Svorka na odporový drát

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Svorka na odporový drát

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Máte nějakou osvědčenou svorku na neletovatelný odporový drát průměr cca 1.5mm, která se dá zaletovat či lépe zašroubovat do DPS ?

Byl bych nerad, aby to bylo nejslabší místo celé konstrukce a tahat svorky z čokoládek mě sprosté připadá, stejně tak to tahat někam dál, je to mezi dvěma síťovými filltry a teoreticky na něm bude i 5W, což docela dost tepla (těch 5W tam bude asi 1 hodinu několikrát do roka).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Iba tvrdé spájkovanie zabezpečí kontakt medzi odporoým vodičom a prípojnou časťou.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

A to nejde do toho plošňáku umístit šroubek,podněj udělat očko z toho odporového drátu a přitáhnout k plošňáku?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

To jde, ale mě se to pořád nějak nezdá. Mám strach, aby v tom styčným bodě šroub/drát časem nenarostly nějaký "intermetalický slitiny" - prostě nějakej oxid atd. , který jsou většinou jak na potvoru nevodivý.

Tvrdý navaření je řešení, ale není po ruce vhodná technologie.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Aký je odpor "vyrábaného" rrezistora?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Ja by som sa toho šroubového spoja nebál. Verím mu viac, ako letovanému, ktorý môže prevádzkovým teplom časom povoliť. Dobre utiahnutý šroub nepovolí. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Letovat to nejde, tvrdě svařit ano.

Odpor bude kolem 50-100 miliohmů, absolutní hodnota není důležitá, to vyřeší kalibrace, její (jeho) časová stálost naopak důležitá je.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

Tak to zkombinuj. Ke šroubku přivař odporový drát a ten přišroubuj k plošňáku.Budeš to mít rozebiratelné a zároveň kvalitně spojené.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

To mě taky napadlo, narazit to do drážky šroubu, bodově přivařit a našroubovat do desky.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#10 Příspěvek od pavko3 »

Nevím, jak je ten drát silný,ale dělávalo se to se slabšími dráty tak, že se na konci zkroutily s měděným, přibližně stejně silným drátem asi tak v délce 5-10mm, k téhle kombinaci se připojilo jedním polem ss napětí a druhý pol na uhlík z baterky ,plochá byla nejlepší. Pak se už jen mezi koncem zkoroucených drátů a uhlíkem udělal krátce oblouk. Rozhodně nedoporučuju tento postup začátečníkům.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od petrfilipi »

Já jsem vyráběl bočník pro nabíječku tak, že jsem ohnul dvě měděné pásoviny (z propojovacího můstku pro 1/3 fázové jističe) do tvaru L. Samozřejmě je možné použít jakýkoli jiný měděný pásek. Tyto dva kousky pásoviny budou sloužit jako držáky. Odporový drát jsem měl o průměru 2mm, byl z odporové pece. Musel jsem ho rovnat jen za tepla. Pak jsem si odstřihl potřebnou délku drátu a dal to někomu, kdo mi to na autogenu ohřál a rozlil mi po koncích mosaz. Takto upravený drátek jsem pak v pohodě zaletoval do těch měděných držáků (do kterých jsem udělal dírky o průměru 2,5mm), které jsme přitáhl k desce pomocí šroubů M6. Myslím, že takovéto šrouby zajistí dlouhodobě dobrý kontakt.
Petr Filipi

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#12 Příspěvek od petrfilipi »

Já jsem vyráběl bočník pro nabíječku tak, že jsem ohnul dvě měděné pásoviny (z propojovacího můstku pro 1/3 fázové jističe) do tvaru L. Samozřejmě je možné použít jakýkoli jiný měděný pásek. Tyto dva kousky pásoviny budou sloužit jako držáky. Odporový drát jsem měl o průměru 2mm, byl z odporové pece. Musel jsem ho rovnat jen za tepla. Pak jsem si odstřihl potřebnou délku drátu a dal to někomu, kdo mi to na autogenu ohřál a rozlil mi po koncích mosaz. Takto upravený drátek jsem pak v pohodě zaletoval do těch měděných držáků, které jsme přitáhl k desce pomocí šroubů M6. Myslím, že takovéto šrouby zajistí dlouhodobě dobrý kontakt.
Petr Filipi

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

Viděl jsem n obrázcích jak odporovou spirálu zatlačili to mosazného šroubu. Nevím o jaký proces šlo ale konec spirály byl nechán delší. A tlačili jej do toho šroubu. On drát se částečně na konci tavil a přitoom tavil i tu mosaz. po skončení procesu to vypadá jako z jednoho kusu. Používá se to plnoprůtokových ohřívačů vody.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#14 Příspěvek od kovar »

Bočníky se také dělaly z trafoplechů.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

Strčím drát do drážky v hlavičce šroubu a pak to rozmáčknu ve svěráku. Moc designově to nevypadá, ale funknost i tepelná odolnost je 100procentní.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“