Prijem FM na TV

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Prijem FM na TV

#1 Příspěvek od kulikus »

Naladil jsem v Praze FM99.3 na TV tuneru na kanalu 93.25MHz (s trochou sumu). Rozdil frekvenci 6,5MHz chapu - frekvence u TV tuneru je hadam nosna obrazu a zvuk je o 6,5MHz vedle.
Otazka:
Pokud bych mel dostatecne jemne (analogove) ladeni TV tuneru, muzu naladit ostatni FM stanice (79-108MHz)?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Pokud bude o 6,5MHz vedle vysílat ještě jedna dostatečně silná stanice, pak ano.
Jak mezinosné, tak kvaziparalelní zpracování zvuku totiž vyžaduje k tomu, aby nosná zvuku na 5,5 nebo 6,0 či 6,5MHz (podle zvolené normy) v televizi vůbec vznikla, především podstatně silnější nosnou obrazu.
Jinak dochází je směšování se šumem, ze kterého synchronní detektor obrazu vybere úzké pásmo šumu, které může posloužit místo obrazové nosné. Ovšem toho šumu se tím pádem nezbavíš.
Stereofonní příjem rozhlasu není přes televizi možný vůbec kvůli vzájemně zcela nekompatibilnímu systému kódování obou zvukových kanálů pro přenos.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Brněnská městská policie v pásmu kolem 460MHz šla na starých tv s ručním laděním krásně chytit pod K21, jen AFC to pořád někam odlaďovalo, když převaděč na chvilku vypnul. Občas jsem tím bavil lidi.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od kulikus »

Co by pak obnaselo pouziti TV tuneru pro cisty prijem FM zvuku pokud mam samotny TV tuner a chtel bych s nim zaexperimentovat? Tuner je schopen prijmu ve 3 pasmech od 49MHz do asi 850MHz. A dale prosim o opravu: Tuner vybere ze spektra vstupniho signalu naladeny kanal o sirce cca 7MHz (hadam dle rozestupu TV kanalu) a prelozi ho na mezifrekvenci tj. dejmetomu 32 az 38MHz (strilim). Nosna zvuku je vyrazne slabsi nez obrazu a lezi o 6,5MHz vyse(?) nez nosna obrazu. Dalsi obvody za tunerem (MF zesilovac) selektivne zesili toto pasmo. Pro samostatny prijem zvuku bych musel vystup tuneru smesovat s 32MHz z oscilatoru odpovidajici nosne obrazu a pouzit TV modul pro demodulaci zvuku, ktery to znovu prelozi o 6,5MHz niz.
Nebo to rovnou vysmesovat s 38,5MHz a demodulovat. Je to tak...?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Nene, za tunerem je kanál obrácený, nosná zvuku je níž, než nosná obrazu.
Když je tuner dělaný pro nosnou obrazu 38,9MHz, tak si spočítáš, že nosná zvuku bude o 5,5 nebo 6,5 MHz níž (podle normy, která je na TV nastavená).
Ale šlo by to - udělat mezifrekvenční zesilovač jen na 34,4 nebo 33,4MHz.
Nebo udělej mezifrekvenci zvuku přímo na 38,9MHz a pak ti nebude syntezátor kecat, jen obrazovou nebudeš moci použít.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Kdysi jsem potřebu příjmu stanice O3 řešil přepnutím na kanál č. 4 a pomocným laditelným oscilátorem umístěným v blízkosti K.V. jsem nahrazoval nosnou obrazu(v nouzi stačil VKV přijímač s OIRT pásmem v blízkosti ant. dvojlinky). Ladění bylo po chvilce nácviku celkem rychlé a zvuk relativně kvalitní. Psal se rok 1970. :wink:

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

maš nejaky dobry dovod to skušať ? lebo analog vyseilanie končí, v bazaroch sa budu nachadzať PC tva tuner karty a tie sa daju preladit normalne ak su s radio tunerom.... a navyse maju stereo decoder---

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kulikus »

Diky za odezvu. Slo mi o ujasneni.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“