Obvod s AVR napájený z adaptéru je rušený vysavačem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

Obvod s AVR napájený z adaptéru je rušený vysavačem

#1 Příspěvek od michalino »

Dobrý den, dobrý večer všem.

Prosím Vás moc o pomoc.

Mám obvod s ATMEGou a displejem (teploměr). Tento obvod je připojen přímo na adaptér 5V (1,2A). Obvod má odběr max. 200mA. V případě, že adaptér připojím do sítě, vše funguje, není v tom vůbec žádný problém, ovšem jakmile připojím adaptér do rozdvojky, kde například mám zapojenou ledničku nebo vrtačku nebo vysavač, tak se na displeji objeví podivuhodné znaky a celkově obvod s AVR ztrácí funkci.

CHtěl jsem Vás tímto požádat o pomoc, jak tento problém vyřešit, abych obvod dokázal ochránit před takovými rušivými vlivy. Mám zapojen pouze kondenzátor 100n u vstupu napájení do mikroprocesoru. Nechtěl bych ovlivňovat Vaše rady, ale pídil jsem se po tlumivkách, kondenzátorech, ochraně dovnitř a ven a také po tranzilech...

Prosím Vás o pomoc,
děkuji všem za jakoukoliv radu,
hezký večer

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

Tohle se tu řeší už v několika vláknech a je jedno jestli je to procesor nebo 555.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#3 Příspěvek od michalino »

Můžete mě prosím odkázat na vlákno, které je THE BEST, rád se poučím z existujícího, jen které je to the best pokud to tak můžu obecně nazvat?

našel jsem například toto:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ru%9Aen%ED


děkuji za odpověď

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od frantajetel11 »

Jak dlouhej máš kabel k čidlu teploty? Někdy je potřeba ho dát stíněnej. Taky podle typu čidla... a vůbec hoď sem aspoň schéma :wink:

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od michalino »

Děkuji za odpověď.

Tohle je vzorový obvod:
http://2.bp.blogspot.com/_f6Eg2Cs0ozI/S ... tled-1.jpg

Pokud zapojím vše z baterie, vše funguje, jakmile ale vložím zdroj 5V (adaptér) už je funkčnost narušována a když zapojím do zásuvky vrtačku a zapínám a vypínám ji (malou) tak se objevují na displeji znaky nebo samé čtverečky, atd...

Drát k čidlu teploty je dlouhý cca 1m.

Ještě zkusím ten samý problém v jiných (podobných) konstrukcích.

děkuji a mějte se

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jezevec »

Nevidím tam jednu základní a zásadní věc, blokování napájení procesoru přímo nebo těsně vedle napájecích pinů keramikou cca 100nF.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#7 Příspěvek od michalino »

Jezevče, děkuji za odpověď.

Kondenzátor 100n jsem už zkoušel dát, jak mezi piny napájení procesoru tak mezi piny AD převodníku, tohle taky nepomohlo, stále se to chová stejně.

Tady jsem našel zdroj chráněný i transilem, ale používám adaptér 5V, na ten bych chtěl vše postavit nebo myslíte, že je lepší používat adaptér 9V a vyřešit rušení podobným obvodem?

http://files.s-o.webnode.cz/200000449-3 ... j9_sch.jpg

děkuji

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od iginoiii »

mne sa celý ten Váš vzorový obvod nepáči. Nie je jasné, ako máte stabilné tých 5V na vstupe. Evidentne sa Vám tam niečo ruší, a Vy tých divných 5V používate ako referenciu pre procesor. Taktiež pin AVCC nemáte pripojený cez filter, ako je doporučené v datasheete, chýbajú tam blokovacie kondíky ako už bolo spomenuté vyššie...
aj keď sa musím priznať, že nepredpokladám, že sa tým vyrieši Váš problém, a je mi jasné, že asi Vám zas nejak extra nezáleží na presnosti, ale aj tak toto mi príjdu také celkom zásadné veci, ktorým smerom môžte napredovať. Hlavne tá jedna cievka, zopár kondíkov zvýšia cenu a náročnosť DPS o minimum, ale potenciálne Vám ušetria kopec práce pri hľadaní chýb(napr. nepresné meranie). s pozdravom, i

edit: a ešte mi chýba nejaký väčší kondík na vstupe, v rádoch uF. Predpokladám, že ten adeptér je spínaný, made in china, a teda filtrácia výstupu je niečo, čo by zbytočne brzdilo plnenie 5ročnice. Samozrejme, možno sa mýlim, ale aj tak by som dal niečo väčšie na vstup.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#9 Příspěvek od michalino »

Iginoiii, děkuji za Vaši odpověď.

Raději bych se na tom poučil a vyřešil vše řádně pořádně.

Dívám se na datasheet, stránka 196
http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc2486.pdf

zde je popsáno, jak má být AVCC pin ošetřen pomocí kondenzátoru 100n a filtru 10uH.
Mám tento filtr 10uH dát i nějakým způsobem k pinům napájení procesoru? Pomůže, když přidám ještě ke kondenzátorům 100nF také kondenzátory 100pF při paralelním zapojení? Zbavím se tak vlivů rušení ze sítě?

nebo jak jsem psal výše mám se soustředit na použití adapéru 9V a využití části obvodu s transilem:
http://files.s-o.webnode.cz/200000449-3 ... j9_sch.jpg

Děkuji

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od iginoiii »

ale to čo píšem, si nemyslím že vyrieši Váš momentálny problém. To len aby bolo jasno. Nečakajte, že filter na ADC prevodníku vyrieši komunikáciu s LED displejom. A ďalej, ak máte pán Boh vie ako stabilizovaných 5V, používajte radšej vnútornú referenciu a kondík na aref voči zemi. Vlastne ak sa mám priznať, tak som ešte v žiadnom serióznejšom zapojení nevidel napájacie napätie rovno aj ako referenčné.

To, čo píšu v datasheete(strana 196), sú len techniky k dosiahnutiu datasheetovej presnosti AD prevodníku. A ja sa musím priznať, že Vám neviem odpovedať, čo Vám pomôže, obdobný problém som doteraz neriešil, aj keď som napájal spínaným zdrojom zo siete.

Plus stále je aj otvorená otázka, či sa zblázni uPC, alebo displej, alebo na ceste k nemu.. máte čo robiť :). Každopádne, poprosím Vás , že v prípade , že problém vyriešite, tak napíšte na záver vlákna ako ste ho vyriešil, čo pomohlo atď. i

edit: v podstate to, čo píšem, je len pokračovanie toho, že sa mi nepáči tá schéma, pretože by som s ňou nič polonormálne nenameral. Chápem, že Vaším momentálnym problémom je skôr to rušenie. Napísal som to skôr preto, nech aspoň do budúcna si dáte na tieto veci pozor.

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#11 Příspěvek od michalino »

Iginoiii, děkuji za odpověď.

Určitě tady řešení napíšu, až se ho dopídím. Dobře, udělám vše co je v datasheetu, ale jak mám prosím nejlépe stabilizovat 5V, které získávám z adaptéru pro napájení mikroporcesoru, displeje, znáte prosím některou ukázku seriozního zapojení takového případu, kterou byste prosím zde ukázal?


Děkuji

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#12 Příspěvek od michalino »

Prosím Vás o kontrolu obrázku, který přikládám k této zprávě.

Co říkáte prosím na ten obvod, dal jsem dokupy zatím informace co mám:

1) použil jsem v obvodu transil, je prosím tato hodnota v pořádku, potřeboval bych co nejvíce odladit špičky
2) Mohu takto použít 100p kondenzátor?
3) tlumivka 1mH je tam kvůli menšímu odběru, pokud bych ji dal na
10mH bude kvalitnější odrušení - pokud to proudově vyjde, tak bych
tam dal tu 10mH

Napájet budu obvod z adaptéru 9V.

Prosím, když se na to podíváte, je vše odborně v pořádku?

Děkuji
Přílohy
stabilizace.jpg
(32.86 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
bohumilfulin
Příspěvky: 109
Registrován: 12 led 2010, 01:00

#13 Příspěvek od bohumilfulin »

Predpokladam zes ty hodnoty placal jak se ti libily. Netusis jake ruseni ti vysavac produkuje a chces to vyresit trema soucastakama a navic bez znalosti jejich funkce

tak jenom drobnost.
Transil ti jenom omezi napetove spicky. Kdyz se tam objevi napetova spicka treba 15V tak transil nereaguje. Mala hodnota 100p neco malilinko na chvili pohlti a jsme na vstupu stabilizaotru.
Ten na takoveto ruseni nestihne zareagovat a 15V se objevi na jeho vystupu. Tam kde cekas jenom a jenom 5V. a najednou mas 15V na vetvi primo na VCC co predpokladam ze je napajeni displeje mcu, referenci,....

Presne tam kde prepokladas krasnych cistych stabilnich 5V.

no a pak cumis ze to blbne. No aby ne, kdyz si k tomu vytvoril vsechny predpoklady!

Uživatelský avatar
michalino
Příspěvky: 348
Registrován: 03 srp 2009, 02:00

#14 Příspěvek od michalino »

Netuším, co se vše děje v elektrice (v síti) a už vůbec ne, proč se tak děje s vysavačem , apod. Vidím schémata a všude jsou 100n kondy, všude je ten stejný stabilizátor - nikde jsem nenašel nic jiného, pak se mi prosím v tomto nedivte, že to vidím, jak to vidím.

Jaký byste tedy prosím doporučili transil pro tuto aplikaci, který nepustí více jak 5V dále...


Malá hodnot 100p něco pohltí Je lepší tam dát jiný kondenzátor?

no a pak cumis ze to blbne. No aby ne, kdyz si k tomu vytvoril vsechny predpoklady! Nechci k tomu vytvářet předpoklady, chci poprosit o radu, je to možné tento problém vyřešit ukázkou příkladu nebo radou nebo to prostě nemám řešit a budete mi říkat, že dělám tam chybu a tam chybu. O chybách vím tím, že mi to blbne, ale co mi to spraví se ptám, poradíte mi prosím?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od Andrea »

Máš nějaký rozebraný feritový trafo? Třeba hlavní trafo z PC zdroje, jestli jo, zkus namotat na střední sloupek (bez kostřičky) ten kablík od napájecího 5V adaptéru, tolik závitů, co se tam vejde nebo jak je dlouhý kablík, pak to jádro slož a slep lepenkou nebo i jen podrž rukou obě půlky jádra na sobě a zkus, jestli se situace zlepší nebo ne.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“