Záložní zdroj pro mobilní telefon

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Záložní zdroj pro mobilní telefon

#1 Příspěvek od sewerman_cz »

Mám doma několik Li-Ion 3.7V 2.6Ah baterií
http://18650.cn/18650/pmwiki.php/Catalo ... 50E2550mAh
a chtěl bych si vyrobit jednoduchý záložní zdroj pro nabíjení mobilního telefonu.
Napadají mne dvě varianty řešení
1) dvě baterie do serie 7,4 V - low drop stabilizátor na 5V
2) dvě baterie paralelně 3,7 a step Up booster na 5V

Která cesta bule lepší?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

První varianta je lepší, nemusíš tak přesně párovat baterie podle vlastností.

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od sewerman_cz »

A jak to bude s výtěžností z baterií

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

To je otázka, jako bys chtěl vědět, za jak dlouho se dostaneš po D1 z Prahy do Brna - přece záleží na tom, jak se pojede, jaký uděláš průměr...

Kolik ti ten mobil na 5V konektoru žere?
Kapacitu počítej jednou (proud teče oběma baterkami) a poděl ji odebíraným proudem, vyjde ti doba do kritického vybití baterek.
Nebo nechápu, čemu říkáš výtěžnost.

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od sewerman_cz »

ASi jsem se blbě vyjádžil. Měl jsem na mysli jestli se mi podaří ze dvou baterií získat více energie při paralelním nebo při seriovem zapojení. Mobil má 1,2Ah. Ale myslím že bude spíše více záležet na účinnosti jednotlivých variant převodu energie.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#6 Příspěvek od Honza_dy »

sewerman_cz píše:... Ale myslím že bude spíše více záležet na účinnosti jednotlivých variant převodu energie.
Teď jsi na to kápnul.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Ve dvou bateriích bude stejně energie: řekněme, že jmenovité napětí je 7,2V, kapacita 2,5Ah, tedy energie v obou bateriích bude 7,2*2,5=18Wh. To platí i při paralelním spojení, kde je 3,6*5=18Wh (v sériovém se sčítají napětí, v paralelním proudy).
Sériové spojení baterií má ještě nějaké další výhody: pulsní snižující měnič bývá o něco účinnější, než měniče zvyšující (hlavně úbytky napětí na spínacích prvcích tvoří menší podíl z napájecího napětí, když je toto vyšší), dále při odpojených bateriích nehrozí vyrovnávací proud mezi nimi (což u paralelního spojení vyloučit nelze).

Uživatelský avatar
bastliar
Příspěvky: 1765
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#8 Příspěvek od bastliar »

sewerman_cz :?: aké používaš púzdra na 18650, prípadne kde sa dajú zohnať

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od sewerman_cz »

to_bastliar
Pouzdra nepoužívám (protože jsem žádné nesehnal - pokud někdo ví rád se poučím. Baterie spojím, připevním vývody a zatavím do smršťovací bužírky. V případě problému se dá rozříznout a provést znovu.
to_Hill
Chápu správně to že pro snížení bude lepší snižující měnič než stabilizátor napětí?

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od iginoiii »

ja by som ešte položil ďalšiu otázku, ktorá bude mať hodne vplyv na vyhodnotenie najlepšej cesty. zhrnieme si teda, že máte tri možnosti:
step up, step down, lineárny regulátor(zo 7V na 5V)

Ako často chcete používať tento záložný zdroj? pretože ak dva krát za rok, naozaj nemá ŽIADNY zmysel sa trápiť s relatívne drahými step up, step down a podobne, voči cene lineárneho regulátoru. K lacnému MC34063 v zapojení step down v skratke len toľko, že neverím že dosiahnete ním vôbec 75 percentnú účinnosť, takže úspora voči lineárnemu bude skoro žiadna. Takže budete musieť ísť do nejakých výrazne účinnejších zapojení(a teda náležite drahších).

pozn: mc34063 v zapojení step up nemám skúsenosti s účinnosťou, ale tiež by som zázraky nečakal. i

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

sewerman_cz píše:Chápu správně to že pro snížení bude lepší snižující měnič než stabilizátor napětí?
Protože lineární stabilizátor napětí je ztrátový: celý proud prochází regulačním prvkem, na němž musí zůstat takový úbytek napětí, aby na výstupu bylo požadované napětí 5V.
Čili mobil bude odebírat nějaký proud při napětí 5V, na regulačním prvku bude úbytek 2,2V. Ten s protékajícím proudem vytvoří výkon, který zbůhdarma vytopíš do okolí. Ten výkon bude ve skutečnosti o něco větší, protože low-drop regulátor má nějakou vlastní spotřebu, často vyšší, než je obvyklé u normálního monolitického (7805). Ten ale zase nelze použít, protože nemáš k dispozici rozdíl napětí alespoň 3V.

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od sewerman_cz »

Žádné předražené měniče nwmám v úmyslu kupovat.

Zkusím použít
http://www.gme.cz/cz/l4940v05-p330-067.html
nebo
http://www.gme.cz/cz/lm2940ct-5-p330-097.html
akorát netuším jestli budou potřeba filtrační kondenzátory na vstupu a výstupu když zdrojem bude baterie.
A snad poslední otázka- bude potřeba chladič?

Uživatelský avatar
iginoiii
Příspěvky: 364
Registrován: 01 črc 2010, 02:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od iginoiii »

no ale práve o tom tu prebieha debata, že čo od toho očakávate? pretože ak zdroj sa chystáte používať pravidelne, dlhú dobu, a naozaj potrebujete čo najviac energie, tak vedie cesta práve opačne, ako ste si vybral ;)

a ešte malý doplnok: nepíšem, že zrovna sú nejak predražené, len že sú drahšie a viac práce Vás s nimi čaká. Ale samozrejme, aj lepšie výsledky.

Uživatelský avatar
sewerman_cz
Příspěvky: 289
Registrován: 13 úno 2011, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od sewerman_cz »

Očekávám od toho pouze tolik že když budu vědět že jdu někam kde nebude možnost dobíjet tak si vezmu baterie sebou. Večer se vrátím a dobiju jak mobil tak baterie pokud bude potřeba.
Rozhodně nemám v úmyslu někde putovat 14 dní a dobíjet si při tom mobil ze záložní baterie.
Pro lineární stabilizátor hovoří ještě jedna věc - jednoduchost propojení.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Pro tyhle účely mám dva náhradní akumulátory. Dostal jsem je s tím, že jsou vadné. Měly hluboké vybití, tak jsem je oživil pár miliampérama, kapacitu mají normální, a ještě nevybouchly.

Na výlety sebou k mobilu vozím adaptér (nabíječku), obvykle mě v nějaké hospodě nechají připojit. Já totiž na výletech dost piju. Nejdřív si najdu volnou zásuvku a pak se zeptám.

Taky se mi dostala do pazourů solární nabíječka, sám bych si ji nikdy nekoupil. V terénu jsem ji nikdy nepoužil, jenom doma na vyzkoušení.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“