Napájení zařízení solárním panelem a ze sítě zároveň

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

Napájení zařízení solárním panelem a ze sítě zároveň

#1 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Chtěl bych spíše poradit nebo nakopnout správným směrem.
Mam 100W solární panel a chtěl bych ho využít pro napájení domácího racku a wifin na střeše. V racku je pc router a server pro malou síť takže trvalý chod a odběr kolem 80W.
Je mi jasné že energie z panelu je velmi proměnlivá a tak jsem uvažoval nad několika možnostmi. Buď budu přes regulátor nabijet aku a až se nabijou tak zařízení odpojim od sítě a připojim přes měnič na aku dokud se nevybije. To je sice fajn ale ten akumulátor se mi nelíbí a účinost toho bude asi ubohá. Další nápad je usměrnit síťové napětí pomocí můstku, nabít s tim elyt a za to H-most a vyrobit střídavinu. Na panel by byl připojen jen dc/dc měnič který se připojí na ten elyt a bude ho přikrmovat třeba i v době kdy síťová půlvlna neni v maximu. Tim se zařídí menší odběr výkonu z rozvodné sítě a dodávka z panelu. Nechce se mi nic moc extra bastlit,. Idea byla čínský invertor který umí MPPT k němu připojit panel a do invertoru na elyt připojit přímo síť.
Možná je i jiný způsob který neznam.
Neni bohužel možné celý systém napájen třeba jen třeba 24V náklady na to řešení by byli až moc jinde.
Najde se někdo kdo by alespoň třeba i teoreticky odsoudil moje nápady nebo poradil lepší způsob řešení ?

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#2 Příspěvek od dj_rizek »

Nejses trochu jinde spis ty s timhle napadem!Co si myslis ze te bude stat menic atd aby si to vubec mohl pouzit?V dnesni dobe ceny energie nechat nekde topit 80W do luftu kuli domaci siti je fakt pitomost,na co server.Dneska je mozno koupit zarizeni ktery vsechno zvladne pri minimalni spotrebe.

Jinak 100W panel hezky,jaky dava napeti+proud,prvni co musis je udelat z napeti panelu je napeti se kterym jde neco vubec delat.

Zarizeni se musi napajet 230V nebo staci ss napetim?

Pokud jsi mel finance na koupi panelu,nechapu proc te stve investice do zbytku.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

zařízení který zvládne obstojně ftp, dva herní servery pro 10 lidí a uroutuje 50mbit trafic s hromadou pravidel, 24port switch s mng, k tomu stádo wifin na střeše,. 80W je ještě dobrý.
panel stál 2000 :)
Bohužel nejde nepoužít 230V protože to prostě nejde,..
Cílem neni řešit kolik panel dává nebo nedává,. Cílem je šetřit energii odebranou ze sítě. Takhle to za rok sežere 4000kč. S panelem když to dokáže stahnout na 3000 za rok bude to výhra.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

HiGhLaNdEr píše:Bohužel nejde nepoužít 230V protože to prostě nejde,..
Tak a teď jsem přestala chápat, co teda vlastně chceš. :oops:

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od czatlantis »

no co, já mám doma taky server, kam jinam bych nacpal 8HDD a mohl na tom mít spuštěný virtualizovaný stroje, stahování a hromadu dalších věcí

Jinak k nápadu - co já tady mám DSL modem, wifiny, switche a router, tak to mám na společným zdroji (12V), všechno to umí až do 24V, takže teoreticky kdybych dal za zdroj diodu a připojil to paralelně tady na tu mou "DC síť", tak když by svítilo, tak by bylo větší napětí z panelu a zdroj by nic nedodával, jak by nesvítilo, tak by dodávku pokryl zdroj.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

prostě a jednoduše napájí to router server a další věci pak jde kabel 230V na půdu tak nevim jak tim rozumně poslat 24V. Jsem v 3 patrovém domně kde jsem v přízemí a tahnu napájecí kabel na půdu,. má 30m tim asi 24V moc rozumně neprojde.

Czatlantis přesně to myslim akorát to nebude na 24V ale na 325V a zatim střídač.

Předpoklad je tedy panel za nim regulátor co umí MPPT a z toho zvyšující měnič na 325. Z toho pak 230V pseudosinus pro spotřebiče.
do bodu kde je 325V připojit usměrněnou síť. Asi jiná možnost neni.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#7 Příspěvek od czatlantis »

no...a nebudou za rok ztráty na těch měničích atd větší, než kolik vyrobíš?

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

řešením je asi jeden měnič rovnou z panelu na 325V s MPPT
http://www.timnolan.com/index.php?page= ... e-inverter

Tady je pro inspiraci asi to co chci, jen bez té půlky co řeší přifázování na síť.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#9 Příspěvek od czatlantis »

nejjednodušší by asi bylo, kdybys tady to "solární napětí" dodával přímo na první kondenzátor ve zdroji, kde je těch cca 325V

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

určitě, ale neni to tak jednoduchý. Takže to vyrobí 325V kam se připojí ještě síť,.
Možná by stačilo napájet celý systém stejnosměrnym 325V ale co na to řekne pfc ve zdrojích to nevim.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Habesan »

Táhnout 30 metrů daleko nějaký 3 až 4 Ampéry při napětí 24 V není zase tak velký problém jak se zdá. Takovej kabel, kterým se dá táhnout 3 A při 230 V bude stačit.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#12 Příspěvek od czatlantis »

no tak jak myslíš no...já bych asi do toho tak nevrtal, protože úspora bude nula nula nic a bude s tím plno práce a ještě to bude pofidérně spolehlivý...

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

hmm možná to prostě neni správná cesta,.. Lepší možná bude vydělat nějak ty prachy pro Romana.

Chce to sednout a chvíli počítat,.
I tak díky za diskuzi,.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Habesan »

Já bych se spíš bál, že nějaká vlastnost, kterou jsme zatím zanedbali, způsobí, že ta napájená zařízení odejdou do křemíkového nebe.

Ale jinak je to sympatické. Spotřebič, který žere víceméně nezávisle na denní době můžeme ve dne živit ze sluníčka a v noci z atomu a nepotřebujeme akumulátory.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#15 Příspěvek od czatlantis »

já bych se bál do toho tahat těch 230AC/ 325DC. Kdybys to měl jak já, že mám napájený zařízení z 12V, tak to bych klidně solár použil. Stejně to těch 100W mít nebude snad nikdy a 90%slunnýho dne z toho vytáhneš třetinu maximálně

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“