ovládací panel světel

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

ovládací panel světel

#1 Příspěvek od miras269 »

Zdravím všechny bastlíře :)
z dlouhé nudy jsem se pustil do výroby ovládacího pultíku na světla na naše menší "akce".Už jeden ovládací pult mám, kde mám pouze vypínač kontrolku a zásuvku.Vypínač je kovový,páčkový a jde přes něho všechen proud k zásuvce,což není zrovna nejlepší řešení a hlavně to všechno ovládat ručně po nějakym tom pivu taky není sranda.
Rozhodl jsem se vyrobit nový,kde budou zásuvky spínané přes relé a přes páčkové vypínače poteče proud při 12V potřebný pouze k sepnutí relé.Nicméně to řeší jen 4 zásuvky, dalších 8 zásuvek bych chěl řídit nějakým jednoduchým IO.Který má vstup z hodinového signálu a 8 výstupů, které přes tranzistor spínají relé zásuvek.Vše mám již nakresleno, jen nemohu najít takový IO, který by sám v závislosti na hodinovém signálu generoval nahodile na výstupech LOG1 a to ať už jen na jednom výstupu nebo dvou nebo třech.Po každé kdy přijde signál do hodinvého vstupu IO chci aby se počet aktivních výstupů měnil a měnili se i výstupy.
Nemohl by jste mi prosím někdo s určením IO pomoci, nebo jestli se bude muset místo IO postavět nějaké zapojení, tak trosku k němu nakopnout? Vzhledem že přímo číslicová a řídící technika není můj obor, tak se v IO moc nevyznám,jen nějaké základy... předem díky moc :)

Málo říkající název vlákna upraven.Viz PRAVIDLA, odst.7a)
Hill

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#2 Příspěvek od procesor »

To chce menej piv....avšak dva tri, štyri nie sú na závadu. Potom možno príde osvietenie a niečo nakreslíš. A takým IO môže byť mikrocontroler s vhodným programom.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od frantajetel11 »

A ještě něco k těm relátkům... jestli to má bejt něco, co nebude rušit všechno v okolí jako kráva, tak si naštuduj něco o spínání v nule...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Jestli to myslíš trochu vážně, mám tady nějaké komponenty na 8 nebo 16 kanálové ovladače + krabice na ně, děrované na 16 IEC přívodek.

Uživatelský avatar
petr1991
Příspěvky: 301
Registrován: 29 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Záhorí (Slovensko)

#5 Příspěvek od petr1991 »

...alebo 4017 + 555 ? Kedysi som si s tym robil nieco podobne ako ty. Niekolko vypinacov, kazdy na "1 dobu" , seria "dob" sa periodicky opakuje, vypinacmi si presne nastavis, kedy ma a kedy nema blikat...

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od miras269 »

frantajetel11 píše:A ještě něco k těm relátkům... jestli to má bejt něco, co nebude rušit všechno v okolí jako kráva, tak si naštuduj něco o spínání v nule...
myslíš tím,že když sepne relé,tak by mohlo rušit aparaturu a PC ? takže tam dát něco jako spínač při průchodu nulou? nebo lze jiný řešení místo relé? nějakej výkonovej tranzistor asi blbost co?

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od miras269 »

Sendyx píše:Jestli to myslíš trochu vážně, mám tady nějaké komponenty na 8 nebo 16 kanálové ovladače + krabice na ně, děrované na 16 IEC přívodek.
jako myslíš už hotový? můžeš poslat bližší info,příp. foto?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Těm spínačům se říká SSR relé a bylo lze je levně koupit u RaC anebo u Sedláčka za korun padesát . Byl to jednofáz na 10A 220V . Jako náhodný spinač-generátor bych dnes použil asi generátor kostky s nějakým uPC a ta relata . Takovou věc jsem i vyráběl pro místní dj . Dej pozor , to že jsem měl 4 spínače na jeden zásobvod znamenalo , že zásuvky často upekli . Na výstup jsem používal starší dvouzásuvky , dovolující odpojení jednotlivých dutinek .

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od miras269 »

BOBOBO píše:Těm spínačům se říká SSR relé a bylo lze je levně koupit u RaC anebo u Sedláčka za korun padesát . Byl to jednofáz na 10A 220V . Jako náhodný spinač-generátor bych dnes použil asi generátor kostky s nějakým uPC a ta relata . Takovou věc jsem i vyráběl pro místní dj . Dej pozor , to že jsem měl 4 spínače na jeden zásobvod znamenalo , že zásuvky často upekli . Na výstup jsem používal starší dvouzásuvky , dovolující odpojení jednotlivých dutinek .
a nebude tam to SSR zbytečný? ja nevim,ale ten pult co mám teď, tak má zásuvky ovládaný obyč vypínačem za 30,- a nikdy se nestalo že by to rušilo aparaturu nebo obrazovky...tak proč by to mělo relé dělat? koukal jsem po netu a ty SSR jsou šíleně drahý :/
Zásuvky bych použil ty, co jdou montovat na DIN lištu ( jsou menší než klasický ) možná bych udělal 3 fázový provedení, ke kterýmu by byla redukce pro 1 fáz,kvůli velkému odběru aby nebyla trápena 1fáze,tam kde je možnost se připojit na 400V,ale to je vedlejší.
Mohl by jsi mi nějak pomoci s tím zapojením,či nějakým tím IO ? popsat nějak co přesně myslíš? Díky

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

Jestli chceš pseudonáhodnou sekvenci 8bitů s maximální délkou periody, tak na to jde použít LFSR, budeš potřebovat 8bitový posuvný registr a 4 XOR hradla. http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_fee ... t_register

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

No ono jde právě o to , že už pak můžeš jen pít to pivo , spouštěcí napětí bývá 5V a pár mA . Pokud koupíš obyčvypínače nové , padesátka ti stačit na kus nebude a ty spínače od RaC stály 'a80 .

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#12 Příspěvek od procesor »

S tými páčkovými vypínačmi sa blbo budú realizovať pseudo-náhodné algoritmy.
Relátka...to je iná kapusta, len akosi o ich životnosť pri živšom prepínaní by som mal obavu.
SSR...to akurát nemusí byť ako monolitický IO, alebo modul. Však sa dá použiť triak spínaný opto izolátorom.

Uživatelský avatar
miras269
Příspěvky: 169
Registrován: 05 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od miras269 »

Andrea píše:Jestli chceš pseudonáhodnou sekvenci 8bitů s maximální délkou periody, tak na to jde použít LFSR, budeš potřebovat 8bitový posuvný registr a 4 XOR hradla. http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_fee ... t_register
koukal jsem na odkaz, ale jaksi se v tom nevyznám.Mohl by jsi mi nakreslit nějaký schéma.Jak je to myšleno? prostě kam připojím hodinový signál, napájení a kde budu mít 8 výstupů :)

Co se týče toho spínaní zásuvek, co by teda šlo použít místo relátek? nějaký optočlen?Když budu mít výstup z toho zapojení, které bude generovat ten postup tak bych dal 8 tranzistorů, přes které by byli ovládaná relátka s 12V cívkou.Na kontakty relátka připojím fázi pro zásuvku a je to... nebo je tam v něčem problém?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#14 Příspěvek od Andrea »

:sm:

Uživatelský avatar
fivestone
Příspěvky: 3
Registrován: 19 zář 2011, 02:00

#15 Příspěvek od fivestone »

stavbu pultu jsem řešil řadu let, původní bednu spínačů jsem doplňoval o různé programovatelné generátory , náhodné blikače a barevnou hudbu. Nakonec jsem se vydal jinou cestou, postavil jsem si DMX přijímače pro řízení světel seriovým přenosem a k nim koupil ovládací pultík DMX. jsou k mání kolem 2k mírně ojeté, a ten starý krám už hnije ve sklepě.
Tady je luxusní návod na stavbu přijímače DMX:
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/switch.htm
(spínání světel zap-vyp, v nule, nepotřebuje odrušení)
http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/dimmer.htm
(plynulé rozsvěcení světel, je nutné odrušit tyristory pomocí tlumivek a kondenzátorů)
popsaná konstrukce obsahuje na jedné desce procesor atmel, který se stará o příjem a dekódování signálu, a přímo na jeho výstupy se připojují optočleny pro ovládání triaků, které jsou na samostatné desce
p. Hoelscher je jistě machr na programování brouků, já zas dělám spíš do "silové " elektroniky, tak nemůžu doporučit jeho desku triaků, která nemůže ustát vražednou kombinaci prachu, vlhka a kouře na akcích a v případě zájmu můžu poslat vlastní ověřený návrh DPS.
nemusíš mít ze stavby obavy, programování je dobře popsané, programuje se v hotovém zařízení a program je přiložen. nikdy jsem nepracoval s procesorem, a překvapilo mne, jak je to jednoduché.
stavba pultu se dnes prostě nevyplatí, za pár korun máš komfortní zařízení, a v budoucnu můžeš bez obav přikoupit další zařízení ovládané dmx signálem, kterých je na trhu čím dál víc. DMX pult se propojuje standardním mikrofonním kabelem s přijímačem spínací jednotky, při návrhu krabice přijímače počítej s tím, že ho pověsíš na stativ přímo ke světlům, vyhneš se tak tahání silových kabelů.
Co je DMX signál a jak pracuje je dobře popsané na wikipedi

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“