PIC16F88 zpracování naměřených nelineárních hodnot

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
LJay
Příspěvky: 4
Registrován: 01 pro 2010, 01:00

PIC16F88 zpracování naměřených nelineárních hodnot

#1 Příspěvek od LJay »

Ahoj, v programování jsem teprve začátečník a snažím se dát dohromady digitální teploměr s NTC čidlem.

Program pro PIC už mám skoro celý napsaný, ale mám trochu problém s interpretací naměřených hodnot z termistoru, protože jeho průběh je nelinearní a já bych ho potřeboval zlinearizovat.

Zatím mě napadlo jen takový jednoduchý řešení s použitím tabulky, kde by ke každýmu nelineárnímu číslu byl přiřazený jeho lineární ekvivalent. Bylo by to sice relativně rychlý, ale zas by ta tabulka byla celkem obrovská.

Není na to už vymyšlený nějaký jiný řešení, který bych mohl aplikovat?

Díky za pomoc.

frca
Příspěvky: 67
Registrován: 09 čer 2008, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od frca »

No jednoduche reseni by bylo udelat tabulku jen z nekterych bodu a ostatni interpolovat mezi nima, jestli mi rozumis.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#3 Příspěvek od Zmije »

EEICT 2011: http://www.feec.vutbr.cz/EEICT/ -> Macíček, O. Design of Flow, Temperature and Pressure Measuring System -> http://www.feec.vutbr.cz/EEICT/2011/sbo ... -73004.pdf
Vožda, M. Microprocessor Controlled Measurement and Control Temperature -> http://www.feec.vutbr.cz/EEICT/2011/sbo ... ozda00.pdf

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Standa33 »

Pokud by stačilo měřit teplotu v rozsahu -55°C - +125°C, tak použij IO DS18B20. Výstup je přímo měřená teplota a nemusíš provádět "linearizaci".

Uživatelský avatar
LJay
Příspěvky: 4
Registrován: 01 pro 2010, 01:00

#5 Příspěvek od LJay »

Čidlo bude zamontovaný v motoru a bude měřit teplotu oleje, takže musím použít nějaký standartní automotive čidlo, který vydrží s tím spojenou zátěž, takže DS18B20 pro mě není uplně vhodný.

Nakonec sem se rozhodl, že linearizaci provedu kompletně pomocí tabulky. Bude to tak pro mně snažší. Program sem upravil tak, aby filtroval hodnoty, který nepotřebuju sledovat, takže tabulka bude nakonec dlouhá "jen" asi 170 řádků. Tabulku mám řešenou viz ukázka dole, bez toho abych jí přiřadil pevné místo v paměti (např. org 200h). Když to testuji, tak všechno funguje jak má, ale nejsem si jistý jestli je to takto naprosto správně. V některých příkladech řešení tabulek sem viděl, že prvně nastavují hodnotu v PCLATH, tak aby odpovídala umístení začátku tabulky a až pak následuje CALL (TAB_CON). Je toto nutné dodržovat, i když je tabulka na stejné stránce paměti jako program?


DISP_B MOVF METMP,W ; konverze hodnoty v METMP na °C dle tabulky
CALL TAB_CON


TAB_CON ADDWF PCL,F ; navratova hodnota je rovna namerenym °C
RETLW D'150' ; pozice 0
RETLW D'148'
.
.
.
RETLW D'20' ; pozice 170

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“