Kontrola zapojení FET tranzistoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

Kontrola zapojení FET tranzistoru

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím všechy a chtěl bych znalejší požádat o kontrolu zapojení FET tranzisturu .Celé zařízení bude sloužit k řízenému odpalování elektrických palníků pro ohňostroje.
Palník bude připojen ke svorkám X1aX2.Délka impulzu je asi 80mS.Odpor R1 = 0,5ohmů,R2 = 10Kohmů a R3 asi 5K6.
spínač,LED a R3 slouží pouze pro kontrolu správnosti zapojení palníku.
Jelikož jsem s FET tranzistory zatím nic nenavrhoval,žádám přítomné o kontrolu.Mám to postavené na univerzálce a na stole mi to funguje.Jde mi o to abych nevymyslel uplnou blbost.Za všechny reakce předem děkuji.
Přílohy
SCHÉMA.jpg
(16.04 KiB) Staženo 87 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Takhle to máš jako sledovač, na zátěži (palníku) bude napětí na portu procesoru mínus Ugs toho tranzistoru, takže tak 1-2V, je tedy nesmysl, to napájet 12V. Pokud chceš mít na zátěži 12V, tak ji musíš dát nahoru do série s R1. Navíc ten tranzistor není vhodný pro spínání přímo procesorem, má dost velké Ugsth. Lepší by byl nějaký logic level MOSFET nebo dát mezi procesor a tranzistor budič s posunem úrovní..

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#3 Příspěvek od scorpions-cz »

Aha díky za reakci,nemáš prosím tě tip jaký tranzistor by to mohl být,potřebuji aby v zvládl tak 8A krátkodobě.Taky pokud dám palník do serie s R1 tak se mi bude hůř realizovat ta kontrola okruhu ,ale sím bych se vypořádal.Fe fetech jem úplně mimo,díky za pomoc

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Nevím, zda máš zkušenosti s danou problematikou ale tvůj návrh má nedostatky. Jednak 12V je nedostatené vzhledem k délce přívodních vodičů a odporu zápalek, tím spíš, pokud jich bude více paralelně, profi to řeší měničem a kondem na mnohem vyšší napětí než 12V a spínání polovodičem pro tento účel neprojde homologací (to neznamená, že to může i fungovat). PS psali jsme synchonně, proto dodávám, píšeš až 8A, od patron budeš alespoň 20m a přívody ti lehce udělají 1 Ohm. při 8A ti zbyde 4V :(
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#5 Příspěvek od scorpions-cz »

To že mám nedostatky ve FET tranzistorech je pravda,ale na trhu je mnoho odpalovacích pultů které odpalují 12V a jsou spínané polovodiči.Ohňostroji se zabývám oficiálně 10 let a neofiko i déle.Rozhodně nezapojuji palníky paralelně a,e pouze do serie a to max 3.
jinak odpor palníku SO je 0,48-0,52ohmů a roznětný proud 2,12A 4mS.
Pokud to nebudu ofiko používat na tř.IV tak nepotřebuji žádnou homologaci a můžu pálit čím chci.
Jinak díky za reakci

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#6 Příspěvek od scorpions-cz »

pokud mi přívody udělají 1 ohm a palníky budou 1,5ohm tak mi vychází proud 4,8 A a to stačí. jasně nepočítám 0,5ohm ocranný odpor,ale i 2,12A mi stačí a mavíc já budu mít ten impulz 80mS

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

Třeba IRLZ34. Palník dáš mezi 12V a R1 a LEDku dáš z palníku oproti zemi a bude se chovat stejně. Funkce toho spínače mi unikla, takže nevím, jaký na něj bude mít změněné zapojení vliv.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#8 Příspěvek od scorpions-cz »

Díky za tip ten spínač tam je jenom proto aby ty indikační ledky nesvítily stále .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#9 Příspěvek od scorpions-cz »

Tak jsem to schéma upravil.Měl bych ještě jeden dotaz,nebude mi ten tranzistor náhodně spínat když odpojím spínačem GND ze S a následně zase připojím. Jde o to že při kontrole okruhu nesmí dojít k odpalu,protože jsem blízko pyrotechniky.
Přílohy
schéma 1.jpg
(14.19 KiB) Staženo 70 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

MOSFET s nožičkou v luftu není zrovna moc definovaný stav. Když bude přepínač přepnutý na LEDku, tak to samozřejmě nevadí, ale když se přepne zpět, může to udělat cokoliv, ale to už asi budeš v bezpečí. Minimálně by to chtělo dát R2 přímo mezi G a S, aby se kapacita Cgs nenabila "ze vzduchu". A proč ten přepínač nedáš mezi palník a ty dva odpory R1, R3?

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#11 Příspěvek od scorpions-cz »

Dát přepínač nahoru mne nenapadlo ,ale stejně když to udělám tak zase bude v luftu D. po připojení 12 V nebude to taky třeba dělat neplechu? To že budu v bezpečí je sice fajn ale odpalovat to musí tak jak má a né jak se tomu bude chtít. To by mi ten ohňostroj taky nemuseli zaplatit :blowing:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od Andrea »

Odpojený drain vadí ze všech tří nožiček nejmíň :) Největší neplechu stejně napáchá zblbnutý procesor. :twisted:

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#13 Příspěvek od scorpions-cz »

No to už asi neovlivním.Když mu hrábne...........

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#14 Příspěvek od scorpions-cz »

Aha tek teď mne napadlo proč jsem hned neuvažoval o možnosti toho přepínače mezi ty odpory.Těchto výkonových prvků bude v tom zařízení 20 a je třeba jedním přepínačem ovládat všechny najednou "pozice odpal a pozice kontrola"

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

A proč nemůže být nožička S na GND pořád? Proč ji odpojuješ? :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“