Solární èlánky na garáž

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
ladiss

Solární èlánky na garáž

#1 Příspěvek od ladiss »

Ahoj
Chtìl jsem se zeptat zda by toto zapojení fungovalo. Jedná se o garáž kde není pøivedena elektøina a tak bych chtìl zajistit alternativu pro svícení a obèasné drobné práce. Vìc se má takhle na støeše umístìn solární panel 12V/20W/1,14A (RS-M20) 20Wp k tomu pøipojený Solární regulátor CML5 pro 12V/24V panely do 55W (5A) a dále 10ks baterii LC-R127R2PG - Panasonic 12V 7,2Ah pøipojených paralernì aby se zvìtšila kapacita a napìtí zùstalo stejné a nakonec Mìniè napìtí SP 300 (12V) pro obèasné pøipojení spotøebièe jako vrtaèka pájka atd. pouze drobné vìci. Jedná se mi o to zda li solární panel dokáže nabíjet akumulátory takto zapojené a zada nehrozí pøebíjení akumulátoru. Baterie které chci použít mám zadarmo jsou 1,5roku staré málo použivané sloužily jako záložní zdroj.
odkazy na materiál zde:
http://wifi.aspa.cz/fotovoltaicky-solar ... wp-z98817/
http://wifi.aspa.cz/solarni-regulator-c ... 5a-z98825/
http://www.matrix-cz.cz/panasonic/lc-r127r2pg-2.html
http://wifi.aspa.cz/menic-napeti-sp-300-12v-z99325/

dík moc za pøipomínky èi rady

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

72 Ah aku nabíjať jedným ampérom,... to sa načakáš. A v zime až do leta.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Pokud to máš všechno k dispozici, dej to tam, ale koncipoval bych to tak, že těch 10 baterek by šlo snadno odpojit, hodit do auta a doma nabít ze sítě.
Michal

Ladiss

#4 Příspěvek od Ladiss »

Kromì baterek nemám nic koupené, v garáži jsou zaparkované motorky takže garaž funguje jen v létì v zimì se tam nic nedìlá. Verze toho že baterky budu vozit domù nabíjet sice jde ale je to hodnì nepohodlné. Právì proto øeším to nabíjení že se baterky budou nabíjet týden by až tak moc nevadilo ono než by je èlovìk vycucnul do prázdna by chvíli trvalo takže jde spíše o prùbìžné dobíjení s tím že v té garáži obèas nìco vyvrtáš obrousíš pøipájíš nic velkého.

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od brtnik »

uvedený proud soláru a doba reálného využití bude tak akorát krýt samovybíjení akumulátorù, zvláštì pokud jsou starší a jejich reálná kapacita menší. U nás bych ale spíš øešil, zda by mi panely z garáže nìkdo neodinstaloval....

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#6 Příspěvek od kevin_mitnick »

paralelni propojeni akumulatoru bez ridiciho obvodu je docela ujety napad. Dej tam aspon vyrovnavaci diody, jinak ty baterky znicis...

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

To by musely být jedny diody pro nabíjení a druhé pro vybíjení. Spíš mám dojem, že paralelní řazení článků je bezpečnější než sériové, reguluje se nějak samo.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

V UPS se občas stane, že článek v aku odejde do zkratu, v tom případě by těch dalších 9 baterek paralelně nebylo nejlepší řešení.
Michal

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

No dobrá. Potom by třeba byla lepší pojistka ke každé baterce.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

poistka?,hm 20ks, a aj tak sa to v noci vymláti ak jeden začne haprovať. To už radšej tie diódy (schottky)

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#11 Příspěvek od Zmije »

Že by mezideskovým zkratem tek takový proud, aby ohrozil ostatní baterky asi nehrozí, spíš se mi stalo, že vyšší samovybíjení vybilo i ostatní paterky a ty se zničily dlouhodobým hlubokým vybitím. Já bych je propojil natvrdo a pravidelně měřil napětí na výstupu, nebo bych je propojil přes relé a přibastlil snímání napětí na každou baterku, třeba s ATmegou. Ta by měřila v době, kdy není potřeba baterie propojit, např. v noci. Kdyby zjistila, že některá baterie má malé napětí, tak by ji nepřipojila a nějak by signalizovala závadu.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#12 Příspěvek od Banda »

Taky bych byl pro nějaké inteligentnější řízení nabíjení/vybíjení.
Nabíjet jen ten AKU, který to potřebuje a nevybíjet vybitý AKU.
Chtělo by to pořádně zkontrolovat stav těch AKU a když tak napárovat.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Co chceš u paralelních olověných aku párovat? 8O

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Čím starší baterie, tím větší rozdíly v nich budou, hlavně vnitřní odpor a stupeň sulfatace. Pokud se nejhorší baterie jen přeruší, celkem nic se neděje. Měl jsem gelovku 6V, které se po čase korozí spojovacích Pb můstků spojil jeden článek dokrátka a byla z ní čtyřvoltovka. Kdyby byla spojená ve větším celku se slušným vybíjecím proudem, mohly se dít věci.
Spojovat takovou kupu aku dohromady a ještě k tomu jetých není moc dobrej nápad. Radši obejdi ostatní garáže a sežeň si nějakou vyřazenou autobaterii 50 Ah, pro tvoje účely to bude bohatě stačit.
Jak tu bylo řečeno, v některých lokalitách bude hlavní problém v tom, aby ten panel na střeše vydržel před černou rukou.

Uživatelský avatar
nokijec
Příspěvky: 287
Registrován: 01 úno 2011, 01:00

#15 Příspěvek od nokijec »

Vyřazená autobaterie je kolikrát horší než ten 7Ah aku.Mám panel 135W a regulátor.Zkoušel jsem to s autobateríjí 44Ah.Byl slunečný den do baterie šlo 5A.Večer jsem to zkusil na DVD přehrávači a na LCD TV přes měnič.Odběr byl přes 3A a vydrželo to asi 1 hodinu pak začal pištět měnič.
Dobrá gelovka 7 Ah vydží víc.Můj názor je ten,že 20W panel je dobrý v sestavě tak s jednou gelovkou 7Ah.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“