Nabíječka autobaterií Deca 12-24V/16A

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Nabíječka autobaterií Deca 12-24V/16A

#1 Příspěvek od hero »

Zdravím.
V trafu z nabíječky jsem objevil nějaké součástky, vypadají jako doutnavky, a jedna má evidentně prasklou baňku a upadlé dno. Nepozná někdo o jaké součástky jde, a jakou tam plní funkci? Taky by se mi hodilo schéma zapojení, protože to co jsem si nakreslil na papír při rozebírání, jsem asi ztratil.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Můžou to být doutnavky (dá se to zjistit po přivedení nějakého většího napětí s omezeným proudem - např. 230V přes 150K odpor), ale na tom trafu by nejspíš nedávaly moc smysl, jedině jestli by nešlo o nějakou stabilizaci napětí - například aby nepřesáhlo napětí naprázdno zápalné napětí doutnavek a nebylo by na kleštích na baterii nebezpečné napětí (např. nad 60V - nevím to z hlavy) - ale i v tom případě by mohly být klidně kdekoliv jinde :roll: .

Jestli ale jsou ve zkratu, tak to mohou být vratné tepelné pojistky (zatavené ve skle) - měly by v nich být vidět sepínací kontakty & bimetal (na fotkách nejde vidět nic moc) - akorát mi v tom případě nejde moc do hlavy, proč by byly 2 paralelně :roll: - bylo by dobré vědět, kam ty 2 modré dráty (od trafa) vůbec vedou (např. jestli jsou paralelně nebo sériově s výstupem).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Jo i jako tepelná pojistka by to mohlo vypínat elektroniku , ale tu u těchto strojů nepředpokládám , ano celková vnitřní fotka by bodla i popis , jestli se uvnitř vrtáš pro zábavu , či něco nejde .

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Habesan »

V některých zdrojích se doutnavka používá místo bleskojistky (hlavně asiati to mají ve zvyku). Jestli je to rozumné nevím.

Nedávno jsem tady na bastlírně četl, že jiskření ke kterému dochází při připojování akumulátoru k nabíječce ničí křemíkové usměrňovačky, možná se má použitím přepěťovky omezit.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#5 Příspěvek od jano2 »

So to vratne ,tepelne poiski.

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od hero »

Asi to opravdu byly vratné pojistky, jednu jsem vypreparoval, jednu elektrodu má přepálenou, a přivařenou k bimetalu. Druhá pojistka také. Otázka tedy je, čím je nahradit. Nabíječka by měla dávat na 24V max proud 12A, na 12V 16A.

Obrázek

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

Třeba vratné pojistky na 6A jsou tady
http://www.ges.cz/cz/pojistky-prepetove ... tr=tepelna pojistka
možná jinde najdeš silnější

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#8 Příspěvek od ohryzek36 »

Ty termostaty se dají koupit i do 16A - např. tady je docela výběr, jenom bude problém s uchycením na trafo - chtělo by to spíš něco takového, ale u těchto termostatů je problém s maximálním proudem - ale pochybuju, že je rozumné ho zvyšovat paralelním řazením termostatů, jak jde vidět na fotkách - to pak zafunguje i jako nadproudová ochrana a ta už nejspíš nebude vratná :D .

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#9 Příspěvek od lintik »

jano2 píše:So to vratne ,tepelne poiski.
nejsou to je blbost !!!!!!! vždyť by byly zapojený do zkratu

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#10 Příspěvek od lintik »

jsou to doutnavky -vezni si startér ze zářivky a rozeber si ho a uvidíš

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

lintik píše:nejsou to je blbost !!!!!!! vždyť by byly zapojený do zkratu
A co zkratujou?

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#12 Příspěvek od lintik »

no ty dva modré dráty do sebe

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

A víš co je na jejich druhém konci?

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#14 Příspěvek od jano2 »

A neviš načo by tam bola dutnavka?,na sekundare?,24V,?,?,ako som už pisal,su to vratne ,tepelne poiski a botka.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#15 Příspěvek od ohryzek36 »

Teď jsem si uvědomil (když jsem zavíral odkazy na toto vlákno), že pro bezpečnostní odpojení trafa (při přetížení a možném přehřátí) by bohatě stačila i ta 6A pojistka - akorát by se nedala na sekundár, ale na primár trafa - tam by už mohla v pohodě vydržet :D

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“