Promítačka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Ta žárovka má svislá vlákna a posuvem do strany nebo natáčením žárovky "o fous" se seřídí tak, aby obraz těchto vláken odražený zrcátkem byl mezi skutečnými vlákny. Pokud si dobře pamatuju, ta vlákna byla vidět při hodně velkém rozostření, bez filmu, prázdná okenička promítaná zblízka na tmavou plochu.
Ale moc mi nevěř a zkus to pohrát si s tím rozostřením sám, někde se ti povede ta vlákna vidět; s tímhle strojem jsem totiž promítal naposledy v roce 1971. Kdo si to má pamatovat...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Crifodo »

sorry, nevšiml jsem si že tohle vlákno ještě pokračuje.
Luxeon je supersvítivá LED s mnohonásobným čipem na ploše, výkon 5 nebo 1 W, světelná účinnost zhruba jako 4x výkonnější halogen. Uvažoval jsem i o tom, že pro kratší promítací vzdálenost by možná stačil i jako hlavní projekční žárovka.
Obraz vlákna snad ani není nutno přímo zobrazit, jde o to nastavit polohu žárovky tak, aby byla plocha prostě nejvíc rovnoměrná.
Projektory diapozitivů Aspectomat měly pro nastavování pomůcku - kartonový "diák" s proseknutou dírkou, takže vlastně ze systému udělaly dírkovou komoru a ta polohu vlákna přibližně zobrazila.
No ten Luxeon nabízí víc prodejců, určitě GME nebo Starmans, PS technik, GES, Conrad...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

To by mohlo jít. V Opefonu (ten byl pro domácí projekci před televizí) je 40 W žárovka a ještě na projekční vzdálenost 2,5m to na prostěradlo dosvítilo se slušným obrázkem. Musela být naprostá tma, což kazila svítící stupnice rádia, do kterého se přiváděl gramofonovým vstupem nf signál z jednotky zvukového snímače, ale i tak.
Hlavně, že o tom Luxeonu už byla řeč - v tom případě je debata o zrcátku bezpředmětná a bude se jednat jen o jeho umístění, aby celou plochu rovnoměrně prosvítil.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Crifodo »

Já jsem sice původně navrhoval použít Luxeon pro budič zvuku, aby odpadlo problematické shánění originální žárovky, ale proč to nevyzkoušet i pro projekci. Když jsem dělal svítidlo s Luxeonem před 2 lety, moc mě nenadchla barva světla, byla to taková uprostřed studeně bílá a na okrajích zelenožlutobílá placka (Luxeon je snad IR LED která budí luminofor), ale předpokládám že za tu dobu se vlastnosti zlepšily. Taky by se dal Luxeon trochu přišponovat a spokojit se třeba se stovkama hodin tak jako u žárovky místo se stovkama tisíc hodin a za to mít třeba 2x - 3x větší světelný tok. Projektor toho tolik nenaběhá.
Kdysi mě napadlo použít i bleskovou výbojku a nechat ji 3x blesknout během políčka, což se elektronicky dá zbastlit, vyžadovalo by to ale výměnu rotační clony. Ovšem motivace u mě zhruba kopíruje výskyt filmů, kvůli kterým by mělo smysl se tím zabývat :D

Uživatelský avatar
Pretorian
Příspěvky: 91
Registrován: 18 dub 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Pretorian »

Já jsem taky neuvažoval o výměně projekční žarovky za Luxeon. Mimochodem dvě projekční žárovky do té promítačky se mi podařilo sehnat na internetu. Jednu ze Slovenska druhou z Chomutova.
Myslel jsem jak ho použít místo té prosvětlovací žárovky na zvuk.
Jinak s tím nastavením vlákan a jejich obrazu. Jeden učitel fyziky
mi řekl, že by mohlo stačit umístit před ten objekti nějakou spojnou
čočku a obraz vláken by se měl promítnout na zdi. Takže scháním
čočku a až to vyzkouším tak se ozvu.

Uživatelský avatar
ballast
Příspěvky: 1
Registrován: 21 dub 2011, 02:00

#21 Příspěvek od ballast »

Prosím o radu. Tento zdroj k premietačke Meopta je oddeľovací transformátor s viacerými odbočkami a s galvanickým oddelením primáru a sekundáru, alebo iba autotrafo s prepínateľnými odbočkami? Ja to zmerať nemôžem, lebo ho nemám, fotka je stiahnutá z internetu.
Přílohy
Zdroj Meopta.jpg
(31.63 KiB) Staženo 51 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#22 Příspěvek od serviceman »

Zájemci najdou transformátor Meopta zde za odvoz.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“