Tiskárna Color laser jet HP 2550L - zprovozněno

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Tiskárna Color laser jet HP 2550L - zprovozněno

#1 Příspěvek od Brozicek »

U této tiskárny se většinou při tisku nevtáhne papír. Pokud se vtáhne, tak se papír zastaví někde na dráze. Již vytištěná část se zdá být normální v ČB i barvě.

Provedli jsme její vyčištění od prachu, ale to nepomohlo.

Překvapila mne však tuhost chodu fixační jednotky. Při jejím vyjmutí jde pohonným ozubeným kolečkem otáčet velmi ztuha. Pokud uvolním přítlačné páčky pro vyjmutí zaseknutého papíru, jde fixační jednotkou otáčet lehce. Odpor tedy způsobuje asi ten vyhřívaný fixační válec.

Jaká je normální správná tuhost otáčení fixační jednotky? Nemám tu tiskárnu od vnuka možnost porovnat s jinou. Tuhost otáčení by mohla způsobovat vypínání nějaké ochrany pohonu a proto se možná papír nevtahuje nebo zastavuje na dráze.

Kolem hřídele fixačního válce je plno nějaké elektrické a mechanické bižuterie, zatím jsem si netroufl to rozebrat bez znalosti funkce těch dílů když nevím, zda tuhý chod válce je příčinou problémů.
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 30 říj 2011, 20:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#2 Příspěvek od Brozicek »

Přidávám obrázek pohonu fixační jednotky.
Pohon jde od pastorku v tiskárně na to béžové kolečko. Při ručním otáčení tohoto kolečka je cítit značný odpor. Po uvolnění přítlaku zelenou páčkou nad ozubenými koly odpor zmizí.
Přílohy
Ozub kola pohonu fix jednotky.JPG
(292.79 KiB) Staženo 72 x

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#3 Příspěvek od luke001 »

Ten odpor je v pořádku.Zelená páčka slouží k uvolnění válců v peci pro snadnější vytažení uvízlého papíru.Chybu bych hledal v podávání - podávací kolo,separační podložka, ,případně registrační senzor nebo spojka.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Mourek »

nepodávání může dělat ztvrdlá podávací rolna , obrousit jemným šmirglem a umýt lihem, většinou pomůže. A až to bude podávat dobře tak se uvidí jestli projde, někdy je problém že to podá pozdě a pak tospadne. Tu rolnu bych asi očistil nejdřív. separační podložku taky zvlášť pokud to vezme víc papíru

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#5 Příspěvek od Brozicek »

"Vygooglil jsem si na netu servisní anglický manuál k tiskárně, který má 312 stran.
Podle analýzy signalizačních kontrolek dle manuálu se určitě nejedná o problém vstupu papíru, ale závada se asi opravdu točí kolem fixační nebo také zapékací jednotky ("fuser") - viz přiložené obrázky stavu signálek a jejich význam.
Bohužel ani v tak rozsáhlém manuálu jsem nenašel bližší informace o tomto bloku, jen je tam doporučení "vyměnit jednotku".

Ideální by bylo zkusit jiný "Fuser" a tak si potvrdit jednoznačně, že závadu způsobuje skutečně tento díl. Ale kde a u koho - nejlépe v Ostravě ??

Pokud by se závada potvrdila, tak ideální by bylo použít do morálně i věkově staré tiskárny dobrý starší "Fuser" z nějaké vyřazené tiskárny s jinou vážnou vadou, např. s vadným tiskovým válcem a bez náplní (majitel této tiskárny investoval počátkem roku velký peníz do nových tiskových zásobníků).

Snad ještě zde najdu nějakou dobrou duši, která už fixační jednotku rozebrala, a poradí nějaké zkušenosti.
Přílohy
Upřesnění poruchy.jpg
(30.91 KiB) Staženo 94 x
Signalizace poruchy.jpg
(34.98 KiB) Staženo 93 x

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Oldradio »

Pokud už papír jede tiskárnou, tak to vypadá na přehřívání pece. Před započetím tisku se pec zahřívá, což je otázkou asi 10 sekund a pokud nedosáhne požadované teploty (195 stupňů), papír se nenatáhne a skončí to v erroru. Nebo špatně snímá tepelný senzor.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#7 Příspěvek od Brozicek »

Tak jsem tu pec v té tiskárně rozebral, je to dost komplikovaná skládačka.
V zažehlovacím válci je ploché topné těleso s ochranným bimetalovým termostatem a dva teplotní termistorové senzory.
Jeden termistor přiléhá přímo na topné tělísko a podle něj by se měla regulovat teplota tělesa. Jeho odpor při pokojové teplotě jsem naměřil 1,474 megaohm a pokud k němu přiblížím hrot pájky, tak odpor prudce klesá až na hodnotu po 500 kohm. Ten to senzor by měl být OK.
Druhý termistor klouže po vnitřním kovovém povrchu zažehlovacího válce a je přitlačován dvojici kovových pásků, které slouží současně jako přívody. Tento senzor je vadný - nevodivý. Nepomáhá ani jeho stlačení které by snad prokázalo jen vadný kontakt přívodních drátků od termistoru k přívodním páskům. Odhaduji, že tento senzor je součástí diagnostiky a kontroluje správnost zažehlovací teploty.
Přikládám fotky obou termistorů.
Takže:
1. Netuší někdo, kde by se dal takový termistor jako náhradní díl sehnat?
2. Zkusím ještě diagnostiku ošidit a místo vadného termistoru zapojím na zkoušku trimr a zkusmo zkusím nastavit jeho hodnotu tak, aby simulovala správnou teplotu válce. Doufám, že diagnostika teploty válce není příliš inteligentní, aby mi na ten podvod přišla.
Přílohy
Termistor diagnostiky.JPG
Vadný termistor (asi diagnostiky tiskárny)
(211.15 KiB) Staženo 83 x
Termistor regulace.JPG
Dobrý termistor regulace teploty topného plochého tělíska
(273.46 KiB) Staženo 84 x

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

Tak se mi podařilo ošidit diagnostiku tiskárny. Místo vadného termistoru TH1 jsem ke špičkám 4-5 konektoru namontoval odpor 1 k. Poruchové hlášení zmizelo a tiskárna tiskne.
Protože však tiskárna neměří povrchovou teplotu zažehlovacího válce a tisk se může spustit předčasně, musím tisknout s tímto omezením:
1. Před tiskem posílám na tiskárnu 3 prázdné listy (stačí i jeden, 3 listy je jistota kvality zažehlení). Při tom prázdném tisku se válec dostatečně ohřeje, aby se pigment nestíral.
2. Další tisky jsou již kvalitní.
Vzhledem k stáří tiskárny považuji řešení za vyhovující a dostatečné. Po spotřebování tiskových zásobníku odpochoduje tiskárna do sběrného dvora (pokud dříve neseženu ve sběrném dvoře jinou vyhozenou tiskárnu, ze které bych mohl vyrabovat náhradní termistor TH1).
Pokud by měl někdo podobný problém, uvádím níže schéma Fuseru a pohled na konektor Fuseru, přes který lze termistory proměřit bez rozebrání Fuseru na atomy.
Přílohy
Fuser konektor.jpg
(102.98 KiB) Staženo 98 x
Schéma Fuser HP.jpg
(40.35 KiB) Staženo 90 x

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“