Spínací hodiny - úprava

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
adventurer
Příspěvky: 3
Registrován: 26 čer 2011, 02:00

Spínací hodiny - úprava

#1 Příspěvek od adventurer »

Ahoj, chtěl bych upravit klasické digitální spínací hodiny na použití s baterií 6V. Hodiny se skládají ze dvou částí, jedna je ovládací programová část s displejem, klávesnicí a čipem, druhá část je spínací...relé, záložní aku.
Přikládám schéma, které jsem vykreslil ze spínací části. Místo můstku se připojí baterie 6V, odstraní se zenerka,filtrační kondík,vyměním relé...a pak bych potřeboval poradit s nastavením rezistorů pro danou voltáž, případně výměnu tranzistoru aby zapojení mělo co nejmenší odběr. Momentálně je na relé 40V. Pomůžete mi někdo s těmi rezistory a tranzistorem ?
Díkas.

P.S. je možné že jsem se při vykreslování schéma někde sekl, ale snažil jsem se :D
Přílohy
IMG.jpg
(184.24 KiB) Staženo 155 x

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

R4 22k
R3 2k2 paralelne 22k
Ale pre použitie 6(5)V relé musí sa prúdovo posilniť riadiaci signál pre tranzistor

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Když použiješ bistabilní relé na 5V, bude ti to v pohodě fungovat na 4 AAA baterky s nulovým klidovým odběrem, vyzkoušeno.
Přílohy
TIMER2.png
(10.87 KiB) Staženo 198 x
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od bohumilfulin »

kazdopadne ZD mas naopak.

Ono to mozna bude fungovat ale eleganci to nema a navic to je galvanicky spojene se siti. Urcite do vetve 230V bych dal pojistku!!! a i dalsi ochrany. tam to casem muze horet.

misto te hromadky odporu a tranzistoru bych tam dal optoclen a oddelil to. zustane opto jeden odpor a dve diody na vstupu a rele,dioda a zdroj na vystupu.

No ja nevim zda by nebylo lepsi koupit spinany zdroj v GES jsem nedavno kupoval zdroj 5V/1A za 100Kc a netrast se strachy ze to shorelo. Ony ty kondiky a odpory na 600V nestoji zrovna malo.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

Bohóšu, on to chce předělat na 6V baterku, tak k čemu optočlen a zdroj 5V?

Uživatelský avatar
adventurer
Příspěvky: 3
Registrován: 26 čer 2011, 02:00

#6 Příspěvek od adventurer »

Zenerka je opravdu obráceně, jinak zapojení je odpovídající 150 korunám :D

procesor: můžeš mi ještě načmrknout jak zesílit signál pro tranzistor ?

workhard: LCD v tvém zapojení má představovat tu ovládací část, nebo jsem to blbě pochopil ?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od workhard »

Jo to jsou jakoby ty hodiny :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od bohumilfulin »

zase mi to rychleji psalo nez cetlo. dekuji adventurer.

jeste dotaz na autora: bude to z baterie. ok. Ale bude to jenom obcasny provoz(par hodin za den a pak se baterie dobije) nebo trvalejsi (nekolik dni nebo tydnu v kuse)? Ten dotaz je proto ze stavajici zapojeni tak jak je bude trvale vybijet baterku.

1. cast r3,r8 a d5 tvori napajeni pro hodiny a zaroven dobijeni pro zalozni baterii. pres ty r3 a r5 by tekl trvale proud. D5 brani pri vypadku proudu aby se baterie vybijela pres obvod kolem rele a r3 a r8.

2. stejne je tomu kolem tranzistoru r4,r5 a r6. podle toho jak to je zapojeno tak bud je rele trvale sepnuto tj. katoda d7 ma stejne napeti nebo vyssi nez anoda(vysoka spotreba rele). anebo je na ni napeti nizsi cca o 0.7V nez je na anode a pak res ni tece proud, rele je rozepnuto, ale tento proud opet vybiji baterku.

Kazdopadne navrhovane zmeny budou zaviset od toho jak chce autor zarizeni pouzivat. Pokud jenom obcas, tak dopocitame odpory a zapojeni nechame tak. Pokud to ma bezet trvale, tak bych volil cestu zmeny zapojeni at se baterie tolik nevybiji.

Obvod tak jak je navrzen pro 230V je v poradku protoze se vstupni sitova cast zatezuje a vyrobi tak tech +40V, ale pro bateriove napajeni neni z presne stejneho duvodu vhodna.

Uživatelský avatar
adventurer
Příspěvky: 3
Registrován: 26 čer 2011, 02:00

#9 Příspěvek od adventurer »

Bohóšu mě neděkuj :D

Zapojení by mělo vydržet na baterky co nejdéle, takže asi použiju zapojení co sem dal workhard. Šlo mi o to, aby to bylo co nejjednodušší, protože na to nemám moc času, ale nějak to snad stihnu.

Všem dík za nápady !

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

To relé pri 6V napájaní žerie veľa. Batériu to môže rýchlo vycucať.
Bistabilné relé je lepšie.
S klasikou asi takto:
Přílohy
Hodiny6V.jpg
(23.88 KiB) Staženo 77 x

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#11 Příspěvek od bohumilfulin »

mozna takto nejak. neni to jeste uplne optimalizovano na spotrebu, ale na rychlou premenu to staci.

hodnotu R1 nastavit podle dobijeciho proudu baterie

a pokud by byla zatez nejaka vetsi tak uz se to da delate na silove casti tj. za optotriakem. Misto optotriaku je tam mozne dat i optpcken. Hodnotu R nastavit tak aby to spoinalo. Obvykle postacuje 1mA
Přílohy
29062011046 kopie.jpg
(134.48 KiB) Staženo 88 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“