ESR merač

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#286 Příspěvek od Jirka »

Nojo :upset: , objednávat každou součástku z jiného obchodu, to bych se nedoplatil za poštovný. LCM3 bude muset tedy trošku počkat. Až budu zase objednávat další součástky, tak budu volit eshopy tak, abych mohl chybějící součástky k nim přiobjednat.

Jinak díky za odpovědi a překlad.
*****

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#287 Příspěvek od jjilek »

Jirka - máš SZ.

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#288 Příspěvek od tempreader »

Ještě ke kondenzátorům C9, C10 a materiálu jejich dielektrika - já jsem si myslel že v dnešní době je nejstabilnější kondenzátor s dielektrikem z polypropylénu?
Nebo proč je k něčemu lepší polystyrén nebo polyester? Není někde dostupný nějaký srozumitelný přehled používaných materiálů dielektrika s vlastnostmi a rozdíly v použití?

Autor doporučuje "polypropylén nebo polystyrén".

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#289 Příspěvek od jjilek »

Google ->
http://www.radio-electronics.com/info/d ... acitor.php
polystyren: (v dřívějších dobách jediné vyhovující dielektrikum pro analogové počítače,) jediné nevýhody kromě ceny: nelze vyrobit v SMD, vzhledem k materiálu není odolný proti vysokým teplotám, taví se
polypropylen: je vhodný do cca 100 kHz, v LCM3 je pracovní frekvence až 500kHz
Naposledy upravil(a) jjilek dne 28 čer 2011, 20:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#290 Příspěvek od tempreader »

Aha 8O
takže když jsem zběžně prohlédl popis na úvodní stránce výše uvedeného odkazu (konkrétně zde: http://www.radio-electronics.com/info/d ... _types.php )
tak tomu rozumím tak že polystyrénové kond. na rozdíl od polypropylénových se vyrábí s menšími tolerancemi, ale s větší vlastní indukčností, jsou levnější a nejsou vhodné do vyšších teplot.
A polypropylénové kond mají "velmi malou změnu kapacity v čase", ale asi větší tolerance.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#291 Příspěvek od jjilek »

tempreader píše:Aha 8O
A polypropylénové kond mají "velmi malou změnu kapacity v čase", ale asi větší tolerance.
Chce to číst i v jednotlivých kapitolách.
Polypropylenové se hodí jen pro frekvence do cca 100 kHz, není tam ale uvedeno, z jakých důvodů. Obecně i v jiných publikacích se polystyren (polystyrol) považuje za velmi kvalitní dielektrikum s tou nevýhodou, že jeho fyzíkální vlastností je, že taje při nižší teplotě. Dalším problémem je, že jsou kondensátory obtížněji dostupné a jsou dražší.
Jen pro zajímavost - mám v krabici polystyrenové přesné kondensátory z výroby bývalé NDR r.v. cca 1980! a jejich kapacita je stále v udávané toleranci pod 1%!
Ještě poznámka: Indukčnost není ovlivněna dielektrikem, ale použitou technologií resp. geometrickým uspořádáním folií versus dielektrikum.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#292 Příspěvek od robo »

Ted jsem nasel merak na kondenzatory. Meri kapacitu, ne ESR bohuzel. Ma to cenu?
http://www.easycap.cz/cena/3-mistny-kon ... 200pF-20mF

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#293 Příspěvek od Jirka »

http://www.dealextreme.com/p/3-digit-ca ... 20mf-27256
Tady ho mají skoro za 1/3 (viz poslední 2 fotky a popis) a najdeš tam i pár "schválených" komentářů. :)
*****

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#294 Příspěvek od Jirka »

Protože potřebuju upravit návrh DPS pro LCM3 k montáži do vhodné krabičky a na maďarském fóru jsem soubory pro Eagle nenašel, pustil jsem se do překreslování schema.

Jak se znám, mám tam určitě v zapojení nějakou chybu, kterou nevidím a najdu ji, až bude DPS vyrobená. Kdo mi případnou chybu najde, než o víkendu udělám DPS, dostane ode mně to schema, aby si taky mohl udělat vlastní návrh. :)

Původní schéma http://www.hobbielektronika.hu/kapcsola ... v2_sch.png , překreslené je v příloze.

Označení, "dělení" součástek a JP8 místo přepínacího kontaktu si nevšímejte. Jsou vybrány jen s ohledem na rozteče vývodů. Jde mi o správné propojení součástek.
Přílohy
LCM3-1.png
překreslené schema LCM3
(18.22 KiB) Staženo 305 x
*****

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#295 Příspěvek od frantajetel11 »

Vypadá to, že tam chybu nemáš.
Akorát bych u stabíku zablokoval i vstup kondíkem 100n. To samý u napájení procesoru (to je možná C6 nebo C11, ale ze schématu to není jasný). A (podle toho jaký tam dáš relé) tak RB5 dát přes NPN tranzistor :wink:
P.S. Co je blbýho na tom ruskym? Že děláš i to LCM3 ?

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#296 Příspěvek od Jirka »

To bych se divil, že by v tom žádná bota nebyla. :D
C6 je v původním návrhu u mikroprocesoru, takže ho tam dám taky. Relé má U = 5V, R = 500 Ohm, takže by to mělo stačit. Většinu součástek asi zachovám na původním místě. Ikdyž co jsem viděl v tom maďarském fóru o LCM3, tak to rozložení součástek nebude kritické.
P.S. Co je blbýho na tom ruskym? Že děláš i to LCM3 ?
Nic špatného na něm není, ale potřebuju ještě jeden. Tak zkusím tohle, i kvůli těm indukčnostem.
A máš SZ.
*****

Uživatelský avatar
MAJO39
Příspěvky: 90
Registrován: 17 led 2009, 01:00
Bydliště: Piešťany

#297 Příspěvek od MAJO39 »

Zbastlil som ten ruský C/ESR meter, ale mám trochu problémy s nestabilitou nameranej hodnoty. Napríklad na 2200uF kondíku hodnota kapacity "skáče" medzi 2230-2240uF a ESR 0.027- 0.032ohm. :? Kde môže byť problém?

Uživatelský avatar
Racius
Příspěvky: 189
Registrován: 29 srp 2009, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#298 Příspěvek od Racius »

Nikde, tiež mi to tak robí, je to overovací prístroj, skutočným meracím prístrojom by som to nenazval.

Uživatelský avatar
MAJO39
Příspěvky: 90
Registrován: 17 led 2009, 01:00
Bydliště: Piešťany

#299 Příspěvek od MAJO39 »

Díky, takže je to v poriadku. :D Len som si nebol istý, či to tak má byť.
Prikladám ešte foto toho môjho "bastlu" :D
Přílohy
ESR.jpg
(40.23 KiB) Staženo 222 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#300 Příspěvek od PavelFF »

MAJO a když ty přívody zkratuješ, ukáže to nulu?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“