Notebook Siemens Nixdorf

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

Notebook Siemens Nixdorf

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Nemáte nìkdo prosím schema k tomuto ÈB starcovi PCD-3NSX? Je to jen z úcty ke starým vìcem. Asi je vadná zdrojová deska kvùli zkratovaným tužkovým NiCd bateriím. Pøi výpisu Bios hlásí error baterií Cmos. Taky nenajíždí HDD. Jen tak pro zajímavost by schema bodlo.

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

Re: Notebook Siemens Nixdorf

#2 Příspěvek od galjo »

Hejnicek píše:Nemáte někdo prosím schema k tomuto ČB starcovi PCD-3NSX? Je to jen z úcty ke starým věcem. Asi je vadná zdrojová deska kvůli zkratovaným tužkovým NiCd bateriím. Při výpisu Bios hlásí error baterií Cmos. Taky nenajíždí HDD. Jen tak pro zajímavost by schema bodlo.
K výmene baterií na udržanie pamäte netreba schéma... Vymen baterky( to nie su tužkové baterky - to je akumulator) stlač (myslím že F1) a nastav zakladný BIOS a spusti. Potom nabehne aj HDD.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Hejnicek »

Zkusil jsem samozøejmì poskládat zkusmo blok ze 4 NiMh dobíjecích èlánkù co mám pro fo￾ák provizornì do držáku a pøipojit k laptopu, ale nebylo to nic platné. Asi elektronika v Notebooku co snímá napìtí nefunguje. Zkusil jsem mìøit multimetrem odbìr z toho bloku, ale je nulový.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Bios RAM je zálohovaná samostatným článkem, najdeš ho někde na základní desce. Pokud si vzpomínám, ani v Siemensech na BIOS žádný akumulátor nebyl, je to prostě nedobíjecí baterka, jako ve většině jiných počítadel.
Ale můžu se mýlit, zrovna tenhle model jsem zevnitř neviděl.
Možná by ti někdo poradil líp na fóru http://www.svethardware.cz/forum/ nebo třeba najdeš ochotného pamětníka na http://www.fujitsu-siemens.cz/service/index.jsp .

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

Baterka na zálohování BIOSu snad bývala u některých starých noteboků v takové (černé či hnědočervené?) krychličce se symbolem budíku, asi společně s dalšími obvody.
Alespoň v jednom z minulých zaměstnání mi kolega tvrdil, že někdo zahesloval BIOS a zapomněl heslo a tak museli tuto kostičku navrtat, aby odpojili baterku. Pak to zas zalili nějakým dentakrylem.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Hejnicek »

Nagante máš pravdu, mìl jsem podezøení, že ta baterka mùže být i v tom integráèi. Ten tam opravdu je, je na nìm budík a je dost vysoký. Je na nìm samolepka AWARDu a pod ní:
DALLAS
DS1287/1187
REALTIME

Zajímavý odkaz na http://www.mcamafia.de/mcapage0/dsrework.htm
Ale pak nechápu, proè je tam krom hlavních baterií ten blok ze 4 NiCd èlánkù.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ten Dallas - to je ono. Na jednej doske som mal nejaky jeho klon - ODIN - a ten bol nabijaci. Dlho sa to nepouzivalo, tak si to nic nepamatalo, tak som to nechaval dlho zapnute a potom to uz normalne fungovalo.
Tie 4 NiCd sluzia asi ako zaloha pre suspend - ked sa vybije hlavna bateria, uspi sa to a tieto 4 to v takomto stave udrzia nejaku dobu, takze mas cas na vymenu hlavnej baterie za nabitu.

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#8 Příspěvek od Nagant »

Tak jsem rád, že je tahle stará informace ještě někomu dobrá. :D
Kde vrtat už si nepamatuju, bylo to přece jen už v roce 1993 a nebyl jsem u toho. Spíš to možná bylo takové dlabání větším vrtákem a pak odpojení baterky, nevím...
To zalití bylo v docela velké ploše.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Hejnicek »

Tak už ten notebook jakžtakž funguje. Navrtal jsem se do toho DALLASu a pøipojil k nìmu lithiovou 3V baterii. Kupodivu to ten šváb pøežil! Má pìknì tuhej koøínek. Bios si pak už pamatoval nastavené parametry a tudíž šel nahodit i HDD.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PotPalo »

Mám tu na opravu dva tieto PCD-3NSX kusy v žalostnom stave, tak môžem referovať skúsenosti. To vyhorené nabíjanie na power board je snáď vlastnosť. Vyžhavia sa dva SMD odpory 39R zapojené paralelne, až zuhoľnatie doska, alebo stratia kontakt a vyhorí aj tranzistor B1204 (zrejme 2SB1204). Dajú sa tam dať z hora dva klasické odpory ktoré vydržia viac (naletujú sa medzi krídelko tranzistora a vývod diódy). Batérie SANYO CANDICA to aj po 30 rokoch prežili, nabilo ich to a zhasla kontrolka Charge. Kritický je iba začiatok nabíjania pokiaľ sú úplne vybité, vtedy dostávajú tie odpory zabrať.

Potom som mal vytečený kondenzátor na power board a elektrolyt všade, ešte aj na konektore harddisku, všetko zoxidované zelené. To som opravil a vyčistil. Zlomené kábliky pre podsvietenie v mieste ohybu, tie som nahradil. Dallas som tiež navŕtal a osadil na dlhšom kábliku päticu pre CR2032.

Ostáva ale závada asi v displeji alebo niečo okolo neho, u oboch rovnaká. Nejde regulovať kontrast z klávesnice, pritom jas ide. Po prvom zapnutí bol obraz moc biely, text bolo vidieť iba z vrchu. Časom sa to trochu upravilo a je ho trochu vidieť aj spredu, ale po asi 10 minútach sa stratí a ostane sivá plocha. Displej svieti, notebook ide, ale obraz nikde. Vypnem, zapnem, ale stále bez obrazu. Po vychladnutí cez noc je obraz zasa slabo vidieť. Dá sa s tým niečo robiť? Chcelo by to schému, aby som vedel ako je riešené regulovanie kontrastu.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“