Gramoradio Europhon RDG6000, preladenie VKV na CCIR

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od marostv »

Tak spravil som to podla navodu hilla funguje to paradne ide to od 88.8 až po 107.0 čo sa mi podalilo naladiť stanice na začiatku a na konci pasma,citlivosť primača je uspokojiva a funguje aj stereo :D

Ďakujem všetkým za cenne rady.

TO konosuke až teraz se může hrát :twisted:

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od durkovic »

zdravím,

tak som narazil na jedno vydarene zapojenie z amara (AR 5/77), ktore som aj skušobne zbastlil a ako nahrada za nie velmi vydarený KS do europhonu RDG 3000/6000 je toto zapojenie s MBA810DAS ako stvorené. samozrejme ak pôvodný KS funguje bezchybne nieje dôvod ho menit, ale keby ste chceli vykonať upravy na KS ktore boli popísane v amare v 70 rokoch tak by som zvažil stavbu noveho KS, ja som to vyskušal a je to fajn nahrada s použitím pôvodných potenciometrov v Europhone + to neskresluje za polovicou dráhy hlasitosti ako u pôvodného zapojenia aspon u mna to tak bolo. vyroba DPS fotocestou, aspon u mna pouzil som axialne elektrolyty

tu je odkaz na daný KS aj s korekciami, mam na mysli ten s MBA810DAS + korekce

http://forum.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=164295

samozrejme si ktomu navrhnuť jednoduchy zdroj a + jednu vetvu cca 12 V vytiahnuť a stabilizovať na napajanie tunerovej časti.

ať sa darí.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od durkovic »

Zdravím, tak upravy na RDGčku 6000 pokračujú,

doprial som gramoradiu novu prenosku Monacor EN-24. a došlo na to aky RIAA preamp použiť, inšpiroval som sa upravou RDG3000 z ARka 01/1975 kde bola aj doložená schema na jednoduchý RIAA preamp pre prenosku SHURE (ARkom doporučovanú) tak som sa rozhodol pre stavbu a to tak aby nový RIAA preamp sadol presne na pôvodne miesto na konektor DIN5 kde bol pôvodne napätový delič MGF-GRAMO. rozmery DPS nakoniec 55x100 a je na nom všetko RIAA, napätový delič trocha upravene hodnoty odporov. tranzistory som použil BC547B. napajanie 14.5V zo zdrojovej časti rádia. pri skuške na stole preamp šlapal na prve zapnutie, už len osadiť do gramoradia nakablovať NF a môže sa hrať. k RDGčku do DIN5 pripojiť teslu B100 a dobový komplet je hotový :D 8-)

idealna uprava grama, kto už nechce investovať do predražených "kryštalických" prenosiek.

tu je potrebný material na preštudovanie a foto môjho vytvoru :D

Pôvodný napätový delič MGF-GRAMO

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


snáď to niekomu pomôže ak sa rozhodne pre upravu tohoto gramoradia(určite aplikovateľne aj na iné gramoradia)

Uživatelský avatar
bengo
Příspěvky: 5
Registrován: 27 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od bengo »

Zdravím, nalezl jsem u babičky starý Europhon RDG 6000, po vyzkoušení vinylu jde pouze slabě slyšet reproduktor uvnitř. Chtěl bych se zeptat k čemu je dobrá úprava popsaná výše, jaké úpravy doporučujete, a jesli je možné napájet klasické jack 3.5 mm samice nebo nově standardizované IEC 60130-9 ? Nesníží se u jacku tím kvalita zvuku ?

/edit tak jsem zjistil že asi ne, protože tam je vstup a výstup levý a pravý rep. + zem, takže to je proveditelné.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#20 Příspěvek od Hill »

Ono to má uvnitř nějaký reproduktor? Neslyšels náhodou jen to, co se mechanicky přenáší ze záznamu na skořepinu raménka?

Kvalita zvuku je u Europhonů omezená úplně jinými faktory, než typem konektoru. Podle mne je sice škoda konektory měnit (ztratí to styl té Evropy počátku sedmdesátých let), šel bych do adaptérů, ať nekazím původní vzhled přístroje.
Naposledy upravil(a) Hill dne 28 čer 2011, 11:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od durkovic »

zdravím,

popísaná úprava vyššie je uprava (odstranenie) signaloveho deliču (gramo, magnetofon , radio) a osadenie RIAA predzosilnovača pre magnetodynamickú prenosku a v tom je už aj spomínaný signalový delič, pre zachovanie funkcie konektoru DIN5 (vstup/vystup signalu) pre reprodukciu gramoplatní alebo signalu pripojeneho do konektoru DIN5 je potrebne zatlačiť tlačidlo TA-TB. Gramoradio žiaden vnutorný reproduktor nemá. treba pripojiť reproduktory alebo stereofonne sluchadlá. prvotne by som skontroloval funkčnosť koncoveho stupňa. a jeho spravne napajanie. ako v každom europhone bude už v sučasnoasti vytečený a vadný hlavný fitračný elyt 10000uF, je potrebne ho vymeniť.

Uživatelský avatar
bengo
Příspěvky: 5
Registrován: 27 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od bengo »

máte pravdu, asi to bude ta skořepina, a s tím adaptérem to bude asi rozumnější. V elektronice mám jen základní znalosti, chápu dobře že ten zesilovač zesiluje signál, který "jde z" hrotu ? Jaká je vůbec funkce toho tlačítka TA-TB, před tím, než se namontuje ten zesilovač ? Dá se použít i tento: http://www.flajzar.cz/predzesilovac-pro ... enosku.htm ? Díky za odpovědi. :)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

TA-TB je německé označení pro Tonabnehmer, čili gramofonovou přenosku a TB pro Tonband, čili pro přehrávání z magnetofonu.
Předzesilovač pro danymickou přenosku je nutný, protože musí nejen mnohokrát zesílit signál (leze z ní daleko méně, než z krystalové), ale hlavně musí upravit její kmitočtový průběh. To u krystalové nebylo třeba.
Ale to tu najdeš v článcích o gramofonech už na hlavní straně.

Uživatelský avatar
bengo
Příspěvky: 5
Registrován: 27 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od bengo »

Aha, ale ta úprava durkovic(č)e byla kvůli výměně té přenosky na Monacor chápu-li dobře, protože to hrálo už, když to bylo nové, nebo je to efektivnější vyměnit?
Takže po kontrole a případné výměně kondenzátoru, by měl gramofon fungovat doufám.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#25 Příspěvek od Hill »

Pokud tam je krystalová přenoska a je ještě v pořádku (tedy včetně hrotu), hrát to musí.
Ta úprava se dělá proto, aby se dala osadit přenoska magnetodynamická, protože krystalové už se dají sehnat jen ve velmi omezeném sortimentu, což znamená, že jich většinou v té skořepině nebudeš mít jak uchytit, navíc něktré podražily i více, než 10x. Takže jsou dražší, než mnoho magnetodynamických, které mají vesměs jednotné uchycení s roztečí 1/2", ale mají diamantový hrot a delší životnost. Jen zase potřebují ten předzesilovač s charakteristikou RIAA.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od durkovic »

zdravím,

ak máte v gramoradiu osadenú v držiaku ešte originálnu "kryštálovú" prenosku, je potrebne overiť jej stav, aj je ohraná a chvejivka "unavená" je ta prenoska zrelá na výmenu, najvhodnejšia cesta je zakúpiť magnetodynamickú prenosku, k tomu je potrebne do gramorádia zabudovať RIAA predzosilňovač (predavaju sa rôzne stavebnice s obvodmi TL alebo NE napríklad NE5532) napajanie sa vytiahne od napájacej časti koncového stupňa a stabilizuje sa povedzme na 12V (podla potrieb RIAA predzosilu) tienená dvojlinka ktorá vám pôvodne vedie na ten malý plošáčik na zadnej strane radia (z vnútra) sa odletuje a pripojí sa na vstup RIAA predzosilňovača, výstup predzosilňovača sa priletuje na ten maly plošačik kde bol pôvodne kablik od prenosky. po uprave by to malo fungovať na prvé zapnutie. je potrebné ešte znížiť zvislú sílu na nový hrot prenosky, teda to zavažičko vzadu na ramieku vytočiť čo najviac do prava približne na prvý - druhý stupienok z prava. Ak má prijímač preladenú VKV časť na normu CCIR za človek dostane ešte na par rokov slušne radio na taký denný posluch. (obecne kvalita gramofonu moc valná u europhonov nebola, ale vyzerali efektne :) )

inač ta funkčnosť koncoveho stupna sa overí lahko , vezmite ihlu pripadne malý šrobovák a stlačte tlačidlo TA-TB zvýšte trochu hlasitosť a dotknite sa vstupu ľaveho a pravého kanálu, ak je počuť bručanie z oboch pripojených reproduktorov tak to znamená že je koncák OK ale aj tak ten hlavný filtračný elektrolytický kondenzátor by som vymenil, bud zoženiete rovno 10000uF alebo si tam dajte 2 paralelne pripojené 4700uF povedzme na 35V v núdzi postačí aj jeden kondík 4700uF/35V

nazorný obrazok

Obrázek

Uživatelský avatar
bengo
Příspěvky: 5
Registrován: 27 bře 2011, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od bengo »

díky za odpovědi a ochotu! :) .. brzo vyzkouším.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#28 Příspěvek od Jimmi2 »

Co myslíte, bylo tohle přelaďování dovážených zahraničních přístrojů, původně asi vyráběných pro CCIR, na pásmo OIRT běžné.....?
Mám jeden starší rádiomagnetofon Panasonic, že bych ho zkusil také prohlédnout? Byly by případně dodatečně přidávané kondenzátory nějak opticky snadno zjistitelné? Protože schéma od tohohle určitě neseženu....

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#29 Příspěvek od Hill »

Ano, byla to běžná záležitost, vlastně nejjednodušší způsob, jak změnit normu s minimálním zásahem do zapojení. U Macušity (tedy u nás nejčastěji Panasonic) to tak bylo snad ve všech přístrojích.
Má-li ladění otočným kondenzátorem, pak jsou tyto kondíky připojené paralelně buď přímo na jeho vývodech k cívkám nebo v jejich těsné blízkosti. Jejich kapacity bývají typicky v rozsahu 24pF až 30pF.
Pokud má ladění varikapy, je s tím trochu víc hledání, ale také to jde najít.

Většinou bývá na vstupu ještě jeden dost zatlumený laděný obvod, naladěný na střed pásma - tak tomu stačí vyměnit paralelní kapacitu za asi 2,5x menší a doladit jádrem nebo, u vzduchových cívek, stlačováním a roztahováním závitů.
Jestli vede anténa přímo do zapouzdřené tří- nebo čtyřvývodové propusti (vypadá jako keramické filtry, které jsou v mezifrekvenci, jenže bývá proti nim výrazně větší), těžko seženeš jinou. V tom případě je lepší ji vypájet a volné živé konce (původně vstup a výstup) propojit kondíkem do 6pF.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#30 Příspěvek od Jimmi2 »

Díky, Hille. Tohle je skutečně zasvěcená odpověď. Zkusím to prověřit.

Jinak ladění to má co si pamatuji spíše kondíkem, ale to rádio bývalo (na danou třídu) docela kvalitní. Na rozdíl od současných spotřebičů totiž měl tento přenosný přístroj všechny vstupy a výstupy (mj. i pětikolík) a nebyl problém pustit rádio přes velký zesilovač. A znělo to opravdu dobře. Kazeťák už tak kvalitní nebyl (mazání permanentním magnetem apod.).

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“