Ovládací obvod.

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Ovládací obvod.

#1 Příspěvek od Vodomil »

Vodomil: Příspěvek byl UPRAVEN = zkrácen!

Dobrý den všem! Abych tedy dlouho neplácal pokusím se popsat, co bych rád vyřešil a požádal tímto ctěné čtenáře mého příspěvku o návrh zapojení obvodu(ů).
*** Požadavkem na vlastnosti obvodu(ů) je to, aby ovládacím napětím (+12Vss) bylo možné řídit níže popsané procesy.
Nevím, zda k tomu bude muset být použito relé se dvěma spínacími kontakty, které budou paralelně připojeny k síťovému vypínači (síťový vypínač ovládá fázi i nulák!), nebo zda je možno relé nahradit dvěma triaky ovládanými pomocí optotriaků?? Obsloužení tlačítka se provede se zpožděním po sepnutí síťové části krátkým sepnutím pomocí OČ, který bude paralelně připojen k tlačítku.
Následuje popis posloupnosti kroků, které musí zařízení splňovat:

1) Po přivedení ovládacího napětí +12V na obvod "B" musí sepnout relé (triaky??), které připojí zařízení k el. síti a sepnutý stav musí být zachován po celou dobu přítomnosti ovládacího napětí. Pokud by bylo možné tuto funkci navrhnout tak, aby zde bylo určité zpoždění po přivedení ovládacího napětí (asi 5vteřin při zapínání a 2vteřiny při vypínání, byla by to taková "třešnička na dortu". Na této přídavné funci ale NETRVÁM!

2) Část obvodu "A" se zpožděním asi 5 až 10vteřin po sepnutí prvku, který připojí zařízení k síti musí zajistit krátké sepnutí OČ, který je paralelně připojen k tlačítku (stačí na 1 až 2vteřiny).

3) Tyto dva požadavky musí být vždy splněny po každé ztrátě a znovu objevení se ovládacího napětí +12V!!!

Jaká koncepce zapojení bude použita ponechávám plně na uvážení konstruktérů. Je mi jedno jestli budou v zapojení použity diskrétní součástky (např. časovač "555" apod.), nebo µP. Je mi ale jasné, že zapojení s použitím moderní součástkové základny vyjde rozměrově mnohem menší. Proto, že je v "bedně" místa poměrně dost, tak ale na velikosti nezáleží. Pokud by ke schéma byl přiložen i obrazec plošných spojů navržený nějakým programem, určitě bych jím nepohrdnul. To je ale už asi torufalost.
Za pomoc předem velice děkuji.
vodomil1(zavináč)gmail(tečka)com
Přílohy
obvod.jpg
(19.9 KiB) Staženo 56 x
Naposledy upravil(a) Vodomil dne 25 črc 2011, 15:49, celkem upraveno 6 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#2 Příspěvek od kokun »

Vodomil píše: ... A jelikož matčina TV "neumí" spouštění TV a přepnutí do módu AV po spuštění settopboxu, nastal téměř neřešitelný problém (pro moji máti!) se dvěma DO. ...

*** Požadavkem na vlastnosti obvodu(ů) je to, aby bylo možno ovládat starší BTV přijímač (ale ne zase žádná stará šunka) - jeho připojení k síti a po té přepnutí do módu AV signálem ze settopboxu. ...
Ani se mně ty dlouhé "litanie" (jak to požaduješ řešit) nechtělo číst - ale co máš napsat, to nenapíšeš :cry:

O jaký konkretní TVP se jedná :?:
A nebude náhodou řešení jako tady a tady :?:

P.S. Znát konkretní typ TVP je podmínkou - "tvoje zapojení" totiž nemusí vůbec fungovat. Nemusí stačit pouze spínat "fázi a nulák" 8O
Většina TVP (aby se po zapnutí síť. vypínačem) vůbec rozjela, potřebuje ještě µ-kontakt (který je součástí to ho síť. vypínače !!!), jinak se telka zapne pouze do stavu ST-BY :cry:
Naposledy upravil(a) kokun dne 24 črc 2011, 22:55, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#3 Příspěvek od fery66 »

Poznám tento problém. Tiež som si "užil"...
Televízor sa síce "vedel" prepnúť na AV ale aj tak boli stále nejaké "problémy". Vyriešil som to tak, že som otvoril TV a prepojkou na plošáku som ho trvale "prepol" na AV. Teraz stačí len zapnúť TV, diaľkovým settopbox a prepínať kanále. Stačí už iba DO od settopboxu, ním sa dá ovládať aj zvuk. Trvalo to tiež takmer večnosť, než sa to naučila, vyrobil som aj obrázkový návod... Ale už mám "kľud"... :)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

U nás je to prozatím (ale prakticky i v budoucnu) o to složitější, že v digitálu nám teď jdou CZ-progr. pouze z MUXu1 (tj. ČT) a SK-progr.: VP-MUX (čili STV) a MUX2 (komerční MARK. + JOJ). CZ-MUX2 (tj. komerční NOVA, PRIMA, ... ) bude podle plánu spuštěný až v listopadu :cry:
Takže je potřeba přepínat z ATV na DTV (TV/AV) - už i z toho důvodu, že (i v budoucnu) nám půjde několik "analogů" z STA (byť budou ze SAT/DVB-S, či STB/DVB-T), ale do rozvodu puštěné v analogu. :wink:
Takže zatím pořád ještě DO dva :cry:

Ke staré C445-ce jsem nedávno pořídil tento STB (přímo do SCARTu a napájený z adaptéru 5V/2A). Páč ho mám ale zapojený do síť. dvojzásuvky (nepřístupné! - za telkou), tak se vypíná pouze do ST-BY (adaptér je pak pod napětím trvale :cry: ).
Uvažuji tedy, že bych vytáhnul jeho napáj. nap. někde z tvp, anebo na jeho zadní stěnu hodím síť. zásuvku (a adaptér zapnu do ní). Po vypnutí tvp se i STB vypne úplně. Nevidím za tím jen úsporu (za el.), ale hlavně bezpečnost.
Sry za OT.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Vodomil »

Tak jsem se snažil držet doporučení v pravidlech fóra, aby se řádně popisoval požadavek, na který se žádá rada a hned to zchytám, že píšu litánie. Omlouvám se jsem tady poprvé. Že jsem mohl uvést typ TV, to jsem mohl. Ale nevím, jestli to k něčemu bude, protože jsem u té TV zkoušel celkem tři STB a výsledek byl stejný. SCART mám též plně obsazený=všech 21 pinů. Jak jsem napsal s naší TV ty STB funguovaly bez problému - zapnuly ji a přepnuly do AV (pravda je to novější THOMSON). Naopak u mého bráchy ani jeden ji nezapne - a to má finskou bednu, teď si nevzpomenu na název. Název matčiny TV je AKURA a typové označení na štítku je MODEL: CG25. První, co jsem udělal než jsem použil služeb tohoto fóra jsem se snažil sehnat schéma od tohoto přístroje ale marně, nikdo ho nezná. Známý servisák mi sdělil, že televizí, které toto umí zase tak moc není a že se nemusím tudíž divit. Jako řešení mi doporučil nějaký přídavný obvod, který by to ovládal. Tak jsem tady! A když jsem prošel odkazy na vlákna, na která jsem byl v odpovědi upozorněn a kde se řešily podobné problémy, tak jsem dospěl k závěru, že pokud by to mělo být nějak moc složité, tak AV/TV tlačítko snad nějak vyřeším OČ a u síťového vypínače pokud vyřeším mikrokontakt tak to proklemuji na tvrdo. Stejně plánuji tu DO zásuvku, kterou se to bude pak všechno zapínat najednou. Takže, pokud by můj požadavek přesahoval možnosti tohoto fóra, tak se omlouvám za obtěžování. Mohl jsem uvést jiný důvod k čemu to potřebuji a možná by se to takto nezvrtlo. Měl jsem popsat jakou funkci to má zvládat a finíto. To mám ponaučení pro příště - jasně a stručně!

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#6 Příspěvek od keemo »

Co tak kupit STB s modulatorom,na prvy program naladit prave vystup modulatora STB a potom nech si prepina programy na STB?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Vodomil píše:Tak jsem se snažil držet doporučení v pravidlech fóra, .....Omlouvám se jsem tady poprvé. Že jsem mohl uvést typ TV, to jsem mohl. ....Název matčiny TV je AKURA a typové označení na štítku je MODEL: CG25. ....servisák mi sdělil, že televizí, které toto umí, zase tak moc není a že se nemusím tudíž divit. Jako řešení mi doporučil nějaký přídavný obvod, který by to ovládal. Tak jsem tady!
A jsi tu správně!
Jen jsi ta pravidla zřejmě nečetl dost pozorně: v televizích se totiž pod různými modely a značkami objevují různá šasi: někdy se liší televize jen značkou na bedně, ale střeva mají stejná, jindy dokázal výrobce do jednoho "modelu" postupně nacpat různá šasi od tří čtyř výrobců.
Je ale možné, že v té CG25 se vyskytuje šasi jen jedno a některý ze servisáků ji už měl v parádě a bude vědět. Měj ale trpělivost, ne všichni tu denně drží pohotovost, takže to může nějaký ten den trvat a ještě můžeš dostat doplňující otázky.
Podotýkám, že když jsem šel zapojovat settopbox k někomu, kdo mi nedokázal ani říci, jakou to má televizi (natož najít na štítku vzadu typ šasi, ostatně ten nebývá na každé uvedený), koupil jsem settopbox s modulátorem, jím vysílaný kanál jsem naladil na TVP na předvolbu 1 a bylo to.
Souhlasil bych s tvrzením servisáka, že televizí, které se umí samy zapnout přivedením napětí z pinu 8 scartu, není mnoho. Ovšem televizí, které si na AV umí přepnout tímto napětím, je většina.
Tak vydrž.

Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Vodomil »

Děkuji za uklidnění a trpělivost mi doufám neschází. Na to, že někdo bude tuto TV znát pod jiným označením tak nějak spoléhám. S těma šasí jsem to už také slyšel, že se třeba přístroje liší pouze bedýnkou. Ale já jsem si tady fakt zbytečně zavařil těma litániema okolo. Kdybych z toho vynechal, že jde o ovládání TV, tak by se zbytečně nikdo nezabýval různými modely a měli byste čistou hlavu na vymýšlení zapojení. Jak jsem napsal, příště se budu snažit být maximálně stručný výstižný. Ať se daří bastlířům, jsou na vyměrení ...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Ono u většiny TVP už dnes nestačí nějaký adaptér zvenčí, ale musí se sáhnout do zapojení, jinak je nenastartuješ. A bez znalosti typu chassis se těžko radí.
Leda bys tranzistorem řízeným ze scartu settopboxu přemosťoval tlačítko POWER (nebo AV, pokud se TVP zapíná programovými tlačítky, a vypnutí by se pak muselo aktivovat druhým, přemosťujícím tlačítko OFF) v ovladači televize. Pak by nebylo nutné ani do televizoru zasahovat.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#10 Příspěvek od pepik9 »

Otevři bednu a podívej se na typ šasi. Pokud je to 11AK19E-3, najdeš schema na eserviceinfo.com

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

A nešlo by využiť +5V zo settopboxu pre napájanie zosilňovača antény? Akurát tam bude treba dať oddeľovací kondík pre signál a napätím spínať sieť TV cez SSR. Tých 5V sa vypína zároveň so settopboxom. :?:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Když už settopbox dává na pinu 8 scartu napětí 5-12V po celou dobu, kdy je zapnutý, není snad potřeba ještě dávat nějakou výhybku do anténního přívodu.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

Hill píše: ... Souhlasil bych s tvrzením servisáka, že televizí, které se umí samy zapnout přivedením napětí z pinu 8 scartu, není mnoho. Ovšem televizí, které si na AV umí přepnout tímto napětím, je většina.
Tak vydrž.
Jak píše Hill - zapnout (povelem z připojeného zařízení) se umí snad jen THOMSONy, proto ať tě nepřekvapuje, že to neumí ani bráchova "finská bedna".
No, ale to přepnutí na AV (povelem PERI z pinu 8 SC) umí většina TVP. Jen si zkontroluj velikost toho napětí (z pinu 8 SC) toho STB - na menší nap. (než je cca 9V) některé TVP nemusí vůbec reagovat. Proto jsem ti dával ty odkazy na st. vlákna.
Vodomil píše: ... Název matčiny TV je AKURA a typové označení na štítku je MODEL: CG25. První, co jsem udělal než jsem použil služeb tohoto fóra jsem se snažil sehnat schéma od tohoto přístroje ale marně, nikdo ho nezná. ...
Pod touto značkou můžeš najít uvnitř cokoliv - na 99,5% v tom ale bude stejně nějaká levná china :cry:
Google ti vyhledá snad jen nějaké náhrady DO a to je tak asi vše. Je potřeba bednu otevřít a identifikovat typ šasi - pak se snad dá vyhledat i příp. schéma :wink:

Napiš alespoň co se děje, když zapneš telku síť. vypínačem:
Jestli nabíhá okamžitě (a ne, že se zapne pouze do ST-BY) - na jakou předvolbu se zapne (tvp s µ-kontaktem v síť. vyp., zapíná telku přednostně na předvolbu č.1 :!: ) - anebo se zapne na předvolbu, ze které byla telka předtím vypnuta (pozor: může to být i režim ST-BY, proto to nezpléct!).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Vodomil »

pepik9 píše:Otevři bednu a podívej se na typ šasi. Pokud je to 11AK19E-3, najdeš schema na eserviceinfo.com
Akde bych měl ten typ šasí hledat, prosím?

Uživatelský avatar
Vodomil
Příspěvky: 18
Registrován: 24 črc 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Vodomil »

Napiš alespoň co se děje, když zapneš telku síť. vypínačem:
Jestli nabíhá okamžitě (a ne, že se zapne pouze do ST-BY) - na jakou předvolbu se zapne (tvp s µ-kontaktem v síť. vyp., zapíná telku přednostně na předvolbu č.1 :!: ) - anebo se zapne na předvolbu, ze které byla telka předtím vypnuta (pozor: může to být i režim ST-BY, proto to nezpléct!).[/quote]

Tak tohle bude asi chvíli trvat, zařízení je matky, která bydlí poměrně daleko. Tak až tam pojedeme, zjistím to a pak dám vědět.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“