Identifikace součástky z DDR

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

Identifikace součástky z DDR

#1 Příspěvek od valasek »

Zdravím,

podílím se na opravě buzení alternátoru německého kolejového jeřábu TAKRAF.

Potřebuji zjistit parametry součástek z fotky - dle schematu by mělo jít o varistory. Bohužel jsou zalité ve hmotě podobné eprosinu.

Pokud některý z pamětníků zná parametry těchto součástek, prosím o radu - potřebuji jejich náhradu. Jejich přesné hodnoty asi nebudou až tak kritické, ale přesto tam nejsou zbytečně.
Přílohy
varistor GDR.jpg
(11.75 KiB) Staženo 80 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Tyhle varistory jsem ještě neviděl, ale (dle dnešní logiky značení varistorů) by první číslo (150) mělo značit napětí (150V) a druhé číslo (10 - což já osobně moc nechápu) průměr varistoru, popřípadě jinou vlastnost - velikost se dle fota poznat nedá (varistory mohou mít velikost jako desetníky i jako asfaltoví holubi - matka v pozadí také) a mohla by to trochu zjednodušit znalost zapojení varistorů - jestli jsou v sérii, tak výsledná hodnota je 3 X 150 = 450V, což se může používat u rozvodů 220~ a 380~ - u alternátoru by snad mohly osekávat různé indukční špičky při sepínání a pod., podobné by se měly dát sehnat i dnes

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#3 Příspěvek od valasek »

Všechny tři varistory jsou zapojeny paralelně, ve schematu jsou zakroužkovány. Pozice 7 je proudový transformátor.

Varistor má průměr 13 mm a tloušťku cca 1,5 mm. Jediný podobný rozměr je rozteč vývodů - 10 mm.

Ještě fotečka pro zdůvodnění, proč to vlastně potřebuji zjistit - je třeba zhotovit repliku, vyhořela část desky s napětím 3*400 V. Možný scénář = zhotovím, opravím propojovací vodiče, zapojím, a pojede to. Jestli bude ještě něco na desce elektronického regulátoru, tak "tá da da da da, tá, da da da da, tá tá ta dá... :-(
Přílohy
buzení silovina TAKRAF.jpg
(40.08 KiB) Staženo 92 x
buzení GDR.jpg
(87.35 KiB) Staženo 88 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Kdyby bylo nejhůř, dají se ty varistory změřit a vymyslet moderní náhradu. Ony budou mít asi měkké koleno, což imho některé staré mívaly. Parametry těchto tehdy exotických dílů bývaly ve Sdělovací technice.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Přednedávnem jsem měnil stejný typ v regulaci průtokáče . Byly použity na místě zenerek . Měly by mi ještě ležet na stole , mrknu na určení napětí . Taky byly dva paralelně .

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#6 Příspěvek od valasek »

Ve volné chvíli jsem změřil V-A charakteristiky neznámých varistorů. Nemaje pro to patřičné vybavení jsem musel trochu improvizovat, ale pár bodů pro průběh jsem získal. Varistory byly měřeny samostatně a nakonec i v paralelním zapojení. Při tomto // zapojení multimetr ukázal kapacitu kolem 200 pF. Červeně je označen proud 1mA - napětí při něm se v některých katalozích objevuje.

Jak psal SENDYX - "Ony budou mít asi měkké koleno". Jelikož netuším, která část jejich charakteristiky je využívána, výběr nebude až tak jednoduchý, jak jsem doufal. S podobnými hodnotami toho moc není, ale poskládat vždy dva do série by taky šlo.

Pokud by někdo měl tip na náhradu v okruku prodejců EZK-GES-GME, byl bych rád - víc hlav víc ví.
Přílohy
varistor V-A.jpg
(36.39 KiB) Staženo 88 x

Odpovědět

Zpět na „Součástky“