Startovací sirena

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Startovací sirena

#1 Příspěvek od Skay »

Poradil by mi někdo jaké parametry by měla mít startovací sirena např běžeckých závodů ?
Ani nevím co přesně bych chtěl znát. Snad jen zdali je zvuk složen z více signálů nebo by stačil obdelník ?
Zapojil jsem 555ku jako AKO ale jakou frekvenci zvolit ?

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#2 Příspěvek od nokijec »

Pravidla hovoří jasně.Všechy závody musí být ostartovány výstřelem ze startérovy pistole nebo schváleného startovacího zařízení vypáleným vzhůru do vzduchu.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Skay »

Něco takového jsem také předpokládal. Nevyrábím ale nic na profi nasazení ani něco co by vyžadovalo jasné splňování příslušných pravidel. Investovat do pistole, nábojů, snímače abych to vytahnul 2x do roka se mi taky nechce.
Magnetodynamická sirena za 100kč se proto zdála jako vhodným řešením signalizačního prvku startu závodu.
Bude to součástí časomíry pro malý závod a blízké obecenstvo. Nic na oficiální závody a stadion lidí.
Chtěl bych se tedy alespoň charakterem startovacího tonu přiblížit profi výrobkům.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#4 Příspěvek od nokijec »

U těch závodů jde o měrění času.Při ručním měření stojí časoměřiči v cíli a startér na startu.Stopky se mačkají na záblesk výstřelu,ne na zvuk.Při závodu na 100m by tedy vzhledm k rychlosti zvuku docházelo k chybě asi 0,3s.
Běžně se používá nábojka 6mm Start.Je to jenom takové prásknutí.
Na větších závodech se střílí 9mm nábojem.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Skay »

no právě to byl jeden z důvodů pro stavbu časomíry...ono starter a časoměřič (ano v cíli) je víceméně celou soutěž... a sám...tak se nudí a saje. To je pak jedno jestli reaguje na zvuk nebo na světlo. Chyba je pak přímo uměrná promile alkoholu v krvi.
Elektronická časomíra se spustí při stisku startovacího tlačítka (spolu se startovacím tonem, ke kterému jsme se ještě nedostali) a reaguje na snímače v cíli. Tedy chyba bude někde v řádu us (+-stabilita oscilátoru a rychlost komunikace mezi terči a časomírou)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“