Rele - napeti

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

Rele - napeti

#1 Příspěvek od BMAJTZ »

Zdravim, mel bych dotaz ohledne zapojeni rele. Koupil jsem si tohle rele:

http://www.ges.cz/cz/rm93-1co-6volt-s-GES05700034.html

A chci ho spinat 5V TTL signalu z AD/DA prevodniku NI USB 6229

http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/203482

Pokud dobre ctu datasheet tak by nikde nemel byt problem a vsechno melo ficet. Bohuzel kdyz zapojim kntakty rele na vystupy z prevodniku tak mi prevodnik negeneruje napeti 5V (0 a 5 V) ale pouze 0 a 3,6V a to uz je docela problem. Nevite kde je chyba? Pripoustim jsem hloupy, ale tohle nechapu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

DAC obvykle nedokáže dodat proud potřebný k sepnutí relé, spínej ho přes tranzistor. Ale stejně asi nechápu smysl zapojení, trochu to rozepiš.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#3 Příspěvek od Eleman »

Pokud se dobře dívám, tak výstupní proud jednoho výstupu převodníku je 24mA. Vzhledem k tomu, že odpor cívky relé je 58 ohmů, tak potřebný proud je kolem 100 mA a to je problém. Doporučuji výstup převodníku posílit tranzistorem.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#4 Příspěvek od BMAJTZ »

Mno funguje to tak, ze do kontroleru krokoveho motoru potrebuju privest napeti o hodnote 16V. Funguje to jako spinac. Potrebuju to ovladat pres pocitac a mam k dispozici prave ten DAC na kterem muzu pouzivat jenom digitalni vystupy (0, 5V). Toto napeti jsem chtel prdnout na to rele a to by mi spinalo tech 16V. Tot vse nic jineho v tom neni. Takze mi de z DAC digitalni vystup na civku rele na ktere je pripojeno 16 V ktere spinam. Jak mam teda upravit ten obvod aby mi to slo?

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#5 Příspěvek od BMAJTZ »

Mohl bys mi nakreslit jak to zapojit? Nebo jak jinak jednoduse spinat 16V pomoci tohoto prevodniku? Nejjednodussi zpusob hledam.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#6 Příspěvek od Eleman »

Třeba takhle
Přílohy
relé.png
(1.12 KiB) Staženo 44 x
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Nebo můžeš použít ten tranzistor přímo ke spínání toho motorku, pokud se dokážeš vyrovnat s tím, že budou propojený země a s možným rušením od motorku. Nebo optočlen můžeš použít. Možností je mnoho. Ke spínání relé přes tranzistor zase musíš samozřejmě někde vzít dostatečně "tvrdý" napětí k sepnutí toho relé.

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#8 Příspěvek od BMAJTZ »

Diky moc, jenom ten ctverec mezi +5V a tim trandakem je co?

orbidden> pres ten optoclen by to vypadalo jak?

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#9 Příspěvek od Eleman »

To je právě cívka relé. A není to čtverec, ale obdélník. :D
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Optočlen je v podstatě jako spínací relé s jedním kontaktem, nejjednodušší má dva vývody na vstup a dva vývody na výstup. Jen se musí dát bacha na maximální možný spínaný proud, ale to musíš vědět, kolik chceš spínat.

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#11 Příspěvek od BMAJTZ »

Eleman> Diky uz jsem to pochopil. Presne tokstrukcim podobnych veci jsem se chtel vyhnout. V takovem pripade muzu to rele uplne vyhodit a rovnou spinat tech 16 V jak uz naznacil forbidden.

forbidden> Jasne uz mi to doslo.

Kurde jsem si rikal ze se vyhnu takovym konstrukcim a tak jsem utratil nekrestanske penize za vec ktera mi je prakticky upne na hovno. Ach jo chybama se clovek uci.



Mimochodem kdyz uz to budu stejne muset zkonstruovat, mel bych dotaz ohldne konstrukce do krabice. Nevite jak se kostruuji veci do krabicek na DIN listu? Nejak nedokazu pochopit jak se do te krabice umevnuji tiskaky, nebo jak se do toho vubec konstruuji obvody. Rekneme do neceho takoveho?

http://www.gme.cz/cz/u-87-010-0053-0-p622-196.html

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#12 Příspěvek od Eleman »

Nejsou v těch krabičkách drážky pro vsunutí desky? Chtělo by to mít krabičku fyzicky v ruce. Z obrázků to není moc patrné, ikdyž píší, že lze umísti jednu nebo dvě desky plošných spojů. :nevim:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

Dyť je to z těch obrázků jasné, jedna deska dolu, ta kouká do prostorů svorkovnic a druhá menší nad ní v drážkách.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#14 Příspěvek od Eleman »

A jóóó, už to vidím. Vzal jsem si brejle 8-).
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
BMAJTZ
Příspěvky: 36
Registrován: 03 úno 2011, 01:00

#15 Příspěvek od BMAJTZ »

Supr. Tak jeste posledni vec, mohli byste mi pomoct s vyberem optoclenu ktery bych byl schopen spinat tim prevodnikem? Jak koukam na ty stranky www.gme.cz tak skoro vsude je to 50-60mA tak nevim.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“