Rychlost USB 2.0

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

Rychlost USB 2.0

#1 Příspěvek od PC01 »

Ahoj, nevíte jak je to s rychlostí USB 2.0?
Kdesi jsem četl že umí rychlost až 480 Mb/s, což by znamenalo po vydělení osmi 60 MB/s?
Když jsem ale měl připojené harddisky přes USB 2, v externí krabičce, tak nikdy nekopírovaly rychleji než asi 30 MB/s, i když po připojení na IDE ten disk chodil podstatně rychleji.
Nevíte čím to je? Kabel sem měl stíněný.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od Philip_Fry »

To je normální. Těch 480Mb/s je teoretická maximální rychlost, reálná je kolem 50% při zápisu a 70% při čtení. Zbývající část šířky pásma je spotřebována na takzvaný overhead - komunikaci mezi řadičem USB a sběrnicí.

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#3 Příspěvek od Gringo_Joe »

hlavne je dulezite, ze koncove zarizeni ma nejake rychlostni omezeni. Je to jako dalnice do tovarny - tou dalnici muze projet az 480 kamionu denne, ale hosi v tovarne jich zvladnou slozit jen 30.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Přesněji se to dá zjistit, když se to samé na stejném kopíruje v OS W98, XP a W7. Ve W7 to jede opravdu výrazně rychleji. Jinak zápis na cokolik jde zpravidla poloviční rychlostí než jde čtení, což je logické.

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od Philip_Fry »

Gringo_Joe píše:hlavne je dulezite, ze koncove zarizeni ma nejake rychlostni omezeni.
Ano, to je samozřejmě také velmi důležité, nicméně třeba zrovna v případě HDD bych se jeho malé rychlosti nebál :)

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: USB 2.0

#6 Příspěvek od Habesan »

PC01 píše:Kabel sem měl stíněný.
To je poněkud široký pojem. Prodávají se taky kabely, které na sobě mají napsáno USB 2.0 High Speed, a přitom jsou to šmejdy.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Zly kabel sposobi nefunkcnost, nie spomalenie.

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#8 Příspěvek od PC01 »

Takže to je normální říkáte?
Rozhodně to není malou rychlostí toho harddisku, protože když sem ho měl připojený přímo k IDE řadiči, tak kopíroval třeba 60 MB/s, a přes USB 2 jel pořád kolem 30 MB/s.

Já přemýšlím o tom, jestli by to šlo nějak zrychlit, když mám WinXP?
Jestli třeba nejde někde zapnout Duplex, jestli třeba mi to nejede jen poloviční rychlostí nebo tak něco?

Jinak teda asi koupím kartu s USB 3, to bude asi nejlepší řešení, ne? Když chci občas připojovat harddisky přes USB a nechci aby je to brzdilo.

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#9 Příspěvek od Paja250 »

No jo, jenže to taky musíš koupit disk, kterej bude USB 3 umět.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
PC01
Příspěvky: 290
Registrován: 18 dub 2011, 02:00

#10 Příspěvek od PC01 »

Paja250 píše:No jo, jenže to taky musíš koupit disk, kterej bude USB 3 umět.
To já nepotřebuju. Já mám plno starších harddisků IDE, zatím je dávám do šuplíků, protože USB 2 by to zbytečně brzdilo u těch rychlejších,
takže podle mě by stačilo koupit kartu USB 3 a kablík (redukci) USB3 - IDE, a mělo by to chodit plnou rychlostí.
Jestli to teda chápu dobře?

Uživatelský avatar
Paja250
Příspěvky: 196
Registrován: 29 říj 2007, 01:00
Bydliště: českobudějovicko

#11 Příspěvek od Paja250 »

To potom ano. Když budeš mít USB3 kartu a USB3 adaptér pro IDE disk, bude to chodit jako USB3. Otázka je samozřejmě JAK rychle. To bude záležet na konkrétní kartě, adaptéru USB-IDE a disku.
...A máte to zapojené v zásuvce?

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Gringo_Joe »

prave ta "redukce" z USB na IDE to muze rapidne brzdit.. Disk jako takovy muze byt rychly, ale nez ten cip to presype z USB na IDE, tak to chvili trva

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#13 Příspěvek od Philip_Fry »

Tak co si budeme povídat, USB není ta pravá sběrnice pro připojování takhle "rychlých" periferií, samozřejmě oproti klasickému COM portu (nebo i LPT) je to nebe a dudy, ale na rychlé přenášení větších objemů dat to prostě není. Smiř se s tím, že z USB2 víc jak těch cca 30MB/s nedostaneš. USB3 by tomu mohlo pomoci velmi výrazně, ale zase - záleží na tom, aby i převodník IDE>USB za něco stál, jak už psal Gringo_Joe.

Uživatelský avatar
jnd
Příspěvky: 53
Registrován: 21 úno 2010, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jnd »

p32 píše:Přesněji se to dá zjistit, když se to samé na stejném kopíruje v OS W98, XP a W7. Ve W7 to jede opravdu výrazně rychleji. Jinak zápis na cokolik jde zpravidla poloviční rychlostí než jde čtení, což je logické.
to mi logické nepřipadá, můžeš to nějak zdůvodnit?

Uživatelský avatar
Gringo_Joe
Příspěvky: 488
Registrován: 09 led 2010, 01:00

#15 Příspěvek od Gringo_Joe »

Cteni je jen cteni, kdezto zapis znamena pripravu pametove bunky (vetsinou jeji smazani), samotny zapis a pak i prekontrolovani, ze se povedlo. Mozna to neni uplne presne, ale tak nejak to je.
Vsadim se, ze ty taky pomaleji pises, nez ctes;-)

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“