, tlačítka nereagují. Po otevření jsem zjistil přepálené pojistky za trafem - hlavní napájecí větev - symetrických 38,8V. Pomocné trafo OK. Vyměnil jsem pojistky, zapnul, seplo relé, pojistky okamžitě vyletěly, relé zústane sepnuté.

A teď bych prosil o radu jak mám správně postupovat při hledání závady. Můžou být spálené konce? Mám je vyndat a přeměřit?

Chtěl jsem přiložit servisní manuál, ale je větší než limit, proto dávám odkaz. Je třeba si stáhnout dvě části .rar pak otevřít part1.
Part1: http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=56195
Part2: http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/ ... 20540.html
Předem děkuji za rady a přeji hezký den. :)

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

Tak jasně, začni od kontroly koncových tranzistorů, vyndávat je ani nemusíš.

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#3 Příspěvek od Hanger »

Děkuji za reakci.
Tak tranzistory jsem přeměřil a všechny se zdají být v pořádku. Upřesním informace:
Tranzistory jednoho kanálu jsou měněné.
Původní tranzistory (jeden kanál)
-Q202 - DI289
-Q204 - B966
-a mezi nimi Q210 - bez označení, možná otočený
Nové transistory (druhý kanál)
-Q201 - TIP33C
-Q203 - BDW94C
-a mezi nimi Q209 - také bez označení.
Q209 a Q210 mají oba propojenou bázi s kolektorem (ale to je asi normální).
Další skutečnost je, že jeden z integráků 4PC1298Y je nahrazen odporem a dvěma transistory. Jestli je to zásadní stopa, můžu vše upřesnit i nafotit.
Čeho se tedy chytit?

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#4 Příspěvek od Philip_Fry »

Jejda, spínací tranzistory v koncovém stupni... :roll: No nic, to teď nehraje roli. Předpokládám, že ti hoří 4A pojistky mezi trafem a usměrňovačem, že? Budeš muset najít, kde máš zkrat, pokud jsou tedy koncáky OK, tak projeď zdroj (zejména můstek, regulační tranzistory Q219-221 a smetí okolo). Pokud bude vše OK, tak jednotlivé napájecí větve +-50V +-15V a 5V...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

KUX41 šlapou na koncích excelentně , jen k problému . Když u něčeho najdeš shořeté pojistky , tak již nikdy nedávej na zkoušku předepsané hodnoty , ale nižší (ne u trafa) a zes (TV ,DVD, radio, vrtačku , vysavač) zapni přes žárovku . U zesu (normálního , ne spartakiádního ) stačí 40ka . No a pak odpojuj jednotlivé části , až zhasne a na zdrojích se ukáže plné napětí . pochopitelně každý kanál zkoušet zvláště , většinou bývá v háji jen jeden .

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#6 Příspěvek od Hanger »

Ano shořely 4A pojistky za trafem.
Díky BOBOBO, zkusím to. :wink:

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#7 Příspěvek od Hanger »

Tak místo pojistky jsem zapojil 60Wku (40 zrovna nemám po ruce). Odpojeno pomocné trafo, relé přemostěno, žárovka svítí..
Pak jsem odpojil propojky J132 a J133, které napájí z hlavní větve koncové trandy. Žárovka stále svítí, avšak s jedním detailem. Žárovka místo pojistky, která je blíž k vývodu k můstku, zažhne, pak chvíli nesvítí (nabíjení kondů?) a po chvíli se rozsvítí a už nezhasne. Napětí na žárovce se po přípojení objeví kolem 24 V, pak klesá k 10 a pak se vyhoupne na 36V, kde zůstane. Na druhé pojistce se objeví ten samý impulz (žárovka blikne) a pak se napětí pomalu ztrácí až k asi 5V a už se nezvedne (žárovka se už nerozsvítí).
Když vyndám propojku J145, po které opouští zdroj +15V, a nepopsanou propojku, po které vede ze zdroje -15V; žárovka se chová úplně stejně.
Máte někdo potuchy, čím to může být? Resp. je to teda zdrojem?

EDIT: Ještě jeden postřeh: Prodleva na první pojistce skutečně závisí na nabíjení kondenzátorů, předpokládám filtračních. Když zapnu zdroj po delší prodlevě, žárovka se trvale rozsvítí asi po 4-5 sekundách, když ho pak vypnu a hned zapnu, tak se rozsvítí téměř okamžitě.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

No já sice to schéma nevidim, ale jestli ti ta žárovka svítí, když máš odpojený výstupy ze zdrojů, tak se koukni taky na ty filtrační kondy - můžou mít svod

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#9 Příspěvek od Hanger »

Stačí měřit multimetrem bez napětí, nebo pod napětím na doutnavku v sérii? Tady na fóru jsem totiž četl, že měření bez napětí je dost neobjektivní a pod napětím se pak kond může chovat úplně jinak. No asi si přece jen zajdu do sklepa pro tu doutnavku.. :)

Edit: tady ovšem vyvstává problém, jak mám ty kondy přes ten zkrat dostat pod napětí..? :?

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

Jestli maj kondy zkrat, tak už je nikdy "pod napětí" nedostaneš :lol:

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#11 Příspěvek od Eleman »

:ponder: 8O :?:

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#12 Příspěvek od Hanger »

To Eleman: teprv se učím, jsem student a elektroniku mám jako koníček, snažím se zdokonalovat, kde to jen jde, tak mi dej prosím šanci :wink:
zde na fóru jsem četl:
"Ty kondy se musí měřit pod napětím. Kondíky, na kterých záleželo jsme v dávných dobách zkoušeli tak, že jsme je zapojili v serii s doutnavkou na cca 250V (co bylo v přístroji) a dívali se, jestli doutnavka po chvilce zhasne. Pak byl kond OK."
Nebo je mam prostě vyletovat, vybít a změřit zkrat?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

Když měřit svodový proud pod napětím, tak měřicí přístrojem - mikroampérmetrem se sériovým ochraným odporem.
Ale myslím, že ve tvém případě jsou buď elyty ve zdroji proražené (k určení tohoto bude stačit ohmmetr), nebo a to je pravděpodobnější je problém někde jinde. Zjisti co se hřeje. Je možné, že jsou v háji budicí tranzistory.

Edit: To co si četl tady na fóru se týkalo elektronkvých přístrojů a kondenzátorů na podstatně větší napětí než máš ty v zesilovači.

Uživatelský avatar
Hanger
Příspěvky: 110
Registrován: 01 říj 2010, 02:00
Bydliště: Karlovarsko

#14 Příspěvek od Hanger »

Aha, moc díky, zítra se na to vrhnu :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Multimetrom lahko zistis, v ktorej casti obvodu je skrat. Ked chces zistit konkretnu suciastku, tak bud vsetky (z tej casti) po jednej odpojit a premerat alebo nechat chvilu pripojene cez tu ziarovku, potom vypnut a zistit, co sa zohrieva.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“