Návrh vodního chladiče

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

Návrh vodního chladiče

#1 Příspěvek od Skay »

Již nějakou dobu přemýšlím nad vodním chlazením PC.
Porozhlédnul jsem se po netu a prozkoumal pár variant vodních bloků na CPU. Všechny ale mají co možná nejslabší měděnou základnu. Co jsem se dočetl tak 0.2-0.4mm.
Na ní je několik kanálků nebo tvarů zvětšující styčnou plochu chladiče s vodou. Tedy varianta vlevo.
Napadlo mě vyrobit chladič ze svazku plechů. Ovšem z konstrukčního hlediska by základna musela být několikrát tak silná. Tedy varianta v pravo.
Mohl by mi někdo odpovědět na otázku při použití jaké z těchto dvou variant se dosáhne lepšího odvodu tepla od procesoru a tedy i nižší teploty čipu ?
Přílohy
chladic.PNG
Místo popisování tvaru jsem raději načmáral obrázek. Materiál je Cu oranžovou barvou v obou případech. Modře je voda v prostoru chladiče
(44.85 KiB) Staženo 69 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od AmarokCZ »

Chladič na obrázku vpravo bude chladit hůř, protože žebra jsou dlouhá a proto bude jejich teplota v horní části malá (skoro stejná jako přitékající voda). Větší tloušťkou základny nic asi nezkazíš, měď vede teplo dobře.
Navíc taky bude na chladiči větší ztráta a tudíž menší průtok.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Nemyslím si, že by se dalo jednoduše říci, že pravý chladič chladí hůř.
Kdyby oběma typy proteklo stejné množství vody za stejný čas, bůhví jak by to dopadlo. Zato je zřejmé, že chladič vpravo je mnohem rozměrnější a výrobně i materiálově dražší.

Podle mně je tenká základna (vlevo) použita jen z ekonomických důvodů. Výrobce použil co nejtenčí (nejlevnější) desku, která ještě zajistí dostatečný průtok vody a přitom se mechanicky nezhroutí. Takže mu na základnu skoro nic nezbyde. Jestli bude základna tenká 0,3mm nebo 10mm asi na funkci téměř nemá vliv, protože tepelná vodivost λ (W·m-1·K-1) mědi je asi 390 a vody jen asi 0,6. Voda je vlastně velmi slabý článek systému, ale zase na rozdíl od mědi teče, tak se jí to toleruje :)

Na obrázcích : http://www.xoxide.com/zalman-zmwb5-cpu-waterblock.html
http://www.xoxide.com/thermaltake-pwb10 ... block.html to vypadá, že měděná základna je fakt hodně slabá. Jestli jsou v ní ještě kanálky...(?) Dovnitř nevidím. Nebo jsou možná kanálky jen v tom odlitém protikusu (?) Jak se dneska všechno vylepšuje (ojebává), vůbec bych se nedivil. Pořádný tlustý blok mědi používají jen amatéři, kteří si nechávají vyfrézovat hluboké drážky.
http://erty.sweb.cz/viz odstavec vlevo "Vodní chlazení" -> "CPU" a dál

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Smazáno- omylem posláno 2x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#5 Příspěvek od Atlan »

dolezite je hlavne vodu priviest a co najskor odviesť... aby sa tam dlho nedzrziavala...tak že nejake 100m kanaly nie su vhodne.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Vzhledem k tepelné kapacitě vody je to nepodstatné. Stačil by kus mědi a v něm provrtat pár kanálků.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Skay »

Mam mezery ve vzdělání. Dostudoval jsem tedy význam pojmu tepelná kapacita. Pokud je to množství energie které se musí dodat dané látce aby vzrostla její teplota tak to mám chápat tak, že v případě vody je styčný povrch chladiče naprosto nepodstatný údaj ? Protože se stejně nestihne i na minimální ploše toho chladiče ohřát?
Pokud je tomu tak potom skutečně nemá smysl vyrábět chladič na pravém obrázku. Jestli tomu dobře rozumím. Neuškodilo by to ale je to zbytečné. Je to tak ?

Jinak těmi "kanálky" jsem měl na mysli přímé drážky mezi vstupem a výstupem potrubí vodního bloku. S vytvářením hadů, spirál a dalších tvarů také nesouhlasím. Takže ok.

Jinak díky všem za reakce

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od rezis »

Voda je schopna pojmout obrovské množství energie. Vem si třeba jen plochu spirály v rychlovarné konvici a jaký výkon si ta voda z ní veme. Existují nějaké vzorce pro výpočty plochy a přeneseného výkonu.
Plochu potřebuješ to ano. Ale vody potřebuješ naprosté minimum takže vysoké žebro na konci nebude žádným přínosem. Spíše nízké husté žebro s minimem vody.
Ale na Cpu musi stači kostka mědi ve které provrtáš díry bedle sebe a jejich konce šikovně zaslepíš. Nějaké žebrování na těch pár W bych neřešil.A pro přesné výpočty nemáš všechny podklady.
Např ta konvice, nebo bojler s plochou výměníku 1m2 udělá 24kW podle použitýc materiálů.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Skay »

Ty žebra u té vysoké verze chladiče bych nedělal slabší než 2mm. Aby to i ke koncům něco odvedlo. I tak je to ale teď už zbytečné řešit.
Ty výkonnější procesory mívají ztrátu kolem 110W a GPU i mnohem více.
Složit chladič z plechů mě napadlo proto, že odpad by byl naprosto minimální. Něco vymyslím. Určitě to ale zmenším.
Díky.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

Skay píše:...Všechny ale mají co možná nejslabší měděnou základnu. Co jsem se dočetl tak 0.2-0.4mm. ...
No a to je v pořádku. Měděná základna není chladič, ale jen převodník tepla do vody. Čím menší tloušťka, tím menší tepelný odpor. (Nejlepší by bylo pustit vodu přímo skrz pouzdro procesoru). Jiná věc je převod tepla z mědi do vody, kde je třeba určité plochy, proto ta malá žebra. Kontaktní převod tepla do vody je oproti vzdušnému chlazení natolik intenzívnější, že se bere taplota povrchu mědi a teplota vody shodná (pokud voda nevaří)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od rezis »

Pokud mají tak tenkou základnu předpokládám že na cpu přikláš " krabičku" plnou vody. Ta plocha by měla v pohodě stačit k předání tepla vodě.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Skay »

Ještě bych měl menší dotaz. Jde mi jen o to zdali jsem to pochopil dobře.
Pokud je tepelná kapacita vody 4180 J/(kg °C))
znamená to, že na ohřátí 1l vody o 1°C bych potřeboval právě těch 4180Ws neboli 1,16Wh ?
:oops:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od AmarokCZ »

Přesně tak.

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Skay »

ok
To se pak počítá tedy velice pěkně.
Díky...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“