DPA110 - Oziveni

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

DPA110 - Oziveni

#1 Příspěvek od The_P »

Zdravim, ptal jsem se na reseni meho problemu uz na vice forech, lec zatim marne a opravdu bych byl velice vdecny za nakopnuti, pokud nekoho z Vas neco napadne. Konecne (!) jsem se dostal k ozivovani dvou modulu DPA110 osazene 2SA1209/2SC2911 + MJ15024G/MJ15025G, na pozicich KSY mam BC550/560 (sice jsou na nizsi napeti, ale Sinclair je tak mel rozepsane v nahradach a lidem to chodilo, takze jsem nerypal).

Daleko jsem se ale nedostal, DPA jsem pripojil pres srazeci odpory 39Ohm a bohuzel u obou kanalu jsem narazil na to, ze pri proudu cca 2x5V (vyse se diky srazecim napeti ani nedostane) se otevrou tranzistory tak moc, ze odber je cca 0.65A. Regulace klidoveho proudu funguje ve smyslu +/- 25mA. Mezi EC T12 (bazemi T15/T16) je tech cca 2.8V, ubytek na srazecich odporech R27/R28 je cca 300mV tusim, napeti na zenerkach D1/D2 je teprve cca 3V, napeti na zenerkach proudovych zdroju je cca 3,5V. Odpory zkontrolovany, kondenzatory taktez, spravnost polovodicu (zatim jen typ a orientaci) taktez.

Skopek se nedavno odporoucel (stara C91 mela prasklou obrazovku), takze mam aktualne k dispozici jen dva multimetry, vystupni offset je cca 54mV a zatim jsem nenuloval. Misto 3k3 odporu na klidak mam 2k, zkousel jsem pridat 1k2 odpor do serie se stavajicim R30 aby se celkovy seriovy odpor srovnal, bez vysledku, jen jeste klidak velmi mirne vzrostl (coz se dalo podle funkce VBE asi cekat) :? .

Jeste jedna vec mne prijde trochu podezrela, ty LED co jsem dal namisto D3+D4 (a ve druhe vetvi) sviti normalnim jasem i pri tech 2x5V napajecich, nemely by precijen byt alespon mirne potemele pri tom proudu co tam ma tect (cca 1mA tusim)?

Fotky alespon dokumentacni jsou tady:
http://thep.klfree.net/bastleni/strider ... detail.jpg
http://thep.klfree.net/bastleni/strider ... _power.jpg
http://thep.klfree.net/bastleni/strider ... _final.jpg

schema z threadu vedle:
http://www.svetelektro.com/Pictures/Aud ... schema.jpg

Ano, mechanika nic moc, ale ja jsem holt na tohle bez diskuze levy :cry: a dilna neexistuje, takze vse delane na kolene.
Jinak kondenzatory a polovodice jsou EZK+AME, odpory GES/GME

Nameril jsem zatim nasledujici:

napajeni je cca 2x5,45V
1,07V na R23 (220) = 4,86mA
1,23V na R21 (2k2) = 0,56mA
7,16V na R25 (22k) = 0,33mA
2,95V na R7 (2k2) = 1,34mA
0,32V na R9 (1k5) = 0,21mA
0,9V na R40 (47) = 19,15mA
2,54V na R39 (470) = 5,4mA
1,81V na LED (D3+D4)
3,59V/3,54V na zenerkach D7/D8
2,9V mezi EC T11

Tech 0,56mA na R21 co je s diodou v serii by u te diody na tech 1,81V stacit preci nemelo, toz sakra :? ...

Jeste jsem zmeril VBE
2,9V mezi EC T11
0,32V na R32 (100) = 3,2mA
0,63V na R31 (680) = 0,93mA
2,58V na R30 (1k8 + 1k experimentalne, kvuli 2k trimru na R29) = 0,92mA

Toz napeti R30+R31 = cca R32+Uec T11, takze mereni je tady snad dobre, ale nekde par stran zpet jsem cetl, ze tady by tech cca 3V melo byt, pak ovsem nevim, jaktoze se ty konce tak oteviraji. T15->T17->T19 tam snad neni co zkazit, odpory sedi, pinout tranzistoru tez, neni kde jinde by se tam to napeti mohlo vzit :? .

PS: Diky vsem, co si to uz jen precetli (a omlouvam se tem, co to cetli i vedle)...

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#2 Příspěvek od cafenet »

mám dojem že tam jsou špatně ty náhrady tranzistoru BC550/560 - (obracená vodivost)

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#3 Příspěvek od The_P »

Diky moc za odpoved, take jsem to mel jako tip, jeste jednou se vecer podivam, ale myslim, ze namisto T7 (KSY71) mam BC550 a namisto T8 (KSY81) mam BC560, coz by snad melo byt spravne jak koukam na schema. Ale urcite overim.

Mam take podezreni, jestli ty LED co mam namisto D3+D4 a D5+D6 nejsou nejake divne, T11/T12 na regulaci klidaku by snad mely byt ok. Je to skoda, tesil jsem se uprimne a namisto toho takovahle bota :? ...

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#4 Příspěvek od The_P »

Toz tranzistory jsou opravdu jak jsem psal, proveril jsem znovu vsechny, promeril zbyle kusy jestli pinout podle osazeni sedi, vse spravne. Zkousel jsem LED diody premostit klasickymi aby kleslo napeti na T7+T9 a T8+T10, bez vysledku. Regulace klidoveho proudu stale v rozmezi 574mA - 600mA pri napajecim napeti sotva 2x6V, jeden by se obesil. :?

EDIT: Toz jedna podezrela vec, na anti-saturacnich diodach jsou dosti rozdilna napeti, D9 ma na sobe 0.22V, kdezto D10 1.67V 8O

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Tak to zkus dle AR1/93 . Ten pomocný zdroj ze dvou traf je výhodný , dnes již ani kliďák neměřím , ale napětí na tom pomocném zdroji . UCE T12 dostaň pod 2,5V (cvičně) .
Přílohy
nfz2.JPG
(56.15 KiB) Staženo 297 x
nfz1.JPG
(77.36 KiB) Staženo 186 x

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#6 Příspěvek od The_P »

Diky za tip, jeste si zkusim pohrat s temi D3,D4 (namisto LED dvojici 1N4148) a pripadne preosadit T7/T8 za BC546/556 (namisto BC550/560), mam podezreni, ze se prilis oteviraji. Pak uz mi nezbyde nic jineho nez se pokusit o tu metodu v AR.

Pokud na ni ale dojde, pak bych to videl ve finale na 'oziveni odlozeno na neurcito' uprimne, protoze ten tistak to pak docela odnese a hlavne si nejsem zase tak jisty, co si mohu dovolit odpojit, co nechat a co bych pak mel videt jako 'spravny' vysledek a podobne (hlavne se mi nechce popravde do nedej boze proskrabavani cest ci vyndavani soucastek, coz je nevyhnutelne a je za trest bohuzel).

Proudove zdroje slapou podle mne jak maji, i kdyby byly T7+T9 a T8+T10 otevreny prilis, stale jsou baze T15 a T16 napajeny ze seriovych spojeni R27+R23 a R28+R24 coz pri nejakych 2x5.5V napajeciho napeti musi byt preci dost mekke na to (max 19mA), aby to kombinace T11/T12 dokazala 'zavrit' no ne?

No uvidime, kazdopadne diky moc za odpoved :wink:

EDIT: Jen mne ted napadlo, ze prave ten maly proud pak neni schopny dostatecne otevrit T11/T12, proto je tam napeti tak vysoke. Ten delic je navrzeny na pripad, kdy je nejake standartni napajeci napeti a ubytky na zminovanych odporech, coz by mohlo znamenat, ze ty T7/T8 se oteviraji moc a take moc brzy. Nj, holt to neni jednoduche ;x

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#7 Příspěvek od The_P »

Me vymena BC ani diod nepomohla, tak jsem se nasr*, zmensil R30 na 500 ohmu, nastavil konecne klidak (tim to prestalo 'horet', mohu merit za plneho napeti) na cca na 70mA a jede to. Nicmene stale mi vrta hlavou, proc sakra je tohle treba, takze urcite budu dal merit, zkusim si od kolegy vypujcit i skopek na pripadnou kontrolu stability. Ty zenerky jsem meril ve smyslu 'neni tam osazena obyc dioda namisto zenerky', jinak BC550 mely orientacne podle multimetru h21e kolem 600+, ty BC546 maji kolem 320, u PNP je to podobne podobne. Teslacke KSY tusim podle katalogu maji 70-140. Ubytky (Uce) na T7/T8 jsou myslim kolem 1,2V.

Taktez se bojim, aby to nekmitalo, mel jsem pocit, ze nektere tony klaviru maji jakoby 'piskajici ozvenu', ale mozna my uz jen zvoni v usich nebo je to dokonce v nahravce, ale bez skopku a generatoru nezmerim ani prd. Proc musi odejit vybaveni zrovna kdyz ho jeden nejvice potrebuje :/

EDIT: Jinak tech 500 Ohmu je tam docasne, chci zkusit tu cast delice R30/R31 predelat tak, aby klidak sel nastavit ale seriovy odpor odpovidal tomu, co je v zapojeni puvodne, tedy pri trimru na minimu nejakych 2k4

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#8 Příspěvek od The_P »

Tak jen na zaver: Dekuji Vam vsem za pomoc, chyba byla hlavne samozrejme ma blbost a taktez ty LED mely skutecne moc velky ubytek, vymeneno za 2x1N4148 a je klid, zadne upravy zapojeni na miste rizeni klidoveho proudu netreba a vse slo vratit zpet podle puvodniho zapojeni, takze deska pracuje zcela korektne.

Co se poslechu tyce, zesilovac je naprosto neslysny i s uchem na vyskaci, po pripojeni rele ochran se z repro neozve ani n, vytrimrovat slo pod 1mV, proste parada. Ale hlavne hraje opravdu krasne, ciste, zadne detaily nechybi, kontrola i 4ohm repro je tez velmi dobra, zkratka opet velka poklona Pavlu Dudkovi za jeho skvelou praci, ktera ma i pri stari konstrukce rozhodne co rikat (mozna dnes mezi zlutym materialem, kdy se kupuji plazmy za desetitisice a repro k nim z papiru za pakatel o to vice). Uz ted se nemuzu dockat na to, jak zni vyssi modely, protoze podle mne uz 110ka by mohla byt pro nejednoho pohodovou konecnou nadoma :D

Par foto od noveho majitele, nic vzoroveho, ale uz jsem myslim zminoval, ze jsem levy:
http://imageshack.us/photo/my-images/232/completed1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/220/completed2.jpg/

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Si myslíš , že ty elyty chtějí dopéct ? Rychle s nimi jinam . Konstrukční chyba .

The_P
Příspěvky: 51
Registrován: 17 říj 2006, 02:00

#10 Příspěvek od The_P »

Pokud myslis hlavni filtracni tak to je mi jasne, ale ma to ten hacek, ze jedine misto je mezi trafem a tim prednim malym chladicem, kde je 'vedro' jeste vetsi. Holt je to hodne na tesno, neda se moc svitit. Vsak ta DPA maji elyty tez vicemene u chladice tranzistoru kde chladek taktez moc nebude popravde :?

Ono to trafo (uprimne docela necekane) zas tolik nehreje, ale je mi jasne, ze zivotnost neni nic moc. Jeste zkusim popremyslet, jestli mne neco napadne, ale proste neni misto...

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#11 Příspěvek od fery66 »

Myslím, že v rámci daných možností to máš urobené celkom dobre. Až na tie elektrolyty. Ja by som to asi riešil tak, že by som použil ešte 2 elektrolyty (to nemôže "uškodiť", skôr naopak), vyrobil plošáčiky a umiestnil ich nad dosky zosilňovačov na 2 dištančné stĺpiky. To mi vychádza ako jediné možné miesto, kde by sa mohli zmestiť a boli by aj relatívne ďaleko od všetkých zdrojov tepla.
Ja sa už nejaký čas "pohrávam" s myšlienkou, že si postavím DPA220 z PE4/2010
k PC a k tomu zvukovku Asus Xonar DX/XD. :D

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#12 Příspěvek od paveltl »

fery: nechci ti kazit radost, ale víš že ty zesíky z amár roku 2010 nemají nic spoleèného s pùvodním konstruktérem Pavlem Dudkem? Jen nìkdo využil jeho starší verze z roku 1992 a pøedìlal si je podle sebe, takže neèekej že výsledek bude mít stejnou kvalitu legendárních DPAèek.

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#13 Příspěvek od fery66 »

paveltl píše:fery: nechci ti kazit radost, ale víš že ty zesíky z amár roku 2010 nemají nic společného s původním konstruktérem Pavlem Dudkem?.
Je mi jasné, že to je "oprášená" pôvodná verzia. Nebudem sa hádať. V živote som nepočul hrať ani "starý" ani "nový", takže to nemôžem posúdiť. "Papierovo" vyzerajú rovnako. Obe verzie sú si veľmi podobné až teda na konce. Viem, že tie teslácke darlingtony sa nahrádzali ale nie s veľmi dobrým výsledkom. Niečo som si už na fórach naštudoval. Niektorí tvrdia, že ani "starý" DPA220 nie je ani zďaleka taký "úžasný". A do "vyšších" modelov sa mi už ísť nechce. Ak sa rozhodnem pre stavbu, tak aj tak to skôr ako v zime nebude. Dovtedy sa ešte musím "trápiť" 2 mostíkmi TDA2005. :cry:

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#14 Příspěvek od paveltl »

No spíš než oprášená by bylo trefnìjší doprasená, pùvodní verze. Na forech se o tom mùžeš doèíst dost. Myslím že když pohledáš web najdeš podklady pro satvbu 222 pøímo od P.D. (EDIT: http://sjostromaudio.com/dudek_files/DPA-222.pdf - pøípadnì více projektù: http://sjostromaudio.com/dudek_files/ - sice s ním P.D. nadále nespolupracuje, ale jsou to zaruèené originály i když starší, bohužel k novým vìcem se snad ani nedá dostat.)
Starý DPA jsem taky ještì neslyšel, mám tu jen 222 MK2 v "prozatimním" provedení. Oproti SONY to hraje úplnì jinak i na blbých TVM bedýnkách.

A máš pravdu není to zesík pro každýho, tvrdì ukazuje nekvalitu nahrávek. To co na jezevèíku hraje pìknì, na sonce sotva poslouchatelnì, je na DPAèku neposlouchatelný.

Uživatelský avatar
fery66
Příspěvky: 228
Registrován: 02 dub 2009, 02:00
Bydliště: NR

#15 Příspěvek od fery66 »

"Vyššie" nad DPA220 určite nepôjdem. To je maximum, čo by som pre staré trojpásmové Corony a moje uši bol ochotný urobiť. Na počúvanie pri práci na PC to musí "stačiť". Možno by som uvažoval aj nad DPA110. Dúfam, že nakoniec neskončím na LM-ku... :)

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“